..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Konuş ki seni göreyim. -Aristoteles
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Deneysel > Seyfullah ÇALIŞKAN
12 Haziran 2017
Sokarım Seni Şalvarıma Çıkarırım Tozpembe  
Seyfullah ÇALIŞKAN
İmdat, ırzıma geçiyorlar. Namusum elden gidiyor. Yetişin… Ne alakası var şimdi. Aklıma karpuz kabuğu düşürdü salak. - Şalvarında ne varsa çıkar, şuraya koy, dedim. Masayı gösterdim. Hiç niyeti yok. O hala bir fırsat kolluyor. Şaşkınlığımdan yararlanıp kaçacak. Pencereler demirli olmasa uçup giderdi zaten. Kaçamıyor, bağırıp duruyor. Hırsız bizi kendi evimizde faka bastıracak. Vay uyanık vay... Ben de bağırmaya başladım.


:HAB:
SOKARIM SENİ ŞALVARIMA ÇIKARIRIM TOZPEMBE
     Yaşam sürprizlerle doludur. Söylemek istediğim şey piyangodan para çıkması falan değil. Mısırda ölen dedenizden hanlar hamamlar kalmasından da bahsetmiyorum. Daha basit, daha gündelik olaylara değinmek istiyorum. Bir adım arkanıza balkondan saksı düşmesi gibi örneğin. Siz iskeleden adımınızı attığınızda feribotun hareket etmesi gibi… Böylesi herkesin hoşuna gider. Yaşam öyle şen şakrak bir şarkı değildir. Bir de bunun hüzünlüsü var, acılısı var, salya sümük içinde bırakanı var. Bir saat bankamatik aradıktan sonra “şu anda para çekme işlemleri yapamıyoruz,” uyarısını ekranda görmek gibi örneğin. Gördüğüne bir türlü inanamamak… Ekranda beliren yazıyı sinirle yüz kere okumak. Olduğunuz yeri çakılıp kalmak ve gidememek gibi.
     Küçük bir olay anlatmak için bu kadar yağlı ballı bir giriş yapmaya hiç gerek yok. Farkındayım. Bizim buralar yaşanacak yerlerdir. Komşularımız da iyi huyludur, geçimlidir. Kavga gürültü sokağımıza hiç uğramaz. Azıcık sesimizi yükseltsek ayıp sayılır. Kapımız penceremiz her daim açıktır. Tek tük hırsızlık olduğu görülmüştür. Çoğu akraba, hısım ve aile içinde olur, bir zaman sonra da anlaşılırdı. Sokak kapımızı kitlerdik ama avluya girdikten sonrasına pek kulak asmazdık. Elbette kapımızın kilitti de var anahtarı da. Kapı üzerinde öylece durur çevirmeye bile üşenirdik. Neyse lafı lastik gibi çok fazla sündürmeden konuya gireyim. Sabah kalkıp çarşıya gittim. Hanım ve çocuklar da bağa gidip yaprak toplayacaklardı.
     Fırına, bakkala uğradım. Evin eksiği hiç bitmezmiş. Bu günlük olanları tamamladım. Azıcık da kahveye uğrayıp çene çaldım. Oyun kuralım falan dediler. Genelde onları kırmazdım ama nedense canım çekmedi. Saat on gibi falan eve geldim. Bahçe kapısından geçip avluya baktım. Fesleğenler azıcık pörsümüş, kendilerini salar gibi olmuşlar. Onlara su verdim. Gülleri ve hanımelini kokladım. Elimdekileri mutfağa bırakıp yeniden bahçeye çıkmaya istiyordum. Çünkü ben ne zaman bahçede bir şey yapmaya kalksam gözüme başka bir şey takılır, oradan oraya, şuna buna derken zamanın nasıl geçtiğini unuturdum. Ekmek kurur, aldıklarım ziyan olurdu.
     Kapıyı açtım içeri girdim. Evde bir hal var. İçimde garip bir his… Ama ne? Bir ayak sesi oldu sanki. Salonun kapısının önünden öteki odaya biri geçti. Hayda, evde biri var. Ama bizimkilerden biri değil. Hem korktum, hem dondum kaldım. Ben şimdi ne yapacağım? O da ben gördü. Otuzlu yaşlarda bir kadın… Esmer, tostoparlak. Başında kirli bir çember, ağı yerlerde bir şalvar, çiçekli bir buluz giymiş. Kocaman kara gözler, kaşı gözü, her şeyi yerli yerinde. Tam bir esmer güzeli… Beni görünce o da dondu kaldı. Ama benim gibi acemi değildi. Soğukkanlı ve deneyimli… Evde bulunmasında bir acayiplik yokmuş gibi bakıyor. Neredeyse yanlış eve geldiğim hissine kapılacağım. Yanımdan geçip kapıya doğru gitmek istedi. Kapıya sırtımı dayadım ve kilitleyiverdim. Ama korkudan elim ayağım titriyor. Bu kadın boş değildir. Bıçağı vardır, biber gazı, tabancası belki… Şalvarın ağı yerlerde sürünüyor. Bir acayip, alışılmadık bir şeyler var. Etrafa bakındım. Ne bulursa şalvarına atmış meğer. Çekmeceler karıştırılmış, çek yat açılmış, etrafta ne varsa elden geçirilmiş. Dolaplarda bir şeyler eksik ama ne olduklarını heyecandan hatırlayamıyorum.
Kapıdan kaçamayınca pencereyi açıp sokağa bağırdı.
-     İmdat, ırzıma geçiyorlar. Namusum elden gidiyor. Yetişin…
Ne alakası var şimdi. Aklıma karpuz kabuğu düşürdü salak.
-     Şalvarında ne varsa çıkar, şuraya koy, dedim. Masayı gösterdim. Hiç niyeti yok.
O hala bir fırsat kolluyor. Şaşkınlığımdan yararlanıp kaçacak. Pencereler demirli olmasa uçup giderdi zaten. Kaçamıyor, bağırıp duruyor. Hırsız bizi kendi evimizde faka bastıracak. Vay uyanık vay... Ben de bağırmaya başladım.
-Komşular yetişin, hırsız var.
Hırsız kadın ilk kez afalladı. Yüzüme merhamet bekleyen gözlerle bakmaya başladı. Ama şalvarındakileri çıkarmaya da hala yanaşmıyor. O bağırıyor ben bağırıyorum. Derken komşular birer ikişer avluya doluştular. Kapıyı açıp onları içeri çağırdım. Kadın koşup can havliyle kendini kapıdan içeri girenlerin kucağına attı. Ağlıyor ve titriyordu.
-     Numara yapıyor, sakın fırsat vermeyin, kacak, dedim. Kadınlar bunun koluna yapıştılar.
-     Bu adam benim namusuma göz dikti, dedi. Komşular bakışlarını bana çevirdiler.
-     Kimsenin namusuna göz diktiğim yok. Eve geldim içerde bunu buldum. Hırsız bu
kadın. Ne bulduysa şalvarına doldurmuş.
-     Yalan, hepsi yalan. Evde eski bakırlar var. Gel sana vereyim, dedi. Beni kandırıp içeri soktu. Sonra da bana tecavüz etmeye kalktı.
Komşular şaşkın şaşkın bana bakıyorlar. Kadına bak sen hep suçlu hem güçlü. Üstelik dersine de iyi çalışmış. Biraz daha konuşsa herkes ona inanacak. Ben suçlu çıkacağım. Öfkeden deli oldum.
-Yalan söylüyor. Şalvarına bakın. Ben geldiğimde evdeydi. Nasıl içeri girmişse artık… Kadının şalvarına elimi uzattım. O anda aklım başıma geldi. Sen kim oluyorsun da kadının şalvarına elini uzatıyorsun? Hemen geri çekildim.
- Erkekler dışarı çıksın dedi, komşulardan biri. Bu kadını arayalım.
Aradan beş on dakika geçtikten sonra bahçedekileri eve çağırdılar. Şalvar da ne şalvarmış mübarek. Eşimin dantelleri, masa saati, kol saati, yüzük, küpe kolye, gümüş bir şekerlik daha bir sürü ıvır zıvır. Hırsız kadın hala ağlayıp bizi kendine acındırmaya çalışıyordu. Jandarmaya haber verilim, dediler.
-     Mahkeme, jandarma, ifade git gel kim uğraşacak. Bırakalım gitsin, dedim. Nasılsa
başka bir yerde belasını bulur.
Çocuk gibi sevindi. Ağlaması inlemesi bıçak gibi kesildi. “ Ben bir hata ettim. Büyüklük sizde kalsın diye yalvarıp duruyordu. Sokak kapısından koşarak çıkıp gitti. Akıl değiştirir bunlar diye korkmuştur belki. Hırsızdı mırsızdı ama güzel kadındı. Yok, tövbeler olsun. Aklımın ucundan bile geçirmedim. Sizin içiniz fesat…
Haziran 2017
Bursa SeyfullahSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın deneysel kümesinde bulunan diğer yazıları...
Selver
Daldır Kaşığı Yahniye, Sorma Etini Bahri"ye - 2 (Son)
Gökçeada 3
Daldır Kaşığı Yahniye, Sorma Etini Bahri"ye - 1
Lale Hırsızı
Yağmur, Kar, Değermen Çöreği ve Orçun Abi
Kuçiçane Partizan 2
Gökçeada 4
Öyküler Sokaklara Yağar
Gecenin Tepesi Atmasın

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Rakı Şişesine Ejderha Olduk
Gökçeada 3
Acemi Çapkın
Saman Altından Aşk Yürürse
Karanlık Perdenin Püskülleri
Ben İşin Kitabını Yazmıştım
Nataşa, Mavra ve Rakı
Çaki, Çakmak, Bıcak, Tarak
Biyografimin Coğrafyasında Gezintiler
Fatma Öğretmen Beni Severdi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Başka Türlü Bir Şey [Deneme]
Canan [Deneme]
Nisan"ın Şuçu [Deneme]
Aşkı Anlatmak Haksızlıktır [Deneme]
Zaman Sen Yalansın [Deneme]
Bahar, Badem, Çocuk [Deneme]
Mevsim Türlüsü [Deneme]
Mevsim Türlüsü 2 [Deneme]
Bir Fırtına Tuttu Bizi [Deneme]
Sigara İçen Öldü de - 1 [Deneme]


Seyfullah ÇALIŞKAN kimdir?

Ben yazar falan değilim. Yazma eğilimli biriyim. Durumum henüz tedavi gerektirecek kadar kronik hale gelmedi. .

Etkilendiği Yazarlar:
Bilmiyorum,


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Seyfullah ÇALIŞKAN, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.