..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sevginin ölçüsü ölçüsüz sevmektir. -Spinoza
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Ahmet Zeytinci
25 Ocak 2018
Helal Kazanılan Küçük Paralar Büyük Mutlulukla Yeniyor  
Ahmet Zeytinci
Helalinden kazanıp helal yemek ne kadar güzel. Böyle bir mutluluk yok...


:CHC:
Alın terinin önemi tabi ki çok büyük değerli dostlar. Büyük çoğunluğumuz bir işte çalışıyoruz ve evimize çocuklarımıza, eşimize helal lokma götürmenin gayreti içerisindeyiz. Benim gibi, birçoğunuzun da babası ve annesi yokluktan gelmiştir mutlaka. İnanın o yokluk günlerinden gelen babalarımız, dedelerimiz, ninelerimiz hem paranın, hem de malın kıymetini bizlerden daha iyi biliyor, bir de tabi ki zamanın...


Dünya kadarda malınız olsa sonuçta bizi sarıp sarmalayacak olan belki beş metre kefen bezi ve bir avuç toprak. Şu üç günlük dünyada paylaşamadığımız nedir? Ne demiş koca Âşık Veysel ''Benim sadık yârim kara topraktır.''


Bazen televizyon programlarında görüyorum, hayatın çarkları içinde nur yüzlü dede ve nineleri, köylerde kasabalarda yaşayıp gidiyorlar mütevazı bir şekilde. İnanıyorum ki o insanlar onlarca fabrikası ve trilyonlarca paraları olan adamlardan daha mutlu. Bakalım insanoğlu bir Kızılderili atasözünde bahsedildiği gibi ''Paranın yenmeyen bir şey olduğunu'' ne zaman anlayacak?


Bazı zamanlar, devletin toplu şans oyunu oynattığı yerlerden geçerken, içeride ki adamların haline bakıyorum ve biraz da üzülüyorum hallerine. Benim onlara üzüldüğüm kadar, acaba onlar kendilerine üzülüyorlar mı? Sigara ve alkol ne kadar zararlı ise bu kumar illeti de bir o kadar zararlı. Düşünebiliyor musunuz, biz alın teri ile çalışan insanlar yıllık yirmi beş, otuz bin liralık gelir için bir yıl çalışacağız, bu arkadaşlarda bir kere ya da iki kere şans oyunu oynayıp aynı parayı alacaklar. Bu para bir şekilde kazanılsa bile, İçinde emek ve alın teri yok bildiğiniz gibi. Bir şeye daha şahit oldum, o kadar kolay harcıyorlar ki bu parayı o şansa oyunu oynayan arkadaşlar kazanınca. Aslına bakarsanız ''Sefa ile yenen para gerçekte cefa ile kazanılıyor.''


Kimi zaman sokakta ve başka yerlerde dilencilere rastlıyorum. Mutlaka size de denk geliyordur, kimi kırmızı ışıkta, kimi cadde ve sokaklarda. Adamları inceliyorum baştan ayağa, bakıyorum hiç bir yerinde bir sakatlık yok, taşı sıksa suyunu çıkartır, benim yanımda insan azmanı nerede ise ama yine de dileniyor. İlla bizlere duygu sömürüsü yapıyor. Ha! İçlerin de gerçekten muhtaç olanlarda var lakin duygu sömürüsü yapanlar çoğunlukta olduğu için, gerçek fakirleri de zaman zaman es geçiyoruz onların yüzünden. Dilencilik meslek oldu bütün büyük şehirlerde. Yakında dilenciler ve toplayıcılar odası kurarlar ise sakın şaşırmayın. Bir şey daha söyleyeyim de havadan para kazananlar ile ilgili ona da hayret etmeyin. Bu ülkede artık fal bakarak para kazanan bir kesim var. Bunu biliyor muydunuz? Hatta tarifeleri ve vergi levhaları bile var arkadaşların. Tarot falı şu para, kahve falı bu para, remil şu fiyat, iskambil falı bu fiyat diye. Çoğunluğu da bayanlardan oluşuyor. Yakında meslek birliği olarak ''Falcılar ve Üfürükçüler Odası'' diye kurumsallaşır iseler ona da yapacak bir şey yok. Daha ne bekliyordunuz başımızda ki çok muhafazakâr ve Müslüman adamlardan?


İşte böyle dostlar. Kursağımızdan haram lokmaları uzak etsin Allah'ım. Az kazanalım öz kazanalım zararı yok çok lüks yaşamasak da, hayatın tadı yine çıkıyor kulluk bilinci içerisinde. Hepinize en derin sevgi ve saygılar...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Nesli Tükenen Varlıklar
Deneme Okurken Yazarken Denenenler Denenmeyenler
Ölümden Korkun Zaten
Biz de Böyle Rahatlıyoruz
Gece Beni Seviyor Ben Geceyi
Az Kalsın Bir Çocuk Öldürecektim
Öz Geçmişinizi Zaten Geçmiş Deyip Es Geçmeyin
Zaman Daralıyor İnsan Darlanıyor
Orta Doğu Hiç mi Yüzün Gülmeyecek
Alo Deyince Ne Oluyor Aslında

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Birazda Fakir Edebiyatı Yapalım
Otobüs Uyumaları
Takım Menüleri
Bityeniklerinin Durumları Hakkında Tespitler
Yırtıcılar ile Beraber Yaşadım Çok Zaman
Düriyenin Güğümlerinin Kalaylanma Durumları
Evine Dön Çok Özledik Seni
Noel Babayı Beklerken
Zengin Olmak İstemez Misiniz
Pişmiş Aşa Su Katma Teknikleri

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bak Kredi Kartı İlişme Bana [Şiir]
Yine de Vazgeçmedim Sevmekten [Şiir]
Aman Ha Siz Ne Yapıyorsunuz [Şiir]
Güzel İnsanlar Çıkabilir Karşınıza [Şiir]
O Yıllar Geri Gelsin Diye Hayal Kuranlar [Şiir]
Bekliyoruz Bayram Beyin Yollarını [Şiir]
Biraz Adam Olun Adam [Şiir]
Yine de Çok Kötü Değildi Yaşadıklarımız [Şiir]
Biz Seni Biliriz [Şiir]
Bir Oğlu Bir de Kızı Olmalı İnsanın [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ahmet Zeytinci, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.