..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yedi iklim dört köşeyi dolandım / Meğer dünya her tarafta bir imiş. -Dadaloğlu
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > serdar adem işler
6 Mart 2016
Neden  
serdar adem işler
Herkes kendine göre bir yol tutturmuş gidiyor. Hem ne gidiş... Gerçekten insanı anlamak çok zor.


:FDC:

     Anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Yakıştıramıyorum çünkü. Yakıştırabilen varsa beri gelsin.
     Yirmi birinci yüzyılda yaşıyoruz. Uzay çağı diyenler de var, teknik çağı diyenler de… Ben Orta Çağ’dan pek fark göremiyorum. Gören varsa beri gelsin…
     Her devrin olduğu gibi bu çağın da kendine özgü birtakım alameti farikası, yani ayırıcı özelliklerinin olması gerekir. Tarih öncesi çağlarla kıyaslamaya çalışsanız aralarında hangi farkları gösterebilirsiniz?
     Hemen yer gök okul diyebilirisiniz. Doğru aslında neredeyse her köşe başına bir okul yapmışız. Ama tek başına taştan okul binalarının çok fazla bir manası olduğunu sanmıyorum. Bu durum diplomalı oranını artırma ve okumuşluk seviyemizi yükseltme noktasında göreceli bir üstünlük hissi verebilir. Ama olup olacağı bu kadar… Daha ötesine geçemeyiz.
     Geçemedik de zaten. Sosyal ilişkilerimiz sakat. Gece yarısı bir kadının sokakta dolaşması cesaret işi… Kara yollarımız cehaletini hız yaparak telafi etmeye çalışan trafik canavarlarıyla dolu. Eğitim bedava geçişlerle kendi halinde… Kişi başına en fazla güvenlik görevlisine sahip olduğumuz, kapılarımıza kilit üzerine kilit taktığımız halde içimiz rahat etmiyor. Ve daha neler, neler…
     Bir noktaya kadar okullaşmanın faydasını inkâr edemeyiz. Mektep medrese görmüş insanların hayata bakış açıları diğerlerine göre çok daha farklı olur. Diğerlerine göre daha gerçekçi ve sağduyuları gelişmiş olabilirler. Ama tek başına yeterli değil. Diploma sahibi olan kişiler eğer normal hayatlarında kitap okuma alışkanlığı elde edememişse diploma tek başına hiçbir işe yaramaz.
     Bugün başımıza gelen her ne varsa bunun yegane sebebi diplomalı cahilliğimizde aranmalıdır. Okuma alışkanlığı elde etmemiş, dolayısıyla muhakeme yeteneği kemale ermemiş bireylerden oluşan bir toplumun sağlıklı bir sosyal yapıya sahip olmasını beklemek biraz fazla hayalcilik olmaz mı? Sorunlarımız varsa, ki herkes bir yığın sorundan bahsetmekte, bunu okuma dolayısıyla sağlıklı ve akılcı düşünme yeteneğine sahip olmayışımızda aranmalıdır.
     Japonya’da toplumun yüzde on dördü, Amerika’da yüzde on ikisi, İngiltere ve Fransa’da yüzde yirmi biri alışkanlık düzeyinde düzenli olarak kitap okurken bu oranın ülkemizde on binde bir olması kanımca utanılacak bir durumdur. Ama yer gök aşhaneyle donatılmış bir kültürel yapının ürünü olan toplumumuzda bunu kendine dert eden kimsenin olduğunu sanmıyorum.
     Öyle olsa çevremizde il çapında öksüz ve yetim bir kütüphaneyle yetinmezdik. Öyle olsa doğru dürüst tek bir kitabevinden bile mahrum şehirlerde yaşamak zorunda kalmazdık. Öyle olsa birbirimize karşı saygı sınırlarını aşacak davranışlar arasında bocalamaz, her an patlamaya hazır bomba gibi agresiflik sınırlarında gezinmezdik. Hepsi bir yana öyle olsa bu duruma benden başka itiraz edenler de olurdu. Ama anladığım kadarıyla herkes haliinden gayet memnun.
     İnşallah yanılıyorumdur…
     Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kahpelik Yarışında Abd ve Pyd
Dualar Felaketimiz Olabilir mi?
Şeytan Olmasa Ne Yapardık
Arap Yavşaklar
Göreceli Doğru ve Yanlışlar

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kuzey Irak'ta Referandum Senaryosu
Sandıklar Neden Geç Açılıyor?
Hazreti Ömer Aday Olsa
Poşet Tepkileri Çok Komik
Mülakat Sınavlarının Yarattığı Çöküntü
Ötenazi Hakkı Verilmeli
Zamlardan Hoşlanıyorum
Reza Aşkı Sarraf Sevgisi
İsrail Tekke ve Zaviyelere Güveniyor
İsteyen Cehenneme Girmeyebilir

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bizim Mahalle [Öykü]
İftira [Öykü]
Nereden Tanışıyoruz [Öykü]
Ebemizi Arayınız [Öykü]
İndirim [Öykü]
Bizim Mahalle [Öykü]
Ben Kendimi Bizzat Vurdum [Öykü]
Üniversite İstiyoruz [Öykü]
Kendini Arayan Kadın 2 [Roman]
Kendini Arayan Kadın 1 [Roman]


serdar adem işler kimdir?

SADECE TEFEKKÜR EDİYORUM. AYRICA DÜŞÜNCEYİ YASAKLAYAN BÜTÜN İDEOLOJİLERE HAYRET EDİYORUM. ÖZGÜRLÜKTEN BAŞKA BİR BEKLENTİM VE AMACIM YOK.

Etkilendiği Yazarlar:
AZİZ NESİN TARIK BUĞRA YAŞAR NURİ ÖZTÜRK TURAN DURSUN


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © serdar adem işler, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.