..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir kimse, neden oltasını, içinde tek bir balık olmadığını bildiği bir göle sarkıtır? -Adalet Ağaoğlu
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > serdar adem işler
19 Eylül 2017
Bop Projesini Alkışlarken Kaybettik  
serdar adem işler
Referandum konusunu gereksiz bir şekilde fazlasıyla büyütüyoruz galiba. Bu konuda ciddi ve samimi olduğumuzu sanmıyorum.


:FBH:


Sadece Musul, Kerkük değil Suriye’yi de BOP Projesini aşk ve vecd ile alkışlarken kaybettik. Bugün ne yaparsak yapalım Saddam Hüseyin devrilmeden ve Esed’in Suriyesi karışmadan önceki kadar şanslı olmamız mümkün değil. Geçti Bor’un pazarı…
BOP projesi Amerika tarafından alenen dile getirildiğinde bölgede yirmi iki ülkenin sınırlarının değişeceği belliydi. Kimsenin bizim gibi çabuk kandırılanlardan bir şey gizlediği yoktu. Yanıbaşımızda Kürdistan adıyla yeni ve İsrail yanlısı bir devlet yaratılacağı biliniyordu. O sıralar biz BOP projesini canla başla desteklemiyor muyduk?
Saddam Hüseyin sudan bahanelerle diktatör ilan edilerek ülkesi işgal edilirken biz Türkiye olarak hangi taraftaydık? Tanrılar aşkına Amerika’dan yani Bop Projesini uygulamaya çalışan Amerika’dan yana değil miydik? Neymiş efendim, Saddam diktatörmüş. Dünyada diktatör olmayan bir lider var mı? Diktatörlük bir spor kulübü başkanlığında hatta vakıf başkanlığında bile olmazsa olmaz bir zorunluluktur.
Mesele Esed’in diktatörlüğünde değildi, hatta Saddam’ın biyolojik silah üretmesinde de değildi. Gerek diktatörlük bahanesini, gerekse kimyasal silah masalını dünyanın en büyük mafya yapılanması Amerika suflemişti dünyaya. Ve ne yazık ki dünya devletlerinin sentetik zekalı sözde liderleri zokayı yutmuştu.
İşte ne olduysa bu aşamadan sonra oldu. BOP projesi kapsamındaki yirmi bir devlet, yirmi ikincisindeki yangını hipnotize edilmiş gibi özgürlük mücadelesi olarak görmek zorunda kaldı. Ve bu yirmi ikinci sendromu cinsel bir fantezi gibi birinden diğerine geçerek devam edegeldi. Adı geçen ülkelerde yönetimler değişti ama beklenen huzur gelmediği gibi, kaos her birine anakonda gibi çöreklendi. Bugün Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de son noktası konulmaya çalışılan resmin mahiyeti bu. Beğenseniz de beğenmeseniz de durum bu minval üzere cereyan etmektedir.
Irak’ta otorite zayıflamış. Yerine üç ayrı yarı özerk bölge fiilen oluşmuş. Bunlardan bizi en çok ilgilendiren Kürdistan bölgesi federatif bir yapı kazanmış. Bölge insanında bağımsızlık filizleri dal budak sararak ağaca durmuş. Benzeri bir senaryo Suriye’de sahnelenmekte. Yakın bir gelecekte Suriye de en az üç bölgeye bölünecek.
Diyelim ki bu bölünmeyi engelleyemedik. Kuzey Suriye ve Kuzey Irak’ta olduğu söylenen Türkmenler de Kürtler gibi askeri ve siyasi olarak teşkilatlandırılamaz mıydı? Bırakın teşkilatlandırmayı peşmerge Musul ve Kerkük’teki tapu ve nüfus kayıtlarını imha ederken biz hangi taraftaydık? Barzani bize rağmen bu eylemi nasıl gerçekleştirdi? Barzani’nin Türkiye’nin tehdit kokan çekincelerini dikkate almamasının sebebini bu açmazda aramak gerek. Türkiye bu sorulara mantıklı ve somut açıklamalar getirmedikçe referandum konusunda ciddi ve samimi olduğuna dünya kamuoyunu inandıramaz.
Savaş havası vermeye çalışmamız da boşa. Birkaç demode tankla bu işi başaramayız. BOP projesi Amerika’ya göre Tanrısal bir vecibe durumunda. Yıllar önce kararı verilmiş ve adım adım gerçekleştirilmekte. Karşımıza uzay teknolojisine sahip Amerika’yı alarak bu operasyondan başarılı çıkmamız mümkün değil. Dahası cephe gerisinde çok ciddi sorunlarımız olduğunu da unutmayalım. Yani camdan sarayda yaşadığımızı... Zamanında Amerika’ya karşı Saddam, Kaddafi ve Esed’i desteklemek suretiyle en az bir on yıl daha kazanabilirdik.
İddialarıma burun kıvırabilir, kibrinizden ya da şartlı refleksleriniz hatta çıkarlarınızdan beslenen hipnotik aldanmanın etkisiyle karşı da gelebilirsiniz. Ama en fazla üç yıl içinde acı ama gerçek sonla karşılaşacaksınız. İşte o zaman olan millete olacak. Ve Anadolu’da muhafazakarlık cephesi akıl almaz bir travma yaşayacaktır. Bu da batının elini bir kere daha güçlendirecektir.
Yanılmış olmak dilek ve temennisiyle.


Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ya Ezan Türkçe ve Poşet Bedava Olsaydı
Sebze Fiyatları Ateş Pahasıymış (!)

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tecavüzcüsüne Aşık Olan Japonya
Para Nelere Kadirmiş
Amerika Dünyayı Kıyamete Sürüklüyor

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bizim Mahalle [Öykü]
İftira [Öykü]
Nereden Tanışıyoruz [Öykü]
Ebemizi Arayınız [Öykü]
İndirim [Öykü]
Bizim Mahalle [Öykü]
Ben Kendimi Bizzat Vurdum [Öykü]
Üniversite İstiyoruz [Öykü]
Kendini Arayan Kadın 1 [Roman]
Kendini Arayan Kadın 2 [Roman]


serdar adem işler kimdir?

SADECE TEFEKKÜR EDİYORUM. AYRICA DÜŞÜNCEYİ YASAKLAYAN BÜTÜN İDEOLOJİLERE HAYRET EDİYORUM. ÖZGÜRLÜKTEN BAŞKA BİR BEKLENTİM VE AMACIM YOK.

Etkilendiği Yazarlar:
AZİZ NESİN TARIK BUĞRA YAŞAR NURİ ÖZTÜRK TURAN DURSUN


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © serdar adem işler, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.