..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilgi sakalla ölçülmez. -Moliere
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Hakan Yozcu
30 Haziran 2016
Girne’de Kahve İçimi  
Hakan Yozcu
Bizler, kahvelerimizi yudumlarken güzel bir bayan yaklaştı yanımıza. “Özür dilerim, sizler Mağusa’dan mı geliyorsunuz?” dedi. “Evet” dedik. Bize teşekkür etti. “Ben de Mağusalıyım” dedi. Bayan, bu cafenin sahibi imiş. Adının Nil Yücel olduğunu söyledi. İlk dikkatimizi çeken güzelliği, şık giyimi, kibar davranışı ve içtenliği oldu. Güler yüzlü, dostça davranan, samimi bir bayandı. Gerçekten de bize karşı çok nazik davrandı. “Umarım beğendiniz burasını” dedi.


:AJFI:

     Lefkoşa Merkez Kaymakamlığı’na yeni getirilen dostumuz, sevgili kardeşimiz Ahmet Aslan’ın daveti üzerine Girne’ye iftar yemeğine gittik.
     Bu davet, geleneksel hale gelen bir etkinliğin devamı idi. Bilindiği gibi Ahmet Aslan Kaymakamımız, KKTC Teknik Öğretmenler Derneği’nin başkanıydı. Her yıl Ramazan ayında geleneksel olarak bu iftar yemeğini kendi aralarında sponsor oluşturarak veriyorlardı.
     Ben, Veysel Üresin, Bünyamin Merhametsiz ve Burhan Topuz akşam üzeri Mağusa’dan yola çıktık. Girne’de görev yapan Hayati Köse arkadaşımız da oradan katılacaktı bize.
     Öğretmenevi’nde havuzun tam kenarına masalar genişçe hazırlanmıştı. Katılım oldukça yoğundu. Bakanlarımızdan, siyasilerden de katılanlar oldu.
     Yemekler çok lezzetliydi. Sohbet ise gerçekten güzeldi. Önemli olan bir arada olmaktı. Ve bizler de bir aradaydık.
     Yemekten sonra Hayati Köse arkadaşımızın kahve teklifine hiçbirimiz yok demedik. Tabii Mağusa’dan geldiğimiz için benim dışımda bütün arkadaşlar Oza Kahvesi içiyorlardı. Bünyamin Merhametsiz “Oza olmazsa içmem abi” diyordu latife ederek. Hayati “Bizde her şey mevcut” diyerek arabayı Girne Limanı’na doğru sürdü.
     Güzel bir yaz akşamı vardı Girne’de. Rüzgâr, tatlı tatlı esiyor, yüzümüze ılık ılık vuruyor, adeta ruhumuza doluyordu.
     Girne Limanı girişinde bulunan Girne Şehitleri Ve Özgürlük Anıtı’nın tam önüne geldik. Girne Şehitleri Ve Özgürlük Anıtı, Türk Şehitleri İmar Vakfı tarafından 2005 yılında yaptırılmış. Kıbrıs’ta şehit olan tüm asker ve siviller için adanmış bir anıt. Özgürlüğü ve Barışı simgeliyor.
     Bu Anıtın tam karşısında, yol kenarında “Oza Cafe House” isminde bir mekân var. Bu mekâna geldik.
     Mekân, gerçekten çok nezih ve çok güzel geldi bana. Mekânın dışı lüks koltuklarla döşenmiş ve modern bir dekor ile süslenmiş. Kızlı erkekli gruplar oturmuş, kahvelerini yudumlarken, bu serin Girne akşamında sohbet ediyorlar.
     Biz de dışarıda bulunan iki masayı birleştirip oturduk. Garson geldi. Genç yaşlarda, güler yüzlü biriydi. Arkadaşların hepsi ısrarla “Oza kahve” söyledi. Ben, farklı bir marka söyleyince garson, “Özür dilerim, burada hep Oza kahve bulunur” dedi. Bana “Dilerseniz size tek kavrulmuş kahve yapalım. Hafif ve lezzetlidir.” dedi.
     Girne’de Oza Kahvesi içmek pek görülmeyen bir şeydi doğrusu. Bildiğim kadarıyla burada başka marka kahve içiliyor
     Biraz sonra kahveler geldi. Önce 3 kahve ardından bir bayan tarafından özel bir fincan kahve geldi. Tabii onu ister istemez ben aldım. Çünkü benim kahvem tek kavrulmuş olacaktı. Yani özel olacaktı. Ama gelen kahve de çift kavrulmuştu. Söyleyince garson “Sizin kahve geliyor” dedi. Bünyamin de gülerek “Eee hocam, kahve bayan elinden olunca hemen alıp içtin” dedi. “ Ne bileyim, özel olunca benim sandım” dedim. Garson hiç ikiletmeden Bünyamin’e yeni bir kahve getirdi.
     Bizler, kahvelerimizi yudumlarken güzel bir bayan yaklaştı yanımıza. “Özür dilerim, sizler Mağusa’dan mı geliyorsunuz?” dedi. “Evet” dedik. Bize teşekkür etti. “Ben de Mağusalıyım” dedi.
     Bayan, bu cafenin sahibi imiş. Adının Nil Yücel olduğunu söyledi. İlk dikkatimizi çeken güzelliği, şık giyimi, kibar davranışı ve içtenliği oldu. Güler yüzlü, dostça davranan, samimi bir bayandı. Gerçekten de bize karşı çok nazik davrandı. “Umarım beğendiniz burasını” dedi.
     Evet, çok beğenmiştik. Kahveler de çok güzeldi. Özellikle benim içtiğim tek kavrulmuş kahve çok hafif ve çok lezzetliydi. Kahve tadını alabilmiştim.
     Nil Yücel Hanım, önceleri Gazimağusa’da hurda işleri yapmış. Sonra da kendi deyimiyle kader onları buraya sürüklemiş. “Kendimizi birdenbire burada bulduk. Bu mekânı açtık. Oza Cafe adını verdik. İlgi görmeye başladık. Müşterilerimiz bizi tercih etmeye başladı. Biz de elimizden geldiği kadar kaliteli ve temiz hizmet vermeye çalışıyoruz. İçtenlik, kalite ve güleryüz öncelikli amacımız. İlgi görmemiz de doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi.
     Doğrusu, bu saydıklarının fazlasını bulduk biz burada. Gerçekten Girne’de bir kahve içimi vakit bulmamız bizim için çok iyi oldu. Böyle güzel bir mekanda hoşça vakit geçirmek bizi oldukça mutlu etti.
Nil Hanım’a teşekkür edip unutulmaz güzel bir geceyi geride bırakarak Mağusa’ya ulaşmak için yola koyulduk…
     


Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Meyhi Keyf
Ben Olsam
Muhtarlarımızın İstekleri
önce Sağlık
Nkl Sanat Gecesi
Lefke"de Kahve Sohbeti
Mehmet Ersöz’ün Ardından
Müjgan ve Naile Hanım’ları Ağırladık
İnsan Azim Ederse
ve Nihayet Su Damladı

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kıbrıs'ın İlk Yerli Komedi Filmi
Bir "Mavi Köşk" Yazısı
Öyle Bir Dünyada Yaşıyoruz Ki!
Kadın Olmak Zordur
İstanbul Notları
güvercinlik’te Hafta Sonu
Nerede O Eski Ramazanlar?
Farklı Bir Yönetici,
"Kod Adı Venüs" Getto Çadırları
izmir Günleri

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Adanalım [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Hakan Yozcu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.