..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yüz kişinin içinde aşık, gökte yıldızlar arasında parıldayan ay gibi belli olur. -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
24 Ağustos 2018
Sistem 2  
Bayram Kaya
Havasız bir ortamı ses olarak geçemeyen enerji her tür yalıtımları nötrüno, radyasyon, elektrikti manyetik enerjiler geçişi ile geçmektedir. Bu nedenle sistem inşası için ortamının saydam olup olmaması da genel olarak pek bir önem değildir. Yeter ki o yalıtımın inşa şekli, başlangıç inşanın seçilim yasası içinde olsun. Yalıtım içini ne ile bağıntı kılmışsanız o inşa gelecekte artık o bağıntıyla kesikli sürekli olmakla o inşaya göre modüler bir modülasyona açık oluştur.


:AAG:
Örneğin ağzı kapalı bir kavanoz içindeki su ve su karışımlı elemen terler olsun. Kavanoz bağ ilişkisi yapan elemen terlere iyi bir korugandır. Kavanoz elemen terlerimize iyi bir yalıtma ortam çevrelemesi gibi görünürse de kavanoz sadece yalıtma olmakla yalıtımlımdır. Kavanoz, içi ve dışı ile organik bir bağ değil mekanik bir ilişkidir.

Kavanozun içi ile dışı arasında kendilik bir mekanik ışık enerjisi geçirgenliği vardır. Elbette bu geçirgen oluş ta bir bağıntı oluşacaktır. Ama bu mekanik geçirgenlik karşılıklı bir bağıntı içinde kontrollü bir organik bağıntı olmamakla değişken süreç kontrollü durumlara dönüşmekle düzenli bir çevrim işin yararlı olmayacaktır.

Kavanoz örneği dıştan içe sadece bir enerji girdisi olmakla bu tip yalıtımlı ortamlara özgü ön tip bir mekanizasyondur. Kavanozun içi ile dışı arasında yalıtmalı ortam girişmelerine özgü sadece pasif bir koruma ve pasif bir ışık geçirgenliği vardır. Kavanoz pasif ışık geçirgenliği, pasif koruma olması dışında cevabını oluşamama ve geri çağrışımı ile kontrolünü sağlayamama gibi özelliklerle olmamakla iyi bir yalıtım örneği değildir.

Üstelik te kavanoz içinin karşılıklı bağ hareketi olan kesikli sürekli kimi durumlar girişmesi zaman zaman ışığın sürekli bulunmasını istemezler. Sürekli ışık (radyasyon) istenir bir durum olmamakla da bardak yalıtımlı bağıntı ışık dışında yine de istenen bu tür kontrol edilecek özellikleri vermez.

İstenen özellik neydi? Enerji girdi-çıktı özelliği verebilmekle iç ve dış ortamlar arası yoğunluk farkını oluşacak geçişe ve geçirgenliğe seçme ayıklaması olan bir kontrol edicilikle izin verilmesiydi. İşte böylece seçmeli bir enerji girdi çıktısı; ortamın elektrikti ve manyetik yük denge süreçlerinin ve alan etkilerinin değişmesi olan kontroller olmakla geçirgenlikti.

Yani kavanoz yalıtması başlangıç koşullu inşa bağıntısına göre kavanoz ve kavanoz içindeki düzenli ilişkilerle mekanizasyon uyumlu olmanın dışında diyalektikti bir uyuma bağıntı kontrolü oluşamaması ile de ayrıca yeterli seçme ayıklama kontrolü oluşmaması nedenle de iyi bir yalıtım bağıntısı değildir.

Bir kez bir yola sapan inşa, diğer yollara kapandığı için yolunu yine mevcut olan o bağıntılarla aşmak zorundadır. Veya o yolu aşıcı bir işlevi dışta içe bağıntı kılmaktır. Bağıntı karşılıklı var oluştur. Kavanoz yalıtımlı inşa şimdiki mevcut duruma sert mekanizasyonu nedenle canlı dediğimiz organize oluşa kapalıdır. Ama kavanoz bağıntılı yalıtma ortamı turşu gibi oluşmalar inşasına pek uygun olabilecektir.

Havasız bir ortamı ses olarak geçemeyen enerji her tür yalıtımları nötrüno, radyasyon, elektrikti manyetik enerjiler geçişi ile geçmektedir. Bu nedenle sistem inşası için ortamının saydam olup olmaması da genel olarak pek bir önem değildir. Yeter ki o yalıtımın inşa şekli, başlangıç inşanın seçilim yasası içinde olsun. Yalıtım içini ne ile bağıntı kılmışsanız o inşa gelecekte artık o bağıntıyla kesikli sürekli olmakla o inşaya göre modüler bir modülasyona açık oluştur.

Türümüz gibi inşa yapılar dışta enerji sağlama işini kendi bünye yalıtması dışında sosyo toplum gibi yalıtımlı bir ortam içinde kurallı kontrollü bir girdi çıktı yapmaktadırlar. Doğa ile bünye olan yalıtımlı ortamın doğaya yönelmesi ile kişi arasına ikinci bir korugan ve yalıtımlı bir sosyo toplumsa yapılı ortam girmiştir.

Siz dıştaki enerji sağlama tutumlarınızı sosyo toplumsa yalıtımlı ortam içinde ister avcılık toplayıcılık ilişkileri içinde yapınız ister üretim ilişkisi içinde yapınız ister üretim hareketi içinde yapınız bunların tümüyle kolektif olmak zorundasınız. Yapınız dıştan bağ enerjili birleşme olan kolektifi alan etkili olmak zorundadır. Bütün modülasyonlar bu yalıtım içinde kolektif kontrollü seçme ayıklama üzerine olmak zorundadır.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
El Bel Baal 2
İrade 1
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 2
El Baal Bel 1
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 2)
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 1
Özneli İzinli 1
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 1)
Somut Şeyler Soyut Oluyordu 2
İttifakları Seremoni Mantığına Dönüşme 1

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sahiplik İmanı 1
Mal mı, İnsan mı?
Mamon'du Belirme 1
İlham
Sistem 15
Osmanlıda Kısmi Bir Etkin Hafıza 20
Tarihi Olan İlahi Adalet1
Sistem 11
Müruru Zaman 7
Müruru Zaman 14

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aslına Yüz [Şiir]
Vah ki Vah [Şiir]
İsis Dersem Çık Ereşkigal Dersem... [Şiir]
ve Leddâllîn, Amin [Şiir]
Görmez Şey [Şiir]
Dehalet [Şiir]
Tekil Tikel Tükel [Şiir]
Mavi Yare [Şiir]
Zafer Kazandım Diyenlerindir [Şiir]
Değmeyin İşte [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Dünyayı yaşantılaşan çabalar içinde duygunun önemi hiç yitmezse de, payı giderek azalmaktadır. Sosyo toplum bazlı, genel bir açılımla başlayan çalışmalarım da; bilim felsefesi içinde olunma gayreti güdüldü. Bu nedenle yazıların tarisel, sosyo toplumsal evrimli ve türlü doğa bilim verileri güdülü çalışma olmasına gayret edildi. Genel felsefem içinde bir bilgi; ne kadar çok bağıntısıyla söylüyorsanız, o bilgi o kadar bilinir bilgidir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Bayram Kaya, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.