..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ben bir öğretmen değil, bir uyandırıcıyım. -Robert Frost
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Pop Kültür > Hakan Yozcu
8 Eylül 2016
Çayırova’da Lefkara İşi Canlanıyor  
Hakan Yozcu
“Lefkara, Kıbrıslıların gurur kaynağı. Büyük el emeği, göz nuru var. Bu el sanatının değerini ilk keşfedenlerden biri de Büyük Sanatçı Leonardo Da Vinci olmuştur. Da Vinci, Lefkara işinin “Dere” adlı motifini o kadar beğenmiş ki “Son Akşam Yemeği” adlı Dünyaca ünlü tablosunda bu motife yer vererek onu ölümsüzleştirmiştir.”


:ADDJ:

     Lefkara işini Kıbrıs’ta bilmeyen yoktur. Kıbrıs’ın en önemli el sanatı ve el işlerinden biridir Lefkara İşi. Emek isteyen, zahmetle yapılan ama bitince büyük bir zevk veren bir süs işidir. Evlerin duvarlarını, masalarını, pencerelerini süsler…
     Uzun ve zahmetli olduğundan pahalıdır. Ama aranan, özlenen ve sevilen bir sanattır. Özellikle yurt dışından gelen turistlerin büyük ilgilerini çekmektedir. Türkiye’ye gidenler, dostlarına, yakınlarına, arkadaşlarına, sevdiklerine Lefkara işi hediye götürmektedirler…
     İskele Bekirpaşa Lisesi Müdürü Sayın Hüseyin Cumaoğlu, sosyal medyadaki kendi hesabında konuyla ilgili güzel bir haber duyurdu. “Çayırova Muhtarlığı ve Çayırova Halkı olarak Lefkara İşi ve Lefkara Evi Projesini CİTTASLOW bütünlüğü ve CİTTASLOW merkezi olma yolunda büyük bir adım atıldığını” yazdı.
     Biz de bu haber üzerine, Sayın Cumaoğlu Hocamızla irtibata geçtik. Haber hakkında bilgiler aldık.
     Mehmetçik Belediyesi ile Çayırova Muhtarlığı’nın İşbirliğinde gerçekleştirilecek olan bir proje olduğunu öğrendik. Yani Projeye destek veren Mehmetçik Belediyesi. Çayırova Muhtarı ve halkı da işe gönüllü olarak girişiyor.
     Cumaoğlu şunları anlattı: “Bu çalışma kollektif bir çalışmadır. Kurum ve Halkın işbirliği ile ortaya çıkmaktadır. Köyde bir komite kuracağız. Cittaslow çalışmaları ile birlikte bir bütün olarak Mehmetçik Belediyesi ile işbirliğinde Lefkara Evi ve Lefkara İşinin yaygınlaştırılması için çalışacağız.
     Köyde var olan eski Tarihi Türk ilkokulu ve onun yanında bulunan 1967 yılında Geçitkale’de Şehit düşen Lefkaralılar adına, Lefkaralıların katkıları ile yapılan şehitlik de mevcut hali ile korunarak restore edilecek. Çevre düzenlenmesi yapılmaya başlandı. Şimdi artık kendi el sanatımıza ve kültürümüze sahip çıkma zamanı. Bu Merkez, güzel olacak. Emeği geçen herkese şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.
Lefkara işinin adı, ortaya çıktığı köyden geliyor. Lefkara işi ilk olarak, Lefkara köyünde işlenmeye başlanmış. Geçmişinin en az 14’üncü yüzyıla kadar uzandığı biliniyor ancak daha önceye dair elde kesin bir bilgi yok.
Akdeniz’in orta yerinde bulunan Kıbrıs, her zaman için bölgede dolanan halkların ilgisini çekmiş ve de Ada’ya neredeyse gelmeyen kalmamış. Birçok defa istilaya uğrayan Kıbrıs, doğal olarak ekonomik bir gelişim gösterememiş. Bu nedenle de gelirini farklı yönlerden elde etmeye çalışmış. Bu farklı denemelerden bir tanesi de Lefkara işi olmuş.
Köydeki kadınlar, el emekleri göz nurlarıyla oluşturdukları örtüleri erkeklere vermişler. Erkekler de Avrupa’ya ve hatta Amerika’ya bu örtüleri götürerek satmışlar. Böylece Lefkara işini dünyanın büyük bir bölümü tanımış.
Kıbrıslılar, bavul ticaretini çok önceleri keşfetmiş ve bu yolla da para kazanmış. Lefkara Köyü, günümüzde Kıbrıs’ın güneyinde kalmış. Ancak Kıbrıs’ın ikiye bölünmesi sebebiyle yaşanan göçler yüzünden Lefkara bize uzak kaldı. Fakat Lefkara işi, büyüklerimiz tarafından hiç unutulmadı. Özellikle annelerimiz, ninelerimiz bu sanatı çocuklarına ve torunlarına öğretip günümüze kadar getirdi.
Lefkara İşinin geçmişinin en az yedi yüzyıl geriye uzandığı biliniyor. Hüseyin Cumaoğlu şu önemli bilgileri de bizlere veriyor: “Lefkara, Kıbrıslıların gurur kaynağı. Büyük el emeği, göz nuru var. Bu el sanatının değerini ilk keşfedenlerden biri de Büyük Sanatçı Leonardo Da Vinci olmuştur. Da Vinci, Lefkara işinin “Dere” adlı motifini o kadar beğenmiş ki “Son Akşam Yemeği” adlı Dünyaca ünlü tablosunda bu motife yer vererek onu ölümsüzleştirmiştir.”
Yapılan bu çalışmanın gerek Lefkara işinin, gerekse Kıbrıs’ın tanıtımının en iyi şekilde yapılacağına inanıyoruz.
Bu çalışmayı yapanlara ve böyle bir projeye hayat veren Başta Çayırova Halkına, Muhtarlığına, bu projeye destek veren Mehmetçik Belediyesi’ne ve haberi bize duyuran bölgenin aktif ve üretken hocalarından olan Sayın Hüseyin Cumaoğlu’na teşekkür ediyoruz….
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"48 Saat" Üzerine
yaşar Kemal’in Ölüm Yıldönümü Münasebetiyle
"Gün Olur Asra Bedel" Üzerine Bir İnceleme
Çeşitli Yönleriyle Prof. Dr. Erhan Arıklı
Bir Şiir Emekçisi: İhsan Tevfik Kırca
Çakırcalı Efe Üzerine
İskenderun Belediyesi Tiyatro Topluluğu
Diyetisyen Olmak
Âşık Osman Akçay İle Tanıştık
Kayacı Vadisi (Doktorun Yeri)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Adanalım [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Hakan Yozcu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.