..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kitabının bir kopyasını gönderdiğin için sağol. Onu okumakla hiç zaman yitirmeyeceğim. -Moses Hadas
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
21 Haziran 2017
Siyasetin Dışında  
Osman AKTAŞ
"Neyi yanlış, neyi doğru anladık?" diye bir soru soruyorum, hem kendime, hem sizlere. Ben şimdi cevaplandırayım, sizin bana değil, kendinize cevap vermeniz yeterli olacaktır. Ben bilsem de, bilmesem de cevabınızı önemli değil. Kişi nasıl olsa, kendisi dışında herkese yalan söyleyebilmekte...


:CCB:


"Neyi yanlış, neyi doğru anladık?" diye bir soru soruyorum, hem kendime, hem sizlere. Ben şimdi cevaplandırayım, sizin bana değil, kendinize cevap vermeniz yeterli olacaktır. Ben bilsem de, bilmesem de cevabınızı önemli değil. Kişi nasıl olsa, kendisi dışında herkese yalan söyleyebilmekte...

Ramazanı doğru mu anladık? Açık alanlı bir restoranda iki çocuk iftar edenleri seyretmekteler. Çocuklardan biri restoranı sokaktan ayıran bariyerlerin içinde, diğeri dışında… En azından çocuklar kovulup, dövülmüyor burada. Bu da bir şey... Bir başka yerde dondurma yiyen çocuklar tehdit ediliyor. Sanki cennet de, cehennem de Allah’ın değil de bunların... Bugün oruç tutmayanlara müdahale ediliyor, yarın cuma vakti camiye gitmeyenlere müdahale edilecek ve bundan da yüksek haz duyulacak. Acaba karnı aç olanlara "karnın aç mı?" diye sorma gereği duyan biri var mı?

Ben bir soru sormak istiyorum; Kur'an-ı Kerim'in hangi ayetinde oruç tutmayana veya namaz kılmayana ya da örtünmeyene Müslümanlar tarafından şöyle bir ceza uygulansın ibaresi geçiyor? Siz kimden emir alarak olmayan bir cezayı icat edip, uyguluyorsunuz? Yoksa sizin elinizde bizim bilmediğimiz bir başka Kur'an var da biz mi bilmiyoruz?

Bize neler oluyor, size neler oluyor? Bir kâbusu iki taraflı mı yaşıyoruz?

Orucu niye tutuyorsunuz? Zayıflamak için mi, yoksa stres yapıp sağa sola saldırmak için mi? Kuşu öldüğü için başsağlığına giden bir peygamberden öğrene öğren bunu mu öğrendiniz? Ne güzel bir ahlak, ne güzel bir din edinmişsiniz... Kutluyorum...

Oruç tutmayanlar için yeni timler oluşturun ve her gördüğünüz yerde dövün. Toplu taşım araçlarına sizin gibi giyinmeyenleri almayın, onları da dövün, hatta öldürün. Allah için değil, saldırganlık duygularınızı tatmin için yapıyorsunuz, çünkü Allah'ın sizlerden böyle bir talebi yok. Ha, bir de sizin için yaptırım yok. Nasıl olsa bir kapıdan girip ötekinden çıkıyorsunuz, mevcut ve mükemmel adalet sayesinde.

Yok yok siz hâlâ mağdursunuz, değil mi?

28 Şubat'ta biz sizin için mi sokaklarda dayak yeme pahasına eylem yaptık, diye esefleniyorum. Sanırım, onlar sizler değildiniz. Onlar belki başörtüsünü kazandılar, ama hâlâ mağdurlar. Onlar adına sizler rahatınızı sürdürüyorsunuz, tıpkı 28 Şubat'ta da sürdürdüğünüz gibi.

Sanmıyorum, ama umarım kendinizi gözden geçirme gereği duyarsınız.

Yeni mağduriyetlerinizde biz duygusal salakların yanınızda olacağımızdan emin olup, istediklerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Bir sonraki adalet sizin için işlemediğinde bizi haberdar edin. Şimdilik zaten hoşça kalıyorsunuz.

21 Haziran 17
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Ezan-ı Muhammedi ve Islık
Yeni Zelanda ve Cami Saldırısı
Eğitim Çöplüğünde Sosyal Değer Arama
Tavan Yapan Egolara Malzeme
Düzenbaza Hile Bekçisi
Çocuklar İçin Büyük Bayram
Tatlı Eğitime Tatlı Tatil
"Bu Memleket Bizim"

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Kırkı Kırpan Anlayış
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Beytü'l Girdap [Şiir]
Hüzün [Şiir]
Ehl-i Beyt Aşkından [Şiir]
Pastorize Yıllar [Şiir]
Ha (Ya) Lime Tüten Gece [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
K. D. V [Şiir]
Bir Kızı Sevmekle Ülserim Azar [Şiir]
Yalnızlık [Şiir]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğumluyum. Gazi üniversitesi T. D. E mezunuyum. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, ankara Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptım. halen Kocaeli'nde görev yapıyorum. 30 yıldır şiirle uğraşıyorum. Şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazıyorum. Kitaplarım: ayArsız, Uludağ yayınları, 2007 (şiirler) bermudayı tek geçmek Cinius Yayınları 2016 (şiirler) asimilat(ör) Cinius Yayınları 2017 (politik denemeler), (D)oku(n)muştuk Cinius Yayınları 2017 (Kitap tanıtım ve eleştirileri)

Etkilendiği Yazarlar:
Can Yücel,Cemal Süreya,Attila İlhan,İsmet Özel,Ataol Behramoğlu,Ahmet Telli,Murathan Mungan,Edip Cansever,Oktay Rifat,Paplo Neruda,Bertol Briechk,Mayakosky,Yuhannis Ritsos,Nazım Hikmet Ran,La Martin,Arthur Rimbaut,Tagore,Octovia Paz


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.