..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür / Ve bir orman gibi kardeşçesine...
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
23 Mayıs 2018
Kahpe Felek Derken Bir Daha Düşünün  
Ahmet Zeytinci
Başın sıkışsın, kahpe felek. Kumarda para kaybet, vay kahpe felek. Takımın maç kaybetsin, kahrolası felek. Zenginlikten fakirliğe düş, alacağın olsun kahpe felek... Bu örnekleri tabi daha da çoğaltabiliriz. Biz, sen, ben adam gibi davranmıyorsak, yaşamıyorsak felek ne yapsın? Her şey Allah'ın yazdığı ilahi kader doğrultusunda meydana gelmiyor mu zaten? Kadere ve kazaya iman ediyorsak, o zaman feleğe ya da herhangi başka bir şeye sövüp sayıp durmayacağız.


:AAD:
Bazı zaman düz yazı da, bazı zaman şiirlerde de görüyorum Kahpe Felek, diye hemen sıkıştırıyorlar mısraların arasına... Türkçe Sözlüğe baktığımız zaman Feleğin, sema, talih, baht, şans, dehr, zaman anlamlarına geldiğini görüyoruz. Değerli Yazar Mehmet Paksu ''İnsanı Uçuruma Götüren Sözler.'' isimli kitabında kısaca bu konudan şöyle bahseder... ''İnanç noktasında feleğe çatmanın sakıncası ve insanın imanına zarar vermesi feleğin kader ve dehr (zaman) anlamında kullanıldığı zamandır.'' Bu konuda Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed sav.'in de bir Hadis-i Şerifi şu şekilde onu da burada belirtmekte yarar var. ''Dehre sövmeyiniz çünkü Allah dehirdir.''

Başın sıkışsın, kahpe felek. Kumarda para kaybet, vay kahpe felek. Takımın maç kaybetsin, kahrolası felek. Zenginlikten fakirliğe düş, alacağın olsun kahpe felek... Bu örnekleri tabi daha da çoğaltabiliriz. Biz, sen, ben adam gibi davranmıyorsak, yaşamıyorsak felek ne yapsın? Her şey Allah'ın yazdığı ilahi kader doğrultusunda meydana gelmiyor mu zaten? Kadere ve kazaya iman ediyorsak, o zaman feleğe ya da herhangi başka bir şeye sövüp sayıp durmayacağız.

Rahman ve Rahim olan Allah bir ayeti kerime de ''Başınıza gelen herhangi bir musibet kendi ellerinizle kazandıklarınız yüzündendir. Bununla beraber Allah yine de çoğunu affeder.'' ŞURA/30 buyruluyor... O zaman feleğe, kadere kötü söz söylemenin ne bize ne de kimselere faydası var...

Yine Türkçe Sözlüğe bakacak olursak, Kahpe kelimesi çok onur kırıcı ve itici bir kelime olarak karşımıza çıkar ki ahlaksız kadın ve diğer bir anlam olarak da dönek manasına gelmektedir... Sen çalışma, yan gel yat, geçineme, sonra feleğe küfret. Kumar oyna varlıklarını bir bir kaybet, sonrasında feleğe ağzına ne gelirse söyle... Arabayı kurallarına uygun kullanma, hız limitlerini aş, kaza yap, üç beş yakının ölsün, sonra da felek suçlu olsun... Yok öğle yağma... İnsan önce kendinde arayacak eğer bir suçlu varsa kendine bakmalı ilk aşamada...

Hiç bir zaman kaderi suçlamayın ve yakınlarınıza da aşılayın ki böyle bir düşünce içinde olup da feleğe çatmasınlar... Zaten kadere, kazaya inanan, teslimiyeti olan insanlar, başlarına gelen her türlü hayrında, şerrin de Rahman ve Rahim olan Allah'dan olduğunu bilirler o nedenle isyan da etmezler... İsyan edenler, bir hizaya çekip önce kendilerini sorgulasınlar ''Ben neler neler yaptım da bunlar geldi başıma.'' diye... Bir de şu var tabi ''Allah sevdiği kuluna dert verirmiş.'' ki acaba verdiğim sıkıntılara isyan mı ediyor, yoksa tevekkül gösterip sabır mı gösteriyor? ''Sabredenleri müjdele.'' ayeti kerimesi gereği, bize düşen sadece sabır ve tevekküldür...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kaçırdığımız Keçileri Yakalayabilecek miyiz Bakalım
Durumlar Kel İse Ne Yapmalı
Dünyayı Biz Yönetiyoruz Tripleri
Emekli Edelim Artık Bu Tosunları
O Bir İnsandı
Hızlı Yaşayıp Genç Ölünce Ceset Yakışıklı Olmayabilir
Kullanalım da Nasıl Kullanalım
Harbi Olmak İçin Harbiyeye Gitmenize Gerek Yok
Problemler Çözüldükçe
Bu Fetişizm Başka Değişik Bir Şey

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kirlenmek Güzel midir Gerçekten
Demek ki Yürek ve Çalışmak
Var mı Onlardan Gerçekten
Böyle Protesto Olmaz
Aman Ha Günlük Burç Yorumunuzu Okumadan Güne Başlamayın
Santimetre Desimetre Fetömetre
Geziyor Mu Duruyor Mu
O Fiyata Kaç Tane Ayakkabı Fabrikası Kurarız Billahi
Sam Amcanın Dediklerinin Tam Tersini Yapmak Her Zaman Menfaatimizedir
Bu Gün Aslında Lafta Kalan Dünya İnsan Hakları Günü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bu Vatan Kimin [Şiir]
Çok Değişti Memleket Dede [Şiir]
Ulan Kerata [Şiir]
Gençlik Yıllarının Satır Araları [Şiir]
Gelin Yüreğime [Şiir]
Her Sakar Çocuğu Dövmek mi Lazım [Şiir]
Çocuklar Ölürken Susulmaz [Şiir]
Vatan Sevgisi [Şiir]
Biz Bin Yıldır Buradayız Bekliyoruz [Şiir]
Merhaba Dostlar [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ahmet Zeytinci, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.