..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şiir, duyguların dilidir. -W. Winter
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > 21. Yüzyıl Gençlik Kültürü > Emine Pişiren
5 Ağustos 2016
Anne, O Abi Neden Duvara İşiyor?  
Emine Pişiren
" Anne o abiler ne içiyor?" "Alkol içiyorlar kızım." "Bende içebilir miyim?" "Hayır, sana zararlı çocuğum." "Zararlıysa onlar neden içiyor anne? "Onlar mı? Onlar eğlenmek neşelenmek için içiyorlar." "O halde bende neşelenmek istiyorum. Bende içmek istiyorum."


:GBD:Her yıl Ağustos ayında gerçekleşen Zeytinli Rock Festivalinden bize artık gına geldi. Önceleri belki böylesi bir kalabalık yoktu, böylesi çılgınca çevreyi kirletme de yoktu, ama son yıllarda eğer Edremit’in adı duyulacak, diye bu festival yapılacaksa hiç yapılmasın.

Sosyal konutlarımızın yer aldığı Zeytinli sahillerine iç turizm akını fazladır. Rock Festival öncesinde ve sonrasında; caddelerimiz, sokaklarımız, kumullarımız, denizimiz oldukça kirleniyor. Hem gürültü, hem çevre kirliliğinden bıkan, ruh sağlığı bozulan Zeytinli halkı, 4 günlük festivalde şehri terk etmek istiyor.

Binlerce gencin caddelerde, sokaklarda aşırı alkol tüketmesi, sokaklara işemesi ve küçük çocuklarımızın gözleri önünde açıkta, cinselliklerini özgürce yaşamaları ne kadar etiktir?

Size bizzat tanık olduğum bir kareyi sözel görüntülemek isterim:
Yaşının altı veya yedi olduğunu tahmin ettiğim küçük çocukla annesi minibüsteyiz. Edremit’ten Turban sahillerine yolculuğumuzda anneyle çocuk tam arkamda konuşuyorlardı. Önceleri gülümseten anne çocuk diyaloğu, daha sonra toplumsal ve bireysel etik normları içerince konuya ister istemez düşüncelerimle müdahil oldum. Küçük kız çocuğu annesine:

" Anne o abiler ne içiyor?"
"Alkol içiyorlar kızım."
"Bende içebilir miyim?"
"Hayır, sana zararlı çocuğum."
"Zararlıysa onlar neden içiyor anne?
"Onlar mı? Onlar eğlenmek neşelenmek için içiyorlar."
"O halde bende neşelenmek istiyorum. Bende içmek istiyorum."

Anne çocuğuna alkolün zararlarını anlata koysun, içinde bulunduğumuz minibüs ani fren yaptı. Az kalsın kaza olacaktı. Sürücümüz söylenirken biz yolcular merakla başımızı ön tarafa uzattık. Ani frene neden olan iki gençti. Rock Festivaline şehir dışından gelmiş gençlerin biri kız diğeri erkek olan gençlerin dünya umurlarında değildi. Belli ki zil zurna sarhoştular. Sarmaş dolaş dudak dudağa öpüşen çiftin ellerinde bira şişeleri vardı. Küçük kız annesine bu kez:

"Onlar alkol içtikleri için mi öpüşüyorlar anne?"

Anne sustu tabi…Utanmıştı kızına ne yanıt vereceğini düşünürken küçük kız birden bağırdı:

“Anne o abi neden duvara işiyor?”

Annenin ne kadar zorlandığını tahmin edersiniz, herhalde. O küçük kız çocuğu bir de kumullarda uluorta sevişen gençleri görmüş olsaydı, eminim anne eline sopa alıp;

“Dört duvar neden yapıldı? Evlerinizi su mu bastı?” der bir güzel sopa atardı.
Ve inanın festivalin yaşandığı alanın görüntüler daha berbattı. Yedikleri içtiklerinin çöpleri etrafa saçılmış olması yetmiyor, bir de sınırsız, ölçüsüz bira tüketen ayakta bile zor durabilen gençlerin kavgalarına da tanık oluyoruz.

Zeytinli sahilleri bir zamanlar mavi bayrak dalgalanıyordu. Şimdilerde kırmızı bayrağa aday duruma geldi. Rock festivalinde kontrolsüz alkol tüketimi ve çevre kirliliğinin önüne geçilse bile, mahalle halkının sağlığı tehdit altındadır. Sokaklar idrar kokularının yanı sıra, kondomlar ve kumların üzerinde yaşanmış cinselliklerinin artıklarıyla karşılaşıyoruz. Bu durum midemizi kaldırmaktadır.

Siz hiç düşünebiliyor musunuz?

İçi belki de virüslerle dolu “kumlardaki kondomların” kirlettiği yapış yapış kumların üzerine güneşlenmek için havlunuzu serer misiniz?
Veya siz yüzerken o kondomun; denizin yüzeyinde dalgalanarak burnunuzun ucuna kadar gelmesini kim ister?

Tabi medyanın ve müzik severlerin göz ardı edecekleri, etik olmayan bu utançlıkların yaşandığı Zeytinli mahallesi tanınsa ne olur, tanınmasa ne olur. Adı aşk değil ki yaşanan gel-geç hayvanlar gibi sevişmelerin…
Bir de madalyonun öte yüzü var!

Parası alkolden tükenen gençlerin, festival sonrası o perişan hallerini ah bir görseniz! İnanın içler acısı. Geri dönecek yol paraları olmayan o gençler; mahalle mahalle, ev ev dolaşıp “evlerine dönüş için” para istiyorlar.

Sonuç:
İç turizmin ve beldemizin canlanması, tanıtılması için gerçekleştirilen festivallere karşı değiliz. Ama 4 günlük ağır ruhsal ve fiziksel travmalar oluşturan yüklü faturayı Zeytinli halkı neden ödesin ki?
Zeytinli mahallesi ve sahilleriniz kirleniyor. Gelecek kuşaklara kötü ve etik olmayan örnekler teşkil eden, gençliği özgürlük adına alkol ve uyuşturucuya yönlendiren bu festivalin; bir sonraki yıllarda sosyal konutların dışında bir alan açılmasını, bu imkânsızsa sahillerimizde ROCK FESTİVALİNİ istemiyoruz.

Belediyemizin ve üst makamlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını biz yörede yaşayan halkın yanında olmalarını özellikle rica ediyoruz.

Nice güzelliklerde buluşmak ümidiyle.

Emine Pişiren- Edremit Körfezi

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Anne, O Abi Neden Duvara İşiyor?
Gönderen: Zümrüt Mimoza / , Türkiye
20 Şubat 2017
Ne yazık ki toplum olarak doğru dürüst hiç bir şeyi normal sınırları içersinde yapmamaya başladı gençlerimiz. Genel bir ahlak bozukluğu aldı başını gidiyor. Televizyonlardaki programların büyük çoğunluğu da bunu tetikliyor. Bu durum sadece Edremit'in değil neredeyse tüm Türkiye'nin karşılaştığı bir durum olmaya başladı. Keşke herkes duyarlı olabilse Emine Hanım'cığım.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yarım Somun Yemek İçin Orospuluk
Havada Bok Kokusu Var Baba
Siz Böyle Yanmıyor Musunuz? - 2 -
Değerli Yazım Dostumuz Sayın...
Ne Şam'ın Şekeri Ne Arabın Yüzü
Sahi, Ülkemde Darbe mi Oldu?
Yoksa Öldüm de Cehennem de mi Yaşıyorum Ben Anne?
Allah'ın Laneti Üzerlerine Olsun!..
Entellektüel Kadınlar Nasıl Bir Erkek Arar?
Sular Altında Uyumaya Bırakılan Tarihimiz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Adamdan Saymışız [Şiir]
Ah Ulan Istanbul! [Şiir]
Hangi Dua İle Sana Gelelim? [Şiir]
7. Didim Şiir ve Şairler Buluşması [Şiir]
Çekinme Söyle [Şiir]
İsterdim [Şiir]
Madem ki... [Şiir]
Davetsiz Konuk - 1 - [Şiir]
Git Demene Gerek Yok [Şiir]
İstanbul_um [Şiir]


Emine Pişiren kimdir?

Yazmayı, okumayı ve birikimlerimi paylaşmayı seven biriyim. Edremit'in yerel bir gazetesinin köşe yazarıyım. Bazı web sayfalarında da edebiyat adına paylaşımlarım yayınlanmaktadır. Sevgi ve ışık sizle olsun.

Etkilendiği Yazarlar:
Mehmet Emin Yurdakul, Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Victor Hugo, Balzac, Leo Buscaglia, Eric Frrom, Irvın Yalom, Dale Carneige, Doğan Cüceloğlu, Haluk Yavuzer...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Emine Pişiren, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.