..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İste, sana verilecektir; Ara, bulacaksındır; Çal ve kapı sana açılacaktır -İncil
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
30 Ekim 2018
Andımıza Dair  
Osman AKTAŞ
Reşit Galip’i rahmetle anarak ve o günkü şartlar içinde çok iyi bir şey yaptığını düşünerek bu andı yazdığı için bugün ve bundan sonrası için de teşekkür ediyorum. Ve bugün Reşit Galip’i eleştiren ve kendisine Müslüman diyen birçok kimseden de daha fazla Müslüman olduğuna inanıyorum.


:ADG:

Reşit Galip’i rahmetle anarak ve o günkü şartlar içinde çok iyi bir şey yaptığını düşünerek bu andı yazdığı için bugün ve bundan sonrası için de teşekkür ediyorum. Ve bugün Reşit Galip’i eleştiren ve kendisine Müslüman diyen birçok kimseden de daha fazla Müslüman olduğuna inanıyorum.

Bugün Reşit Galip karşıtlığı yapanlar, Reşit Galip’in yaptığı yanlışı değil, metinde geçen düşüncelere duydukları hazımsızlık ve reddi dile getiriyorlar. Yoksa bunu Reşit Galip değil de Mehmet Akif yazsaydı kabul mü edeceklerdi? Hayır, Akif’i bile Abdülhamit’i eleştirmesinden ve Mustafa Kemal’e destek vermesinden dolayı reddedenler var. Ki andımızı yazsaydı Akif’i tamamen sileceklerdi.

Andımızın geri gelmesine sevinen ve üzülenler; benim anlayamadığım bugünün yöneticileri ve vekillerinin tamamı bu andı söyleyerek büyüdüler ve bugün bu andı kaldırmanın, okutmamanın yollarını arıyorlar. Demek ki, andımızı çocuklara her gün okutmak yerine onun anlamını özlerinde yaşayacak şekilde kavratmak gerekiyor. Andımızda geçen kavram ve düşüncelerin hangisini, kim, ne kadar kendi hayatında uyguluyor? Burada düpedüz bir yalancılık var. Yemin edip, ettiği yemine bağlı olmamak var. Andımızdaki bütün kavramları yıllarca söyleyen bu adamlar vatan hainleri ile birlikte olmadılar mı? Vatanı karış karış satma yoluna gitmediler mi? Vatan düşmanlarını sokaklara salıp, düşünen insanları tutuklatmadılar mı?

Andımız her dersin başında okunduğunda, yetişecek bu neslin bugünkü nesilden farklı olacağını kim garanti edebilir? Neyin mücadelesi, niye verildiğini ben açıkçası anlamış değilim. Bir eşeğe her gün klasik Türk müziği veya halk müziği dinleterek, elbise filan giydirerek farklı bir yaratığa dönüştürebilir misiniz? Burada gösterilen çaba kişilerin kendi vicdanlarını tatminden başka bir şey olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

Öğretmenin öğretmenliği elinden alınan bir toplumda değil andımızı, kendimizi de ortaya koysak değişen bir bok olmaz. Toplumdaki sosyal bozulma nasıl eğitimle başladıysa, eğitimle düzelir, inanılmayan ve kendi hayatlarında uygulanmayan ezber sözlerle değil. Ben dün de, andımızın okutulmasına karşıydım, bugün de karşıyım. Altı yedi yaşındaki çocuğun edeceği yeminin farkında olduğundan ve ettiği yemimin bağlayıcılığından haberi olabileceğini ben hiçbir şartta kabul etmiyorum. Önlerindeki büyükler meclis salonlarında ettikleri yemine ne kadar bağlılarsa, o çocuklar da o kadar bağlı olacaklardır.

Benim olmasını istediğim andımızdaki söylenen kavramın, önce ne olduğunu ve insan hayatındaki önemini çocuklara kavratmak gerekir. Sonrasında beklenen zaten gerçekleşecektir. Her gün okunmasına da gerek kalmayacaktır. Yine de tercih sizin.
Bence çok söylenen söz, çok çiğnenen sakız gibidir. Kısa sürede çürür.

Sürç-i lisan eyledikse affola.

30 Ekim 18
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Yeni Zelanda ve Cami Saldırısı
Eğitim Çöplüğünde Sosyal Değer Arama
Tavan Yapan Egolara Malzeme
Düzenbaza Hile Bekçisi
Çocuklar İçin Büyük Bayram
Tatlı Eğitime Tatlı Tatil
"Bu Memleket Bizim"
Müslümandan Müslümana Bir Hak

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Kırkı Kırpan Anlayış
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Beytü'l Girdap [Şiir]
Hüzün [Şiir]
Ehl-i Beyt Aşkından [Şiir]
Pastorize Yıllar [Şiir]
Ha (Ya) Lime Tüten Gece [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
K. D. V [Şiir]
Bir Kızı Sevmekle Ülserim Azar [Şiir]
Yalnızlık [Şiir]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğumluyum. Gazi üniversitesi T. D. E mezunuyum. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, ankara Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptım. halen Kocaeli'nde görev yapıyorum. 30 yıldır şiirle uğraşıyorum. Şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazıyorum. Kitaplarım: ayArsız, Uludağ yayınları, 2007 (şiirler) bermudayı tek geçmek Cinius Yayınları 2016 (şiirler) asimilat(ör) Cinius Yayınları 2017 (politik denemeler), (D)oku(n)muştuk Cinius Yayınları 2017 (Kitap tanıtım ve eleştirileri)

Etkilendiği Yazarlar:
Can Yücel,Cemal Süreya,Attila İlhan,İsmet Özel,Ataol Behramoğlu,Ahmet Telli,Murathan Mungan,Edip Cansever,Oktay Rifat,Paplo Neruda,Bertol Briechk,Mayakosky,Yuhannis Ritsos,Nazım Hikmet Ran,La Martin,Arthur Rimbaut,Tagore,Octovia Paz


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.