..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"...öyküyü yazan bilge, beşinci ya da altıncı göbekten kral torunu olduğumu ortaya çıkaracak şekilde belirleyebilir soyumu." -Cervantes, Don Quijote
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Ahmet Zeytinci
31 Ocak 2018
Kirlenmek Güzel midir Gerçekten  
Ahmet Zeytinci
Her dakika her saniye kirleniyoruz biz insanlar ve tabiat... Bir reklamdan yola çıkarak kaleme alındı bu yazı...


:DJB:
Sabunculara ve deterjan üreticilerine sorarsanız kirlenmek güzel... Aslında tabi ki kirlendikten sonra temizlenmek güzel de reklamcı arkadaşların beyinleri ters çalıştığı için tutup kirlenmeye güzelliği yakıştırabiliyorlar... Her ne kadar çamaşır makineleri ile yıkasalar bile çamaşırlarını gidin bir de annelere sorun bakalım... Çocuklar kirlensin, kocası kirlensin, deterjan gitsin, çamaşır makinesi çalışsın elektrik gitsin, tabi bunlar hep para... Hani kirlenmek güzeldi?Sekiz çocuklu bir aile de çamaşır makinesi olmayan bir anne için kirlenmek neden güzel olsun? O kirliler birikti mi elinde çitileyecektir, yıkayacaktır... Demek ki o anne için kirlenmek, eşinin ve çocuklarının üstünü başını pisletmesi bir felaket... Beşinci Dünya Savaşı bile çıkar aile efradı ile arasında...Sen sokakta yaz günü durmadan top tep, sonrada kaleye şut çekeceğim derken Esma hanımın çamaşırlarını mahvet, oldu mu şimdi? Hani kirlenmek güzeldi... Esma hanımın sizleri oklava ile kovalamadığına şükredin... Ama laflarını da yiyeceksiniz mecburen...Anne çocuklarını bıraksın da misafirliğe gitsin gitmesine de gelince evin altı üstüne gelmiş. Adeta ev savaş meydanı gibi... Çocuklara bağırsın çağırsın mı anne? Yoksa aslan yavrularım ''Kirlenmek güzeldir hem de ne güzel.'' deyip sineye mi çekmeli? Reklamcıların kafasıyla ''Oooo iyi ki kirletmişsiniz ne iyi etmişsiniz ben de iş olsa da çalışsam diye içimden geçiriyordum.'' der mi bir anne bunu? Hani kirlenmek güzeldi, öyle demiştiniz...Bu dünyada sadece çamaşırlar mı kirleniyor? İnsanların da, kadınların, çocuklarında hem bedenleri hem de ruhları her dakika her saniye kirleniyor... Deterjan, sabun da para etmiyor... Emperyalizm ve iş birlikçileri her dakika her saniye dünyamızı kirletmiyor mu? Bir dolu iğrençlikler yaşanıyor şu ihtiyar dünyamızda... İnsanoğlunun tabiata yaptığı ağır tahribat gün gelecek felaket olarak kendisine geri dönecek, nitekim dönüyor da zaman zaman sel felaketi, deprem, toprak kayması olarak... Geçen zaman içinde bir sürü bitki ve hayvan türü ortadan kalkma yolunda hızla ilerliyor... Tabiatı, hayvanları, kendi cinsi insanları sürekli kirletiyor insanoğlu... Şimdilerde belki zaman zaman temizlemeyi beceriyor bir şekilde gün gelecek geri dönüşü de olmayacak bu kirlenmenin... Ve o zaman hiç kimse o cümleyi kuramayacak ''Kirlenmek güzeldir.''Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kaderimiz İsmimizde Saklıymış
O Fiyata Kaç Tane Ayakkabı Fabrikası Kurarız Billahi
Geziyor Mu Duruyor Mu
Aman Ha Günlük Burç Yorumunuzu Okumadan Güne Başlamayın
Böyle Protesto Olmaz
Var mı Onlardan Gerçekten
Demek ki Yürek ve Çalışmak
Kredi Müjdesi de Ne Ola ki
Sonsuza mı Uğurluyoruz
Yeteneksizsiniz

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Siz de İletişim Kuramadıklarmızdan Mısınız
Ustalık Gerektirmeyip Sadece Vicdan Gerektiren Kafaya Takma Sanatı
Kişisel Gelişim Kitaplar ile Olmaz
Ağır Bedeller Ödenir
Değişik Söylemler
Mersi'lerden Kaç Demet
Ah Be Gözlerim
Edebiyat Parçalanmaz
Yorum Yazmasanız Bile Beğendim Düğmesine Basmak Çok Mu Zor
Bu Gün Aslında Lafta Kalan Dünya İnsan Hakları Günü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bu Vatan Kimin [Şiir]
Mitralyöz [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Çok Değişti Memleket Dede [Şiir]
Ulan Kerata [Şiir]
Gençlik Yıllarının Satır Araları [Şiir]
Gelin Yüreğime [Şiir]
Her Sakar Çocuğu Dövmek mi Lazım [Şiir]
Çocuklar Ölürken Susulmaz [Şiir]
Vatan Sevgisi [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ahmet Zeytinci, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.