..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tarihten öğreniyoruz ki tarihten hiçbir şey öğrenmiyoruz. -Hegel
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Hakan Yozcu
14 Ağustos 2016
Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından  
Hakan Yozcu
Ayhan Menteş Hoca ile birkaç defa röportaj yapma şansım oldu. Yaptığımız bir röportajında “İnsan, hangi sanatla uğraşırsa uğraşsın, yaptığı her uğraş, onun kişiliğine zenginlik katar. Sanat, insana deneyim kazandırır. Uğraşları içerisinde insan, yeni kişilikler, yeni uğraşlar tanır. Bir arı, her çiçeğe konar. Turunç çiçeklerine konduğu zaman turuncun tadını alır. Başka bir ağaca konduğunda onun lezzetini alır. Bir sanatçı da böyledir. Eğer sanatçı, kapalı bir evde yaşarsa deneyim birikimleri çok sınırlı kalır. Onun için insanın gezmesi, yeni yerler görmesi, başka kültürleri tanıması, başka meslekleri öğrenmesi gerekir.” demişti.


:AAIB:

     Mağusa Namık Kemal Lisesi’nde 1980-1983 yıllarında öğrenciyken Resim derslerimize girerdi Ayhan Menteş Hoca.
     Sanat Tarihi bilgilerini de ilk defa ondan almıştık. Böyle bir dersin varlığını kendisinden öğrenmiştik.
     Kendine has üslubuyla zevkli hale getirirdi dersleri. Hoşsohbet biriydi. Konularını, tatlı bir ses tonuyla, tane tane anlatırdı. Bilgisi o kadar derin ve genişti ki anlattıkça anlatırdı. Birçok konulardan örnekler verirdi. Kendisi birçok ülke gezdiği için, o ülkelerde gördüklerini, yaşadıklarını bize aktarır, bir kıyaslama yapar ve bizi adeta farklı kültürlerle donatırdı…
Ayhan Menteş Hoca, KKTC’nin yetiştirdiği ender sanatçılarından biri olmuştur bana göre. Gerek resim ürünleriyle, gerekse arkeoloji ve sanat tarihi çalışmalarıyla KKTC Sanatına emek vermiş çok yönlü bir sanatçıdır…
     Hoca, derslerde hep bize “Çalışmamız gerektiğini, ancak çalışmayla gelişebileceğimizi, kendimizi sürekli yenileyebilmemizle bir yerlere gelebileceğimizi ancak böyle çevremize ve tüm insanlığa yararlı bireyler olabileceğimizi” söylerdi.
     Çok yönlü bir sanatçıydı. Sadece resimle kalmamış, kendi çabalarıyla heykel, seramik işleriyle de uğraşmıştı. Birçok eseri vardı ve bu eserler, tüm Dünyada bilinen eserlerdi.
     Ayhan Menteş, 1935 yılında Düzkaya Köyü’nde Dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kıbrıs’ta yaptı. 1950-54 yıllarında Atatürk Lisesi’nde okudu. Burada da sanat ile uğraştı ve kendini geliştirmeye başladı.
1958 yılında Kıbrıs Öğretmen Koleji’nden mezun oldu.
1961 yılında Ankara’ya giderek Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nden mezun oldu. 1961 yılında Larnaka’da öğretmenliğe başladı. Mağusa Canbulat Ortaokulu ve Namık Kemal Lisesi’nde yıllarca Resim-İş ve Sanat Tarihi Öğretmenliği yaptı. Burada birçok öğrenci yetiştirdi. Kendindeki resim ve sanat aşkını öğrencilerine de aşıladı.
Sanatçı, eserleriyle birçok yurt dışı sergilerine katıldı. 1969 yılında Londra Üniversitesi’nden aldığı bir bursla kuyumculuk, minecilik ve seramik heykel çalışmaları yaptı.
Ayhan Menteş Hoca ile birkaç defa röportaj yapma şansım oldu. Yaptığımız bir röportajında “İnsan, hangi sanatla uğraşırsa uğraşsın, yaptığı her uğraş, onun kişiliğine zenginlik katar. Sanat, insana deneyim kazandırır. Uğraşları içerisinde insan, yeni kişilikler, yeni uğraşlar tanır. Bir arı, her çiçeğe konar. Turunç çiçeklerine konduğu zaman
turuncun tadını alır. Başka bir ağaca konduğunda onun lezzetini alır. Bir sanatçı da böyledir. Eğer sanatçı, kapalı bir evde yaşarsa deneyim birikimleri çok sınırlı kalır. Onun için insanın gezmesi, yeni yerler görmesi, başka kültürleri tanıması, başka meslekleri öğrenmesi gerekir.” demişti.

1986 yılından 2002 yılına kadar Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Sanat Tarihi, Yaratıcı Düşünme ve Mitoloji dersleri vermeye başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı.
1971 yılında Desen Ve Resim Kitabını yayınladı. Yaratıcı Düşünce Eğitimi konusunda Türkçe ve İngilizce yayınlanan 2 kitabı var.
1998 yılında Kıbrıs Türk resmine katkılarından dolayı KKTC Kültür Bakanlığı Tarafından onur ödülü verildi.
Geçtiğimiz gün, KKTC, bu büyük sanatçıyı gerçeğe uğurladı. Yalancı hayattan sonsuzluğa ve ebedi ve gerçek hayata uğurladı. Artık KKTC Halkı, bu çok sevdiği Hocasını, eşsiz sanatçısını bu Dünyada yaptığı çalışmalarıyla, geride bıraktığı büyük eserleriyle ve en önemlisi de sanatçının o unutulmayan tatlı gülüşleriyle hatırlayacak.
Uğurlar olsun size Sayın Ayhan Menteş Hocam. Siz, hep bizim gönlümüzde o altın tebessümünüzle yaşayacaksınız. Biz, öğrencileriniz, bize verdiğiniz eğitim, terbiye ve sanat aşkıyla sizi asla unutmayacağız. Sevginiz hep gönlümüzde yaşayacak. Gönlünüz rahat olsun. Bıraktığınız emanet biz öğrencilerinizin ellerinde güvendedir. Sanatınız ve sanat aşkınız daima yaşayacak…
Yolunuz ışıklı, mekanınız Cennet olsun…

     Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
ve İlk Bölüm Yayınlandı
ve İlk Bölüm Yayınlandı
Olcay Kıraç İle Kıbrıs Sorunu
Beşik Gibi Sallandık
Adanalıyık Allah’ın Adamıyık
Hatay Gezisi
3. Dünya Savaşı mı?
Kktc Çukurovalılar Derneğini Ziyaret Ettim
öğretmene Verilen Değer Her Şeye Değer
Prof Dr Umay Türkeş Günay'ı Dinledik

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
"Bitemeyen Proje" Üzerine
"Kırmızı Pazartesi" Romanının Düşündürdükleri
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
İlk Yerli Operamız: Arap Ali Destanı
Boyacı’ya Büyük İlgi
Nkl Sanat Gecesi Büyük İlgi Gördü
"Beyaz Gemi" Aytmatov
Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk
"Kadirli Bohçası" Üzerine

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Adanalım [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Hakan Yozcu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.