..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şahin bakışlı, ahu gözlü, şirin davranışlı ve tatlı sözlü idi. -Fuzuli, Leyla ve Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Hakan Yozcu
10 Mart 2016
Çocuktan Gelin Olmaz  
Hakan Yozcu
“Bizde olsaydı nasıl karşılanırdı?” diye merak ediyordum. Bu merakım da Antalya’da giderildi. “Çocuk Gelin” deneyi Antalya Rotary Kulübü tarafından Antalya Atatürk Parkı’nda yapıldı. Adına “Toplumsal Duyarlılık Testi” dendi. ABD’de yapılan deneyle hemen hemen aynıydı yapılan duyarlılık testi. Aralarındaki tek fark, adamın 60 değil, 35 yaşında, kızın da 11 yaşında olmasıydı. Yani bizimkiler, biraz daha insaflı davranmış ve erkeğin yaşını yarıya düşürmüşlerdi.


:EIJ:


                    
Modern ülkelerde evlilik yaşı 18’dir. Ama bazen bu yaş daha aşağıda olabiliyor. 17 yaşlarda gerçekleşen evliliklerde anne ve babaların izni isteniyor.
Bazı ülkelerde ise evlilik yaşı, yasal olmamakla birlikte daha aşağıda olabiliyor. Öyle ki bu yaş 11-12’ye kadar düşebiliyor.
12 yaşında gelinlik giyerek evlenen kızlara “Çocuk Gelin” deniliyor. Oysa bunlar henüz daha oyun çocuklarıdır. Bırakın evliliği, evcilik oyunu dahi fazladır bu yaştaki çocuklar için.
12 yaşındaki çocuk, evliliğin ne olduğunu, eş olmanın ne olduğunu nereden bilecek? Yemek mi yapabilecek? Çocuk mu bakabilecek? Evi mi evirip çevirecek?
Daha anasının dizinin dibinde hayatın ne olduğunu öğrenmesi gerekirken birdenbire evlendirilip, “Hayatını kursun” diyerek, onu ateşe atmak ne kadar doğru?
Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde ABD’nin New York Kenti’ndeki Times Meydanı’nda bir sosyal deney yapıldı.
12 yaşlarında küçük bir kıza gelinlik giydirilerek, 60 yaşında bir adamla evlenme senaryosu yapıldı. Meydana çıkan çift, halk tarafından büyük tepkiye maruz kaldı. Özellikle kadınlar, bu evliliğe tepki göstererek polis çağırdı. Çocuğa “Bunun doğru olmadığını, yaşının çok küçük olduğunu, adamın ise çok yaşlı olduğunu, polise gitmesi gerektiğini” söyleyenler oldu.
“Bizde olsaydı nasıl karşılanırdı?” diye merak ediyordum. Bu merakım da Antalya’da giderildi. “Çocuk Gelin” deneyi Antalya Rotary Kulübü tarafından Antalya Atatürk Parkı’nda yapıldı. Adına “Toplumsal Duyarlılık Testi” dendi.
ABD’de yapılan deneyle hemen hemen aynıydı yapılan duyarlılık testi. Aralarındaki tek fark, adamın 60 değil, 35 yaşında, kızın da 11 yaşında olmasıydı. Yani bizimkiler, biraz daha insaflı davranmış ve erkeğin yaşını yarıya düşürmüşlerdi.
Beklediğim gibi vatandaşlarımız, gördükleri bu olaya, büyük tepki gösterdiler. Şaşkınlıklarını ortaya koydular. “Orada polisin bulunduğunu ve neden polisin bu duruma müdahale etmediğini” soranlar oldu.
Antalya Rotary Kulübü Dönem Başkanı Süleyman Çevik, yaptığı yazılı açıklamada “Büyük bir gururla ifade ediyorum ki Antalya halkı, bu duyarlılık testini başarı ile geçmiştir. Proje dâhilinde o an parkta bulunan vatandaşlarımız ile röportajlar yaptık. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi ile beraber bu görüntüleri bir kısa film haline getireceğiz. Projemizde bizlere destek olan Kırmızı Kalem Tiyatro Topluluğuna ve oyuncularına bu vesile ile çok teşekkür ediyorum.
Dilerim, "Çocuktan Gelin Olmaz" çabamız, bu çığlığımız Ankara'ya, Parlamento'ya ulaşır. Gerekli yasal düzenlemeler için gereken adımlar bir an önce atılır.” dedi.
Deney sonrası, tüm dernek üyeleri toplanarak “Çocuktan Gelin Olmaz” pankartı açarak toplu resim çektiler.
Yaşanan olayın sadece bir kurmaca olduğunu anlayan vatandaşlar da rahatladı. Böyle bir olayın gerçek olmadığını anlayınca sevindiler.
Gerçekten de artık bu tür olumsuz olaylara bir “Dur” dememiz gerekiyor. Bu deney de ortaya koyuyor ki vatandaşlarımız bu konuda hayli bilinç sahibi olmuşlar.
12 yaşında bir çocuk, henüz daha oyun çocuğudur. Bu çocuğun yeri anasının dizinin dibidir. Arkadaşlarının yanıdır…Evidir, okuludur…
12 yaşındaki çocuk, evliliğin ne olduğunu, görevlerini, sorumluluklarını bilemez…
12 yaşındaki bir çocuk karılık yapamaz, çocuk doğuramaz…
Bu zihniyeti hala taşıyan varsa, bence aklından şüphe etmelidir.
Şükür ki artık bu zihniyet taşıyanlarımız eskisi kadar çok değil…
Böyle bir sosyal deneye imza attıkları için Antalya Rotary Kulübü’ne KKTC’den kocaman bir teşekkür yolluyorum…
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bet Ofisleri ve Gece Kulüpleri Gerçeği
Bir Babanın Evlatlarına Son Dersi
Cezaevine Gündoğdu
yarın Ne Olacağını Kim Biliyor?
Gençler Neden Boşluğa Düşüyor?
Hayata Nasıl Bakıyorsunuz?
Mutluluğun Fiyatı Var mı?
Burası Dağbaşı mı?

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Boyacı’ya Büyük İlgi
Nkl Sanat Gecesi Büyük İlgi Gördü
öğretmene Verilen Değer Her Şeye Değer
Kültür ve Sanatımıza Önem Vereceğiz
Adanalıyık Allah’ın Adamıyık
Bu Halk Darbe İstemiyor
Bayram Huzur İçinde Geçti
Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından
eğitim Yaz Boz Tahtası Değildir
"Kıbrıslılık" Üzerine

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]
50. Yaş Şiiri [Şiir]
Yağmur [Şiir]
Yollarım Sana [Şiir]
Nar Gözlüm [Şiir]
Kazan Mesnevisi [Şiir]
Sen Bilirsin [Şiir]
Bırakıp Gitme [Şiir]
Yaşayan Ölü [Şiir]
Analar [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Hakan Yozcu, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.