..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bazen bir mısra yaşamı değiştirir." -Kafka
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Ahmet Zeytinci
27 Mayıs 2018
Sonsuza mı Uğurluyoruz  
Ahmet Zeytinci
Evet, ahiret hayatı inkar edilemez bir gerçektir. O nedenle ruhunu yüce yaratıcımız Allah'a teslim edenleri sonsuzluğa değil de ahirete uğurluyoruz. Ölen insanı sonsuzluğa uğurluyoruz dediniz mi kavramların içini boşaltmış oluyoruz, buna dikkat etmemiz lazım... Ahiret hayatı ebedi hayattır, sonsuzdur, bunu inkar etmiyoruz, ancak orada ki tekrar ölümün olmadığı hayatın adı ahiret hayatıdır, bunu akıldan çıkartmayalım...


:ABD:
Yaşam ve ölüm, hayatın iki büyük inkar edilemez gerçeği... Zaman içinde akıp gidiyoruz gerçek mekanımız ahirete doğru... Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed sav. ''Ahiret için azık hazırlayın.'' demiştir. En basit bir yolculuğa bile çıkarken, yanımıza, ekmek, peynir, domates gibi atıştırmalık bir şeyler alırız. Ahiret yolculuğu da zor ve meşakkatli bir yolculuktur, onun azıkları tabi ki maddi varlıklar değil. Nelerdir o zaman inceleyelim. Bunu da şöyle açıklıyor Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed sav. Birincisi, sıcak günlerde oruç tutmak ki aslında çok sabır da gerektiren zor bir ibadettir. Buna güç yetirebilenlere ne mutlu... Peygamber Efendimizin (sav) ahiret azığı olarak beyan buyurduğu ikinci amel ise gece kılınan teheccüd namazıdır. Bu namaz kişiyi kabrin vahşetinden kurtaracak ve kabrinde sahibine munis bir dost olacaktır. Peygamber Efendimizin (sav) ahiret azığı olarak beyan buyurduğu üçüncü amel ise hacdır. Hac, bizleri bekleyen büyük hadiseler için çok güzel bir azıktır. Peygamber Efendimizin (sav) ahiret azığı olarak beyan buyurduğu dördüncü amel miskinlere sadaka vermektir. Hz. Ali ra. efendimiz sadakanın kıymetine şöyle dikkat çekmişlerdir: Sadaka sahibinin elinden çıkıp fakirin eline girdiğinde beş şey söyler:

1- Ben az idim sen beni çoğalttın.

2- Ben küçük idim sen beni büyüttün.

3- Ben sana düşman idim sen beni kendine dost yaptın.

4- Ben fani idim seni ben baki yaptım.

5- Sen beni beklerdin, şimdi ise ben seni bekleyeceğim.

Peygamber Efendimizin (sav) ahiret azığı olarak beyan buyurduğu beşinci amel hakkı söylemek ve gıybet, yalan, dedikodu ve malayani gibi kötü sözleri söylememektir. Bu konu hakkında da Efendimizin birçok hadis-i şerifleri vardır.

Hz. Enes'ten (r.a.) rivayet edilmiştir. Resulullah (sav) şöyle buyurdu:

'İnsanlar üç kısımdır. Kârda olan, selamette olan ve zararda olan. Allah'ı zikreden kârdadır. Susan selamettedir. Batıla dalan ise zarardadır.

Evet, ahiret hayatı inkar edilemez bir gerçektir. O nedenle ruhunu yüce yaratıcımız Allah'a teslim edenleri sonsuzluğa değil de ahirete uğurluyoruz. Ölen insanı sonsuzluğa uğurluyoruz dediniz mi kavramların içini boşaltmış oluyoruz, buna dikkat etmemiz lazım... Ahiret hayatı ebedi hayattır, sonsuzdur, bunu inkar etmiyoruz, ancak orada ki tekrar ölümün olmadığı hayatın adı ahiret hayatıdır, bunu akıldan çıkartmayalım...

Bir de şu alkış meselesi var ki o da rahmetli Cem Karaca'nın ölmeden önce beyan ettiği gibi ''Beni alkışlarla değil tekbirlerle kabrime götürün.'' beyanından sonra yok olmasa da epey azaldı diyebiliriz. Eğer ki ölen kişi, sanatçı bile olsa, Müslüman ise, Yüce Dinimiz, neyi, nasıl emrediyorsa öyle defnedilmeli mevta... Başka başka şekiller yanlış ve dahi Allah korusun küfre götürür, imanı zedeler...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kirlenmek Güzel midir Gerçekten
Geziyor Mu Duruyor Mu
Aman Ha Günlük Burç Yorumunuzu Okumadan Güne Başlamayın
Böyle Protesto Olmaz
Var mı Onlardan Gerçekten
Demek ki Yürek ve Çalışmak
Kredi Müjdesi de Ne Ola ki
Yeteneksizsiniz
Güneş Çarpması
Hep Daha Fazla Hep Daha Fazla

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bu Gün Aslında Lafta Kalan Dünya İnsan Hakları Günü
Hızlı Yaşayıp Genç Ölünce Ceset Yakışıklı Olmayabilir
O Bir İnsandı
Emekli Edelim Artık Bu Tosunları
Dünyayı Biz Yönetiyoruz Tripleri
Durumlar Kel İse Ne Yapmalı
Ben Değiştim mi Dünya da Değişecek Demektir
Her Zamankinden Daha Çok İhtiyacımız Var Barışa
Nedir Bu Sağlık Çalışanlarının Vandallar Dan Çektiği
Sportmenliğe Yakışmayan Davranışlar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sabah Yakaladım Hayatın Ucundan [Şiir]
Vatan Sevgisi [Şiir]
Biz Bin Yıldır Buradayız Bekliyoruz [Şiir]
Merhaba Dostlar [Şiir]
Hayatla Oynanan Oyunlar [Şiir]
Kim Deli Kim Veli Bilemezsin [Şiir]
Umut Bütün Diktatörleri Korkutur [Şiir]
Karınca Hesap Soracak Ahirette [Şiir]
Biz Hep Erken Ölürüz [Şiir]
Hayvanlarla Uğraşayım Tatlı Tatlı [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2018 | © Ahmet Zeytinci, 2018
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.