..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir şey insan kadar yükselemez ve alçalamaz. -Hölderlin
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
5 Haziran 2016
Ön İttifaklı Manayı Köleci Mana İle Kıyaslama 4  
Bayram Kaya
Dumuzi'nin totem kız kardeşi Geştinna'dır. İnanna'nın totem erkek kardeşi Enkidum'dur. Dumuzi, İnanna'nın; Enkidum da Geştinna'nın ilah kardeşidir. Yeni yasayla ilah kardeşler temas edebilir


:DDA:
İnanna totemi yasayla mı seçici eşmekte, ilahi yasayla mı seçici eşmektedir?

Ön ittifak içindeki oluşla grupların "totem yiyeceği yasağı" birbirine göre kalkmıştı. Ama "totem yiyeceği yasağı" henüz dıştaki başka ittifak ilişkileri için de, kalkmamıştır. Ticari olgular ortaya konana dek bu böyle sürecekti.

Bu yüzden İnanna hem totem yasayla (hakla) totem grup dışındaki ilahi ittifakın totem meslekli yiyecek yasaklarını gözetiyordu. Hem de kendi ittifakının ilahi yasasını gözetiyordu.

İnanna; Enkidum ve Dumuzi'nin sunu yaptıkları bu hikâyede; tarımcı Enkidum'un sunduğu buğday, marul, mısır gibi yiyecekleri yemiyor değildir. Aksine İnanna kendi ön ittifakı içinde tarımcı olan buğday, marul, mısır üreten grupların bu ürünlerini yiyor.

Dıştan başka bir ittifak olan ya da dıştan İnanna ittifakına girmek isteyen bir sunucunun ürününü İnanna kabul etmemişe benzemektedir.

Ne var ki Enkidum İnanna'nın kendi ittifaklısı olmamakla, Enkidum'un dokunduğu; Enkidum ittifakının ürettiği ürün ve yiyecekleri İnanna "yasak totem yiyeceği" kapsamında yemiyor ve totem yiyecek yasağı kapsamında gördüğü bu yasağa eğilim etmiyor.

Dumuzi'nin sunusunu kabul eden inanna; karşı gruptan olan Dumuzi'ye ait totem yiyeceğini yptıkları ittifakı ahit içinde yiyor. Kutsal buluşma mekânında birbiri ile çiftleşme hakkı elde ederler. Totem yasaya göre temas etmenlik olan tutum böylece ilahi yasanın temas ettirmesiyle aşılır.

Totem yiyecek yasağı ve aynı totem aiti olmayanlarla temas etmeme yasağı olan tabunun binlerce yıl içindeki uygulanış şartlı refleksi olmakla uygulanan tabu gruplarında körlük (bilmezlik) yaratmıştı.

Karşı grupların birbirlerini, temas etme girişmesi içinde tanımasıyla; gruplar birbirinin dokunma yasağı gibi tabularını da tanıyıp birbirlerine dokunmakla dokunmanın iyi olduğunu gördüler ve grupların birbirine göre gözleri açıldı.

Yani binlerce yıl grupların karşı grupları kendilerine dokunma yasak oluşuyla bilip algıladığı şeylerde, sakınacak, yasak olacak bir şeyi görmemeye başladılar.

Böylece kısmen kimi tabu duvarları aşılır. Aşılan bu yasakla grup temsilcisi olan karşı grup Âdemlerle, karşı grup Havaların birbirine yasak olan şeyde yasak olacak groteski oluşları görmemeleriyle; her ikisinin de gözleri açılır.

Ön ittifaklı dönemdeki Dumuzi, köleci dönemde Âdemdir. Kendi ittifakı içindeki Âdem'e, Hava; ya da Hava'ya Adem yasak değildir. Totem döneme göre tabu yasağı bu taraf âdeme (adama) karşı taraftaki Hava'nın yasak olmasıdır. Aynı rolle karşı taraf Hava'ya bu taraftaki âdem'in yasak olmasıdır.

Bu ilk totem yasağı, ön ittifaklarla birlikte bir ön ittifak aiti kadın ve erkeğin; karşı ön ittifak aiti kadın ve erkeğe yasak oluşu biçimindeki totem yasaya döner. Yeni şekliyle yeni ilahi yasaya döner.

Dumuzi olan adam, İnanna'ya ön ittifak içinde temas etmekle başına groteski olur bir şey gelmemesiyle; onun da kendi gibi olduğunu görüp, bilip anlar.

Buradaki olan eğilim İnanna ya da Dumuzi'nin tekil eğilimleri veya tekil kaçamakları değildirler. Belirtilen eğilim grup eğilimidir.

grup eğilimi oluşla beliren basınç karşısında; İnanna ve Dumuzi'nin de kişisi olan duyguları vardır. Bu itibarla ittifak eden grup kişilerinde hala Grup eğiliminin kişiler üzerine yaptıkları sosyal basıncı vardır.

Kişi bu baskı ve basınçla temas ettiği karşı grup kişilerinde kendisine fena olur; kendisine groteski yansır bir şey bulamazlar. Bu duygusal kırılma grotesk duygular içinde olan kişilerde, kişilerin korkarak, çekinerek bekledikleri şeyin gerçekleşmemiş olduğuna, yine kişilerin uyanmalarıdır.

Ön ittifaka göre bu uyanış içende; ön ittifakın dışında kalan kimi tabu yasağı kötü olan tabu yasağıdır. Kötü olanın aşılması karşında da; karşı cins İnanna'yla temasın iyi olduğu öğrenilir. İlk kez bir tabu yıkılmaktadır.

Yıkılan şey elbette ki ne kadar iyi oluşla görülse de onca zamanın kişiler üzerinde biriktirdiği stresi nedenle, stresler görünmez bir etkiyle kişilerine travma olacaktır. Travma olan bir etki, semboli mana anlatımına dönüşmeyecekse; hiç bir şeyin gelenek olur anlatımı söz konusu olamazdı.

Dumuzi, İnanna; ya da Dumuzi, Enkidum ve İnanna anlatımının ilk versiyonların içeriğinde temas etme dışında; evlilik içermesi olanaksızdır. Çünkü bu ilk anlatımlar özel mülkiyetin, evliliklerin olmadığı dönemlerde söylenir olacaktır.

Üstelik Dumuzi ve Enkidum'un İnanna'ya veya Geştinna'ya sunduğu sunular; Dumuzi ve Enkidum'un kişisel malı da değildirler. Grup adına, grup malı olan grup sunusu karşı grup şahsında İnanna'ya yapılmaktadır. Enkidum ve Dumuzi grup temsilcisi olmakla sunduklarıyla da anlattıkları grup sahiplikti hükmü şahsiyet olan (tüzeli olan) anlatımlardı.

Totem dönem kişileri kendi gibi görmek oluşla cinsel vurgu söylense de pek bir anlam ifade etmez. Oysa Ön ittifaklarla cinsel tesilcilik en öne çıkmıştır. Bu nedenle ön ittifak ilişkileri bir grubu kadın cins İnanna oluşla söylerken, diğer grubu da erkek cins Dumuzi oluşla söyler.

Dumuzi'nin totem kız kardeşi Geştinna'dır. İnanna'nın totem erkek kardeşi Enkidum'dur. Dumuzi, İnanna'nın; Enkidum da Geştinna'nın ilah kardeşidir. Yeni yasayla ilah kardeşler temas edebilir.

İlk versiyon Dumuzi İnanna söylemleri içinde özel mülkiyet olmayacağı nedenle yine bir özel mülk olan evlilikler de bu anlatımlar içinde olamazlar. Evlilik oluşla anlatılan Enkidum Geştinna türü seremoniler mülkiyetçi köleci dönem zarfında olan durumlardır.

Köleci sistem kendilerine aktarılan Ön ittifaklı Dumuzi İnanna anlatımlarını, köleci sistem içinde bulunulan durumlarla anlatacaktır. Ancak mülkiyetçi ilişki karmaşalı sular daha durulmadığı için bu anlatımlar, gelişine göre vuruşlardır (uyarlamalardır). Eski olanı yeni şekliyle söyleyişlerdir.

Dumuzi-Geştinna türü ilişkide, karşı gruplara dokunmanın teması girişme olmakla sembolizm edilmektedir. Bu sembolizmlerle totemi tabular yıkılmaktadır. Tabular yıkılmakla totem dönemi ön ittifakı süreçlere dönüşür. Yasak olan tabular ön ittifak içinde ön ittifakın istediği kadarla ortaklaştırma meşruiyet kazanır.

Totem dönem meşruluğu; kendi grubuna ait totem yiyeceğini yeme ve kendi totem aitleriyle cinsel teması kurmaktı. Ön ittifaka geçişte geçiş içinde ilk etapta yıkılacak olan tabular da, bunlardı.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
El Bel Baal 2
İrade 1
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 2
El Baal Bel 1
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 2)
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 1
Özneli İzinli 1
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 1)
Somut Şeyler Soyut Oluyordu 2
İttifakları Seremoni Mantığına Dönüşme 1

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sahiplik İmanı 1
Mal mı, İnsan mı?
Mamon'du Belirme 1
İlham
Sistem 15
Osmanlıda Kısmi Bir Etkin Hafıza 20
Tarihi Olan İlahi Adalet1
Sistem 11
Müruru Zaman 7
Müruru Zaman 14

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aslına Yüz [Şiir]
Vah ki Vah [Şiir]
İsis Dersem Çık Ereşkigal Dersem... [Şiir]
ve Leddâllîn, Amin [Şiir]
Görmez Şey [Şiir]
Dehalet [Şiir]
Tekil Tikel Tükel [Şiir]
Mavi Yare [Şiir]
Zafer Kazandım Diyenlerindir [Şiir]
Değmeyin İşte [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Dünyayı yaşantılaşan çabalar içinde duygunun önemi hiç yitmezse de, payı giderek azalmaktadır. Sosyo toplum bazlı, genel bir açılımla başlayan çalışmalarım da; bilim felsefesi içinde olunma gayreti güdüldü. Bu nedenle yazıların tarisel, sosyo toplumsal evrimli ve türlü doğa bilim verileri güdülü çalışma olmasına gayret edildi. Genel felsefem içinde bir bilgi; ne kadar çok bağıntısıyla söylüyorsanız, o bilgi o kadar bilinir bilgidir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Bayram Kaya, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.