..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Aşk eski bir masaldır ama her zaman yepyenidir. -Heine
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
12 Ağustos 2018
Sahiplik 15  
Bayram Kaya
Kişi sahipli dil tümden sömrülen güdülmeyi taat ve ibadete çeviren anlam ve söylemler yüklü düşünmeler ilüzyono olmakla bu düşünme dışına çıkamamaydı. Kâr dediği sömrüyü, sömürüye tevekkül eden cehaleti kutsatma başarısı içinde sömürüye gidenler olmakla köleci dili sömürülenlere karşı bomboş söz ve lakırdılardır.


:ADJ:

Totemi ve İlahi kolektifi oluşa dek dayanışma:

1-Kolektifi ön ittifaklar kolektif savunma yapmanın ve doğa da kolektifi düzenli sağlama yapmanın söz söylemli bu kurallarını groteskilik üzerinde totemi mana ile çevrim yapmanın eylem birliği ile doğa gücüne karşı yine doğada kolektif sağlama yapmanın bilincidir. Sonra da toplumsal yapısıyla doğada üretmenin bilincidir.

2-Kolektifi ön ittifaklar farklı kullanımlı olan totem meslekli üreten ilişkiler nedeniyle tarihte ilk kez görülen temas eden durumla ittifakidirler.

3-Kolektiflik totemi dönemle sağlatan korumacı ilişki iken ilahi kolektifle ön ittifaklı üreten ilişkisı ile çevreye açılan üretim hareketi dayanışması içinde üretim tüketim ahenkli karşıt oluştu.

4-Kolektiflik; doğayı üretenle, doğaya karşı üretim mücadelesi verme yanında doğayı savunmacı faaliyetlerdeki ilişkidir. Totemi kolektif dayanışma başladığnda bu tür üretim bilinci hiç yoktur.

5-Kolektifi totemin dayanışma süreç seyredişi, kolektif ittifaklı ilahi süreç içinde üretimle taçlanmıştır.

6-Kolektifi ilik önce totemi kolektif etki üzerine, sonra da ilahi ittifaklı kolektif etkinin üzerine organize oluştur.

7-Kolektfifilik doğa karşısında kolektif etki ile ortaklaşmacı sahiplik ve ortaklaşmacı dayanışma paylaşmadır.

8-Kolekktifilik totem dönem de etnik ve karantina içinde bir tecritlikken; ön ittifaklı ilahi dönem içinde üniter ve uygarlık inşacısı olan bir insani yapıdır.

9-Kolektifi iligin dili; birimiz hepimiz, hepimiz birimizdir. Mütekabiliyetidir. Herkese göre, herkesin ihtiyacına göre kullanım ve yararlanmadır. Özgecildir. Toplumsldır. Kamusal reflekslidir. Kolektifi disiplin ve kolektifi ahlaktır. Üretim dilidir. Paylaşımı eksen eden dildir.

Birliği oluşan birleşmeyle üniterliktir. Mütekabiliyeti ittifaktır. Üretimden gelen güç değer yargılıdır. Kolektif birikim bilinçli sahipliktir. Kolektif yatırım esaslıdır. Kolektif girişimle akışlıdır.

Kolektiflik kişi sahipliği gibi yararlanım ve gözetme; kendisinin olmayan kadarla da başkasının oluşuna riayettir. Kolektif destekli, kolektif külfetli, kolektif nimetlidir. İnsanı, insanlığı, üretimi, çevreyi, uygarlığı, bilimi kutsayandır. Herkese örgün ve yaygın eğitimledir. Somut olarak herkesi kuşatandır. Herkesin yararı olan dolu dolu üreten söylemlerdir.

El ahitle şirketlere dek dayanışma

1-Farklı rızk dağılımına bağlı sömürü alanları içinde efendi sahipliği nedenle sınıfsaldır.

2-Rızkını! malını mülkünü! kolektife ait bilimum üretim nesneleri üzerinde sağlamaktadır. Tüm kolektif sahipli üretim nesneleri üzerine El takdirli kişi sahipliği yapan tahakkümü içinde tüm gücüyle sömürülenlere karşıdır.

3-Sömürenler dayanışmasıdır. Sömüren sömrülen karşıtlığıdır.

4-Kâr ilişkisi içindir. Sömürerek, çalışmamakla kâr yapmayı hedefler. Bin bir hile dalavere içindeki aldatması ile kolektif kölelğin yeniden ve yeniden üretimine karşı yeniden ve yeniden sömürüyü üretir

5-Kolektiflik bağladığında doğa içinde oluş dışında pek bir inşası yoktu. Oysa El ahtle olan oligarşin limited dayanışma başladığında binlerce yıldır zaten üretim ilişkisiyle büyük bir birikmiş zenginlikler vardır.

6-Kişi sahipli El mana anlayışı üretilen ve biriken her şeyin üstüne bina olmakla önce sahiplik tahakkümü, sonra da kâr için, sömürü için monarşin ve oligarşin etki üzerine zorba bir inşadır.

7-Günümüze geldiğinde tekelci sermayeyle taçlanmıştır.

8-Emperyalisttir

9-Dili; kendisinden zorunlu arta kalanla "herkes rızkını yer" der. Din, iman, münafık, inayet, lütuf, biat, kafir, kefere, zındık, kader, fıtrat gibi sömürü aldatmasına dayalı ahit dek nitelemleri belirten sözcüklerle sürece yaklaşmakla, sürece yabancılaşan bir dildir.

Sürece yabancılaşan tüm sözcüklerin sahipler nezdindeki kodları altan alta; kâr, zarar, kredi, finansman, faiz, döviz kuru (kambiyo), enflasyon, iş adamı, yatırımcı, iş bitirici, özelleştirme türünden anlamlar olmakla sömürüyü gizleyen çağrışımlardır.

Kişi sahipli dil tümden sömrülen güdülmeyi taat ve ibadete çeviren anlam ve söylemler yüklü düşünmeler ilüzyono olmakla bu düşünme dışına çıkamamaydı. Kâr dediği sömrüyü, sömürüye tevekkül eden cehaleti kutsatma başarısı içinde sömürüye gidenler olmakla köleci dili sömürülenlere karşı bomboş söz ve lakırdılardır.

Sömürü yapmak için dayanışan oligarşini oluş, günümüzde birbiri ile çok şiddetli çatışsa da yine komandiftir (ortaklıktır). Sömürenlerin komanditliğidir. Kendi içinde zıtlanır. Anonim olana karşıttır. Her türlü maddi ve kazanç olanı koruyan elli ortaklı oligarşinle limited (kişi sahiplerle) olan ortaklıktır (şirkettir).

Kişi sahipli El ahit imanlı ittifaklar kişi sahipler elinde ister komandit olsun ister limited olsun kişi sahiple sömürmettyi ortaklaşmadır. İlahi dönem öncesinde ve ilahi dönemden beri ola gelen kolektif tarihe çağrışım olmasın diye: kolektif diyemediğinden; kolektif akıl diyemediğinden; kolektif irade diyemediğnden, limited komandit şirketler ya da kardeşler ortaklğı derler!Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
El Bel Baal 2
İrade 1
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 2
El Baal Bel 1
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 2)
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 1
Özneli İzinli 1
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 1)
Somut Şeyler Soyut Oluyordu 2
İttifakları Seremoni Mantığına Dönüşme 1

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sahiplik İmanı 1
Mal mı, İnsan mı?
Mamon'du Belirme 1
İlham
Sistem 15
Osmanlıda Kısmi Bir Etkin Hafıza 20
Tarihi Olan İlahi Adalet1
Sistem 11
Müruru Zaman 7
Müruru Zaman 14

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aslına Yüz [Şiir]
Vah ki Vah [Şiir]
İsis Dersem Çık Ereşkigal Dersem... [Şiir]
ve Leddâllîn, Amin [Şiir]
Görmez Şey [Şiir]
Dehalet [Şiir]
Tekil Tikel Tükel [Şiir]
Mavi Yare [Şiir]
Zafer Kazandım Diyenlerindir [Şiir]
Değmeyin İşte [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Dünyayı yaşantılaşan çabalar içinde duygunun önemi hiç yitmezse de, payı giderek azalmaktadır. Sosyo toplum bazlı, genel bir açılımla başlayan çalışmalarım da; bilim felsefesi içinde olunma gayreti güdüldü. Bu nedenle yazıların tarisel, sosyo toplumsal evrimli ve türlü doğa bilim verileri güdülü çalışma olmasına gayret edildi. Genel felsefem içinde bir bilgi; ne kadar çok bağıntısıyla söylüyorsanız, o bilgi o kadar bilinir bilgidir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Bayram Kaya, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.