..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Paranız varsa toprak alın. Artık üretmiyorlar. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Beklenmedik > Cafer ŞAHİN
29 Ağustos 2018
Mısırcı  
Cafer ŞAHİN
Temmuzun haşin sıcağı altında Hürriyet Parkına doğru tırmanırken gözüme gene o enteresan yazı ilişti. “1969’DAN BERİ BABADAN OĞULA…..”


:EBD:
MISIRCI

Temmuzun haşin sıcağı altında Hürriyet Parkına doğru tırmanırken gözüme gene o enteresan yazı ilişti.

“1969’DAN BERİ BABADAN OĞULA…..”

Senelerdir gözüme ilişen ve her iliştiğinde “Bununla ilgili bir yazı yazsam mı acep” dedirten bu yazının öyküsünü dinlemek için arabanın sahibine gitmeye karar verdiğimde, bıyıkları henüz terlemiş saçlarını gençlerin en yeni saç modeline uyarlamış, on dokuz- yirmi yaşlarında, ciddi yüz ifadeli saygılı ve efendi bir genç karşıladı beni…

Adı Bahadırmış, torunmuş, Mısırcı(ve de kestaneci) dedesi hala hayatta olmasına rağmen işlerini oğluna devredip iş hayatından çekilmeyi tercih etmiş.(İş hayatından çekilme derken Rahmi Koçla karıştırmayın adamı kimbilir belki oğlunun bıraktığı işleri büyütüp bir Mustafa Koç olmasını beklemek ve görmek için erken vakitte işlerini devretmiştir)

Torun Bahadıra “Bak kardeş baban devraldığı el arabasının üzerine bir yenisini koymayı bile sağlayamadığı için, insanların nezdinde çok zavallı ve beceriksiz bir kişi olarak görülebilir. Ancak bunun tam tersi bir durum da olabilirdi hani.Yani baban dedenin arabasını yaşatamabilir satıp yiyebilirdi de.İşte ben bu ince çizgide tamamen tarafsız bir şekilde bu olayın kritiğini yapacak ve mısırcılık serüveninizi yazacağım” deyince babayiğit delikanlı biraz şaşkın ve biraz da müstehzi bir gülümsemeyle, tabii ki yazmanızı isteriz abiciğim, ama kaç kişi sizin gibi yazacaklarını ve bu olayı haber yapacaklarını söyledikleri halde hiç biri sözlerini tutmadı”

İşte ben sözümü tuttum.Tutulmayan sözler yüzünden müstehzi gülümseyişini haklı olarak bana da sergileyen Bahadır çocğun yüzünde daha gerçekçi bir tebessüm sağlayabilirsem ne mutlu bana…

1969’da hatta daha sonraları sıfırdan iş kuran nice insanlar işlerini ve kazançlarını kat be kat artırarak önemli birer işadamı, sanayici ve holding sahibi oldular.

Üzerinde mısır ve kestane kokuları yayılan bir el arabasını iki el arabası bile edememek hakikaten bariz bir başarısızlık.

Adamcağızın önüne kaderin ne tür barikatlar koyduğu ve mayınlar döşediği bizzat kendisiyle konuşamadığım için bize meçhul…

Kimbilir kaç defa çıkıp geri batmıştır, feleğin çemberinde geçerken fazlalıklarını mecburiyetten atmıştır ve acımasız devran onu nice kez ağlatmıştır.

Hem “Fazla söz yalansız, fazla mal haramsız olmaz” diye mandiar bir söz vardır ya hani…

Önemli olan çok kazanmak değil helalinden kazanmaktır…
Bizim serüvenin kahramanı baba ve oğul da 1969’dan beri meşru yoldan kazanmışlardır.
Umarım ki böyle kazanmışlardır,

Dile kolay tam tamına kırk senedir…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
(Malatya / Hekimhan / Kurşunlu) Zahmedin (Güçlü) Köyü İlkokulu
Seni Gökte Ararken
Bingöl"lü Bir Kırlangıcın Öyküsü
Kabadayılık da Gitti Elden Netekim
Ablasız Olduğu İçin Anlamsız Bayram
Vakıflar Öğrenci Yurdu

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kafa Kağıdı [Şiir]
Benimle [Şiir]
Ayasofya Açılacak [Şiir]
Cunta Dede [Şiir]
Gandi Kemal [Şiir]
Aşk Serenadı [Şiir]
Gurbet Biter [Şiir]
Geri Dönmek [Şiir]
Deli Kıza Serenat [Şiir]
Ağır Aşklar [Şiir]


Cafer ŞAHİN kimdir?

Dünyaya edebi ışıltılar saçmak için gelen biri olmak harikulade bir duygu,söz saltanatının sultanı olmak,mülk saltanatının sultanı olmaktan daha üstün ve muteberdir ŞAİR-YAZAR CAFER ŞAHİN Malatya'nın yetiştirdiği en önemli Şair ve Yazarlardan biri olarak kabul edilen Cafer ŞAHİN, Hekimhan ilçesinin Kurşunlu Beldesine bağlı Güçlü(Eski adı Zahmettn)Köyünde doğdu. . . İlköğrenimini köyünde tamamlayan Şahin, daha sonra Malatya İmam-Hatip Lisesine devam etti ve bu okuldan mezun oldu. Kazandığı Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümüne devam etmek yerine, kendisini tez zamanda büsbütün sanata adamak yolunu seçti. . . Genellikle serbest vezin tarzında şiirler yazan ve şiirleri usta işi eserler olarak nitelenen Cafer ŞAHİN, az olmakla beraber kafiyeli şiirler de kaleme almış ve bu tarz şiirlerde de başarısını kanıtlamıştır. . . Şiirlerini GÖLGEMLE SÖYLEŞİ ve NE BİLİYORSAN ANLAT adlı şiir kitaplarında toplayan Şair, bunun yanısıra Deneme, Hikaye ve senaryo çalışmalarında da bulunmuş ve bu çalışmalarını şimdilik sanal ortamda pek çok sanat ve edebiyat sitelerinde yayımlamıştır. . . 2001 yılında ilk defa katıldığı bir Makale Yarışmasında Türkiye İkinciliği derecesiyle çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Edebiyat dünyasına "YÜREĞİMİ İYİ SAKLA" adlı şiiri gibi, sevilmenin de ötesinde bütün Türkiye'de adeta birer marka olmuş şiirler kazandıran Yazarın iki adet yayımlanmış, biri Şiir, biri de deneme olmak üzere basıma hazır iki kitabı bulunmaktadır. . . çeviri Cafer Sahin MALATYA CURRENT AUTHOR POET POET-WRITER CAFER ŞAHİN Malatya is known as one of the authors raised the most important poet and Cafer Sahin, Hekimhan spot in the town of Lead Strong (Zahmettn old name) was born in the village of . . . Falcon completed primary education in the village, then continued in Malatya Imam-Preacher High School and graduated from this school was. Rather than to continue winning the Open Education Faculty of Economics Department, chose to devote himself to art . . . Generally, the thesis also entirely free-verse poems written in the style and ingenious works of poetry known as Cafer Sahin, at least, although had written poems and rhyme in poetry of this kind of success has proved . . . NARRATIVE INTERVIEW and what I know my shadow's poems by the poet gathers books of poetry, as well as the trial, the story and screenplay, and this work is found in the studies of art and literature of many sites published in a virtual environment . . . Article Competition for the first time in 2001 with the participation of Turkey has achieved a significant degree of second place. Letters to the world "GOOD SAVE my heart" as his poem, almost a brand in Turkey was to be loved beyond all winning author of two published poems, one poem, one of which has two books ready for printing, including the trial . . .

Etkilendiği Yazarlar:
Divan Edebiyatı şairleri,Cumhuriyet dönemi şairlerinden,Necip Fazıl,Cahit Külebi,Attila İlhan vs.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Cafer ŞAHİN, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.