..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Öyle yaşamalısın ki ölünce mezarcı bile üzülsün. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Ahmet Zeytinci
9 Şubat 2018
Sigara Bıraktırma Teknikleri  
Ahmet Zeytinci
''Kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik sigarayı bırakmak.''


:BCH:

Yıllar yılı sigara içmiş biri olarak birazda bu konuya kafa yorayım dedim. Ben bırakalı aşağı yukarı bir on sene kadar olmuştur. Bırakmak gerçekten güzel, ama ondan daha güzelini söyleyeyim, tahmin ettiniz tabi o ince zekanız ile o da hiç başlamamak ve başlamamış olmak değil mi?Benim aklıma yatan en birinci yollarından birisi, çocuğumuzun daha küçük yaş da elinden tutup, bir Onkoloji Hastanesine veya bir Verem Savaş Dispanserine götürmek. Orada gördüklerinden sonra hiç bir çocuğun ileri ki yaşlarda sigara ile tanışma isteği olmayacağı kuvvetle muhtemeldir...Bir başka yol da ülkemizin elinde ki bütün sigara fabrikalarının yabancılara satıldığı yönünde ki telkindir. Onlarında bizim toplumumuzu zehirlemek için durmadan sigara ürettiği ve sattığı, sonra da kansere yakalanan hastalarımızı tedavi için, çok pahalı kanser ilaçlarını bizlere pazarladığı ve ülkemizin bu işten son derece zararlı çıktığı anlatılmalıdır...Bir de sigaranın benzeri olan puro gibi nargile gibi tütün ürünleri var ki bunların sigaradan daha da zararlı olduğu bilinen bir gerçek. Ayrıca baca dumanı gibi tüten şekilde sigara içen arkadaşlarınız varsa onların yanına gidip az buçuk duygu sömürüsü de yapabilirsiniz. ''Vah vah pek de gençmişsin yahu, geride bir sürü çoluk çocuk, hanım bir taraftan dul kalacak, artık senden sonrada belki başka birisi ile izdivaç yapar, sonrada senin mallarını yeni eşi ile çatır çatır yerler.'' diye cümleler kurarak arkadaşlarınızı sigaradan ve her türlü tütün ürününden uzak tutmaya çalışabilirsiniz.Medyada bir dolu sigarayı bıraktırdığını söyleyen insanlarla kuruluşlarla karşılaşıyoruz. Bunların birçoğunu da kiminiz denemiştir belki de. Bunlardan yararlanan da vardır, belki faydasını görmeyen de. Burada hangi teknik ya da hangi alet olursa olsun, işin temeli insandır, insanda biter her şey. Eğer o iradeyi gösteremezseniz hangi teknik olursa olsun size vız gelir ve içmeye devam edersiniz ta ki doktora gidip de doktorun size''Üzgününüm damarlarınızdan bir kaçı tıkalı, bir bacağınızı kesmek zorundayız ya da bay pas ameliyatı olmalısınız.'' diyene kadar. Sigaranın, en başta kanserin ve kalp hastalıklarının bir numaralı tetikleyicisi olduğu artık bilinen bir gerçek...Bilin ki sigarasız hayat çok rahat. Yaşam kalitenizi inanamadığınız kadar arttırıyor. Bir deneyin bakın bırakmayı, zorlayın kendinizi, bana hak vereceksiniz, teşekküre değmez, para pul istemez, ufak bir duanız yeter. Hepinize en derin sevgi ve saygılar...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yok Devenin Balepabucu
Bu Dünya Benim Memleket
İnsanlık Acıları Paylaşmayı Gerektirir
Yaz Geldi Hem Hayatta Hem de Denizde Boğulmayın
Yüreğin Üşüyorsa
Bu Açıdan Ne Güzel Bir Seçimdi
Hak Helali O Kadar Basit Bir Şey Değildir
Elektrik Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ne Büyük Onur Gazilik
Seksenbirmilyonun da Desteği ile Neler Olmaz Neler

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kardeeş Bombanı Unuttun
Sevgi Üzerine Bir Kaç Cümle - 4 -
Hanımlar Bir Kaç Gün Daha Sabredin
Makas Kimi Keser Kimi Kesmez
Deneme Okurken Yazarken Denenenler Denenmeyenler
Alttan Aldığınızda Altta Kalmazsınız Merak Etmeyin
Çok Ciddi İlişki Sitesi
Gece Beni Seviyor Ben Geceyi
Biz de Böyle Rahatlıyoruz
Sevgi Üzerine Bir Kaç Cümle - 5 -

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Şiir ile Başlamalıyım [Şiir]
İlahi Nasrettin Hoca [Şiir]
Ay Işığı Sevgilim [Şiir]
Bu Vatan Kimin [Şiir]
Esnaf Arkadaşlarız [Şiir]
Kargocu Arkadaşlar [Şiir]
Kırmızı Bisiklet [Şiir]
Masal Bu Ya [Şiir]
Soğanı Yumrukla Bölenler [Şiir]
Sabah Yakaladım Hayatın Ucundan [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ahmet Zeytinci, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.