..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bu kitap çok gerekli bir açığı dolduruyor. -Moses Hadas
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
1 Ağustos 2018
Sosyal Kirlilik Sertifikası  
Osman AKTAŞ
Bu üstümüze yağan katran mı? Kir mi insan denen bu azgın canavarın bedeninden taşan? Kâbus mu üstümüze beklenmedik biçimde çöken çocuk ölümleri? Kaç çocuk, kaç gazap, kaç ıstırap yüreğimizde gedikler açmaya devam edecek bir öncekini daha kapatamadan. Biz kimiz? Çevremizde kimler var? Kimler içimizi acıların atıldığı çöplüğe çevirdi?


:BEI:
Bu üstümüze yağan katran mı? Kir mi insan denen bu azgın canavarın bedeninden taşan? Kâbus mu üstümüze beklenmedik biçimde çöken çocuk ölümleri? Kaç çocuk, kaç gazap, kaç ıstırap yüreğimizde gedikler açmaya devam edecek bir öncekini daha kapatamadan. Biz kimiz? Çevremizde kimler var? Kimler içimizi acıların atıldığı çöplüğe çevirdi?
Önce Eylül, Leyla şimdi de bu... Vicdan ve ahlakını yitiren yaratıklardan toplumun alabileceği acı ve bunalımdan daha başka ne olabilir.
Yıllar boyu bu katliamları yapanları neden dize getiremiyoruz? Bu katilleri kimler, nasıl ve niçin destekliyorlar? Neden her işmar edene yöneticiler açılıp kapanan yollarla geleceğimizin suyunu çıkarıyorlar? Bu ne kadar sürecek? Yeni açılıp kapanmalar olacak mı?
Acaba bu açılıp kapanma tezgâhını da fetö denilen pezevenkler mi yaptı ya da onlara mı yaptırıldı?
Bütün ıstırapları, kötülükleri, vakitsiz gelen / getirilen ölümleri denize dökmek geliyor içimden. Ancak birincisi gücümün ötesinde bir arzu bu. İkincisi de hem denize, hem balıklara yazık olması düşüncesi. Bunca kiri nasıl kaldırsın şu küçücük deniz.
Ey yöneticiler yaptığınız yanlışlıkları görün, görmezlikten gelmeyin. Aldatmayın hiç kimseyi ve aldanmayın hiç kimse tarafından. Hak yemekten çok da korkar görünmüyorsunuz, ama yine de korkun, derim; karşısına çıkacağınız Osman Aktaş olmayacak. Orada inkâr yok, hile yok, yalan yok, adam kayırma yok, sizi destekleyecek halk yok. Orada bugün olmasını istediğimiz, ama bir türlü göremediğimiz adalet var. Bu alçaklara hangi şekilde ve hangi sebeple ödün verirseniz bilin ki, iki elim hakkın huzurunda yakanızda olacak.
Kendinizi, eğer varsa vicdanınızı bir gece yatmadan önce sorgulamanızı öneriyorum. Bilin ki, bugün vicdan sahibi olmayanlar rahat uyuyabilirler, ama Hakk'ın önünde vicdanları olmasa da, rahat etmeyeceklerinden haberdar olmalılar.
Rahmetli Ali Şeriati'nin dediğini ben de sizler için aynen yineliyorum: "Ben sizleri rahatsız etmeye geldim". Silahım bu metinler, mühimmatım da kelimeler... Aslında benden önce Cenabı Hakk zaten söylemişti, ama kiminiz buna kulak vermediniz, kiminiz açıp bakmadınız, kiminiz de görmezden geldiniz.
Allah, sizi nasıl olsa, iki âlemin birinde ıslah edecek. Maksat bu âlemde ıslah olup, insanın insana yapması gerekeni yapmasına kolaylık sağlamanız ve sizlerinde yapması, insanın insana yapmaması gereken şeyleri de yatırmamanız ve sizlerin de yapmaması...
Umulur ki, yaşananlardan bir nebze de olsa, ders alıp, hem kendinizi, hem de toplumsal yanlışları düzeltme yolunda kararlı ve doğru adımları atarsınız.
Geleceğimiz aydın ola... sürç-i lisan eyledikse (ki, eylemedik, yalnızca doğruları söyledik) affola...

1 Ağustos 18
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Herşeyin Başı Davos veya Sağlıklı Adalet
Dokunmatik Çamaşır Makinesi
Cumhurburkan

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kırkı Kırpan Anlayış
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Edebiyat Hayat Memat Üzerine III
Tatlı Eğitime Tatlı Tatil
Çocuklar İçin Büyük Bayram
Düzenbaza Hile Bekçisi
Tavan Yapan Egolara Malzeme

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Sabahattin Ali [Deneme]
Alın Yazıları - Mekân Düşüncesi [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Köşebent [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.