..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
En bilge insanlar bile arasıra bir iki zırvadan hoşlanırlar. -Roald Dahl
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Toplumsal Olaylar > Ahmet Zeytinci
20 Ocak 2019
Doğu Türkistan da Neler Oluyor  
Ahmet Zeytinci
Her ne kadar bu bölgeye Şincan-Uygur Özerk Bölgesi denilse de, Kazak ve Kırgız Türklerinin de buralarda yaşadığı bilinmektedir. Edinilen bilgilere göre Sincan Çin Halk Cumhuriyetinin en büyük idari bölgesi olarak anılmaktadır.


:AEH:
Uzun bir zamandır basından da takip ediyorsunuzdur. Çin zulmünün doruğa çıktığı zamanlar bu zamanlar. İnsanlıktan nasip almamış çekik gözlülerin ellerinde fazla da silahı olmayan, onların Sincan Uygur Özerk Bölgesi dediği, bizim de Doğu Türkistan adı ile andığımız bölge bu vahşilerin zulümleri altında inim inim inliyor. Vahşetin boyutları bilindik vahşet çeşitlerinden ve düşünüldüğünden çok fazla. Basına büyük oranda sansür uygulandığından dolayı Çin Devleti sınırları içinde, çok da fazla bilgi, belge ve doküman dışarıya hür dünyaya ulaştırılamıyor aslında...


Her ne kadar bu bölgeye Şincan-Uygur Özerk Bölgesi denilse de, Kazak ve Kırgız Türklerinin de buralarda yaşadığı bilinmektedir. Edinilen bilgilere göre Sincan Çin Halk Cumhuriyetinin en büyük idari bölgesi olarak anılmaktadır.


Sincan-Uygur Özerk Bölgesi Çin Devleti içinde, sürekli çatışmaların yaşandığı ve huzurun olmadığı bir bölge olarak anılmaktadır. Bu gidişle de ileri ki günlerde ve aylarda huzur bulacağına pek ihtimal verilmemektedir.


Şiddetin şiddeti tetiklediği herkes tarafından bilinmektedir. Atalarımız ''Kan kan ile yıkanmaz.'' derler. Bizler bundan önce kurduğumuz imparatorluklarda fetih ederek aldığımız yerlerin ahalisini her zaman dinlerinde ve inanışlarında serbest bırakmışız ve onlara hoş görü ile yaklaşmışızdır. Kendi soydaşlarımıza, dindaşlarımıza da böyle davranılmasını isteriz tabi ki ama şimdiye kadar soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın yaşadığı yerlerde hep tersi olmuştur. Hatta bizi işlemediğimiz soykırımlar ile itham etme ve lekeleme girişimlerinin olduğu da herkes tarafından bilinmektedir. Bu ithamlarda bulunanların yapacağı tek şey önce aynada kendilerine bakmaları ve kendi günahlarını affettirmek için çaba göstermeleridir...


Edindiğimiz bilgilere göre 1949 yılından beri bölgede birçok defa etnik çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmalar 1990 yılına kadar ara ara devam etmiş daha sonra bölge nispeten de olsa sakin bir durum söz konusu olmuştur.


Sayın Hüseyin Raşit Yılmaz kanalıyla edinilen bilgiye dayanarak şunları ileri sürebiliriz...


''1953'de Doğu Türkistan nüfusunun sadece %6'sını oluşturan Çinliler 2000 yılına geldiğinde nüfusun %40'ını oluşturur hale geldiler. Aynı aralıkta Uygur Türklerinin nüfusu ise %75'ten %45'e geriledi.2 Bölge yönetiminin başkenti olan Urumçi demografik değişimin en çok hissedildiği yer oldu. Urumçi'de Çinliler bugün nüfusun %75'ini oluşturuyorlar. Bununla birlikte bazı kadim Uygur şehirleri eski yapısını büyük ölçüde koruyor. Turfan, Aksu, Hoten ve Kaşgar gibi önemli şehirlerde nüfusun büyük çoğunluğunu hala Uygurlar oluşturmakta. Urumçi gibi Uygurların azınlığa düştüğü şehirlerde ise kentlerin tarihi merkezlerinde neredeyse bütünüyle Uygurlar meskun bulunuyor. 2008 yılı 'Sincan İstatistik Yıllığı'na göre 2007 itibariyle bölge nüfusunun 9,650,629'unu Uygurlar, 8,239,245'ini Han Çinlileri, 1,483,883'ünü Kazaklar, 942,956'sını Müslüman Çinliler olan Huiler ve yarım milyon kadarını da aralarında Kırgız, Özbek, Moğol, Tacik vd. bulunduğu etnik gruplar oluşturuyor. Uygurlar kendi nüfuslarının çok daha fazla olduğunu iddiasında. Bölgeye yerleştirilen Çinlilerle Uygurlar arasında zaman zaman çatışmaya varan gerginlikler devletin yeni yerleşimciler lehine sert müdahaleleriyle geçici olarak durduruluyor. Uygurlar ile Çinlilerin büyük ölçüde birbirlerine temas etmeden yaşamaya özen gösterdikleri bölgede iki grubun kullandığı zaman dilimi de farklı. Pekin'den iki saat daha batıda olan Doğu Türkistan'da Çinliler Pekin'in saatine uyarken Uygurlar kendi zaman dilimlerine göre yaşamlarını sürdürüyorlar.'' (HÜSEYİN RAŞİT YILMAZ)

AŞAĞIDA BASINDAN DERLENEN SİNCAN-UYGUR ÖZERK BÖLGESİ İLE İLGİLİ HABERLER

1) Şincan'da stadyumda mahkeme kuruldu

Hürriyet, 28 Mayıs 2014

Şinhua ajansının haberine göre tamamı Uygur Türklerinden olan 55 kişi terörizm, bölücülük ve cinayetten suçlu bulunarak cezaya çarptırılırken en az üç kişi idam cezası aldı.


2) Çin Ordusu'ndan Doğu Türkistan'da Gövde Gösterisi

Inca News, 27 Mayıs 2014

Çin'in Doğu Türkistan işgaline karşı tepkilerin artmasının ülkenin ?demir yumruk' gösterisine neden olduğu düşünülüyor. Son günlerde Doğu Türkistan'da halkın Çin işgaline karşı tepkisinin artması ve Perşembe günü 31 Çinlinin ölümüne neden olan patlamalar Çin yönetimini endişelendirdi.


3) Doğu Türkistan'da başörtülü 25 öğrenci tutuklandı

Haber Toplam, 27 Mayıs 2014

Doğu Türkistan'da 25 hanım, tesettüre uygun giyindikleri için Çin işgal güçleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltı kararına itiraz eden halka ise gerçek mermilerle ateş açıldı. İki kişi hayatını kaybetti.


Bunlar zulmün boyutlarını anlayabilmemiz için Türk ve Dünya basınından derlenmiş yüzlerce haberden sadece bir kaçı. Soydaşlarımıza ve dindaşlarımıza dua etmek ve ondan daha fazlasını da yapmamız gerek diye düşünüyorum hem yurtta hem de uluslararası tüm platformlarda Türk Milleti olarak. Hepinize en derin sevgi ve saygılar...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplumsal olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Oynayamadığınız Oyunları Biz de İade Ediyoruz
İngiltere de Yalnızlık Bakanlığı
At Yarışlarının Analizi
Alem Bu Evlenenler
Bu Fareler Başka Fare
Adı Sosyal Medya Olsa da İnsanı Asosyal Yapabiliyor
Subliminal Mesajlara Dikkat Edelim
Hey İsraf Edenler Size Sesleniyorum
Hüzünlü Bir Olay Beyaz Perdeye Aktarılıyor

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Farkında Değil Misiniz Toplum Asosyal Olmaya Doğru Son Hızla Gidiyor
Canan Ablamıza Teşekkürler
Paramatik ve Bankamatiklerden Sonra Kitapmatikler Geliyor
En Güzeli Nerede
İki İzmariti de İnceleyelim
İşini Seven Kaç Kişi Var Acaba
Bizim Parti Ölene Kadar Tek Başına İktidar
Karışık Akrabalık İlişkileri
Adı Banka'da Mevduat Toplamıyor Faiz Vermiyor
Birinci Vergi Meydan Muharebesi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Masal Bu Ya [Şiir]
Gelin Yüreğime [Şiir]
Her Sakar Çocuğu Dövmek mi Lazım [Şiir]
Çocuklar Ölürken Susulmaz [Şiir]
Vatan Sevgisi [Şiir]
Biz Bin Yıldır Buradayız Bekliyoruz [Şiir]
Parazitli Radyo [Şiir]
Bir Oğlu Bir de Kızı Olmalı İnsanın [Şiir]
Merhaba Dostlar [Şiir]
Hayatla Oynanan Oyunlar [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ahmet Zeytinci, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.