..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dilerim, tüm yaşamınız boyunca yaşarsınız. -Swift
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
15 Eylül 2018
Kullanalım da Nasıl Kullanalım  
Ahmet Zeytinci
Bütün kredi kartlarında ''Asgari Ödeme Tutarı'' diye bir madde yazar hepiniz bilirsiniz. Çok borcunuz biriktiği zaman asgari tutarı ödeyip bir daha ki yani bir ay sonraki ekstreye kadar zaman kazanırsınız. Aslında bu çok sakıncalı bir durumdur. Asgari tutarı ödedikten sonra geriye kalan bakiyeniz fazla ise, yapılan hesaplamalar göre hiç kredi kartı kullanmasanız bile o borç epey uzun bir süre sonra bitmektedir. Unutmayın kredi kartı faizleri dünyanın her yerinde diğer banka faizlerine göre çok yüksek maliyetlidir kişilere.


:AIB:
Son günlerde kamuoyunda tartışılan konulardan biri ''Kredi Kartı'' kullanma ya da kredi kartına kıllanma durumları. Sayın devlet büyüğümüz öyle diyor. Demesine diyor da bir de hayatın gerçekleri var, onları da göz ardı edemeyiz hali hazırda. İsterseniz objektif olarak kredi kartı kullanmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir onlara bir göz atalım kısaca.

İlk önce kredi kartı sizi nakit para taşıma alışkanlığından kurtarır ve cebinizden para çalınma riskini de en aza indirir haliyle. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kazancınızın çok üstünde limiti olan bir kredi kartı almamak ya da aldıysanız idareli kullanıp gelirinizden fazla borca girmemektir. Bir ikinci konu kredi kartı kullanımı devletin vergi gelirlerini artırmakta ve ekonomiye olumlu katkılar yapmaktadır. Kredi kartı hangi iş yerine kullanılırsa kullanılsın o firma mutlaka fiş ve fatura vermek mecburiyetindedir oysa küçük esnaftan nakit yapılan alışverişlerde satıcıya biraz ısrar ederseniz fişini düş diye, sizi kırmayıp fiş ve KDV indirimi yapılmaktadır, dolayısı ile devletin hem katma değer vergisi, hem de gelir vergisi kaybı olmaktadır. Bir diğer husus beyaz eşya alımlarında artık senet denen yazılı belge geçmemekte onun yerine kredi kartı taksitlendirilmekte satıcı müşteri ile yaşanacak tartışma ve anlaşmazlıklardan zarar görmemektedir, müşteri direk banka ile muhatap olmaktadır.

Bütün kredi kartlarında ''Asgari Ödeme Tutarı'' diye bir madde yazar hepiniz bilirsiniz. Çok borcunuz biriktiği zaman asgari tutarı ödeyip bir daha ki yani bir ay sonraki ekstreye kadar zaman kazanırsınız. Aslında bu çok sakıncalı bir durumdur. Asgari tutarı ödedikten sonra geriye kalan bakiyeniz fazla ise, yapılan hesaplamalar göre hiç kredi kartı kullanmasanız bile o borç epey uzun bir süre sonra bitmektedir. Unutmayın kredi kartı faizleri dünyanın her yerinde diğer banka faizlerine göre çok yüksek maliyetlidir kişilere.

Gelelim kredi kartı aidatlarına. Bankadan bankaya göre değişse de yaklaşık otuz lira ile yüz lira aralığında bir rakam. Ama banka ile iyi çalışıyorsanız ve üç beş tanede otomatik ödeme talimatı verirseniz, hesap dökümünüze gelen yıllık kart ücretini, sizi kaybetmemek için iptal ederler, benden söylemesi. Bankaların verdiği para puanlara da çok takmayın kafanızı, kaşık ile verip kepçe ile almaya benzer biraz o iş de...

Bir sakıncalı durumda nakde sıkışıp kredi kartından nakit çekmektir ki hiç yapılmaması gereken hareketlerin başında gelir. Gidin samimi bir arkadaşınızdan borç alın ondan bin kat iyi. Dünyanın faizini yemektense bir şekilde gayret eder arkadaşınızın borcunu ödersiniz.

Sayın başbakanın ''Kredi Kartı Kullanmayın'' demeci çok talihsiz bir beyandır. Ha şöyle demiş olsaydı biraz anlardım ''Ey halkım kredi kartını bilinçli ve yerinde kullanın'' oysa sakın kullanmayın hitabı bir yerde ekonominin temeline dinamit koymaktır. Bu gün devletin kuruluşu olan vergi daireleri bile kredi kartı ile ödeme toplamaktadır ki insanda o zaman şöyle bir cümle kurar ''Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.'' Hepinize en derin sevgi ve saygılar yine...


2013Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Siz de İletişim Kuramadıklarmızdan Mısınız
Kişisel Gelişim Kitaplar ile Olmaz
Ağır Bedeller Ödenir
Değişik Söylemler
Mersi'lerden Kaç Demet
Ah Be Gözlerim
Yersen Revani Yemezsen Tulumba
Nasılsın Dan Sonra ki En Vurucu Cümledir O
Bakkallık Güzel ve Saygın Bir Meslekti Eskiden
Turşunun da Böylesi Olur Mu Demeyin

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kirlenmek Güzel midir Gerçekten
Aman Ha Günlük Burç Yorumunuzu Okumadan Güne Başlamayın
Santimetre Desimetre Fetömetre
Geziyor Mu Duruyor Mu
O Fiyata Kaç Tane Ayakkabı Fabrikası Kurarız Billahi
Sam Amcanın Dediklerinin Tam Tersini Yapmak Her Zaman Menfaatimizedir
Bu Gün Aslında Lafta Kalan Dünya İnsan Hakları Günü
Yorum Yazmasanız Bile Beğendim Düğmesine Basmak Çok Mu Zor
Edebiyat Parçalanmaz
Nalçaklar ve Alçaklar Arasında Ne Fark Vardır

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bu Vatan Kimin [Şiir]
Mitralyöz [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Çok Değişti Memleket Dede [Şiir]
Ulan Kerata [Şiir]
Gençlik Yıllarının Satır Araları [Şiir]
Gelin Yüreğime [Şiir]
Her Sakar Çocuğu Dövmek mi Lazım [Şiir]
Çocuklar Ölürken Susulmaz [Şiir]
Vatan Sevgisi [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ahmet Zeytinci, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.