..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Roman yazmanın üç kuralı vardır. Ne yazık kimse bu kuralların neler olduğunu bilmiyor. -Somerset Maugham
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
25 Ocak 2019
Değişik Söylemler  
Ahmet Zeytinci
Bazen bakarsınız başlığa, hemen dalarsınız yazıya, ancak içeriği size bir anlam ifade etmez. Zerre fikir beyan etmek aklınızın köşesinden geçmez. Sizin duygu ve düşünceleriniz ile örtüşmeyen bir yazıdır. Hemen atlar yorum yazarlar. Anlamsız bir yazıya laf olsun torba dolsun diye yorum yazılmaması gerekirken, durur durur yazarlar. Yazanda havalardan havalara girer ki bu da çok sakıncalı bir durumdur yazar adayı ya da yazar için.


:AFG:
Yazı yazan benim gibi bir dolu arkadaş var. Havadan sudan bahsedenler olduğu gibi, aklı başında adam gibi yazılar yazanlarda var, hem edebiyat sitelerinde, hem de yazdıklarını basıp kitap olarak yayınlayanlar arasında... Kimi zaman insan okuyacağı kitabın ya da yazının başlığına bakarken, kimi zamanda içeriğini önemsiyor haliyle...

Bazen bakarsınız başlığa, hemen dalarsınız yazıya, ancak içeriği size bir anlam ifade etmez. Zerre fikir beyan etmek aklınızın köşesinden geçmez. Sizin duygu ve düşünceleriniz ile örtüşmeyen bir yazıdır. Hemen atlar yorum yazarlar. Anlamsız bir yazıya laf olsun torba dolsun diye yorum yazılmaması gerekirken, durur durur yazarlar. Yazanda havalardan havalara girer ki bu da çok sakıncalı bir durumdur yazar adayı ya da yazar için.

Birisi kendini dünyanın en akıllı insanı zanneder, ''Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım.'' diye kitap yazar, tıpkı birilerinin zamanında Türk Milletinin yüzde vererek bir kısmını aptal zannettiği gibi... Bunlar hiç bir zaman tespit edilemeyecek, her zaman havada kalacak söylemlerdir, bunu akıldan çıkartmamak gerektiğini bilmezler... Her gün dört beş bin kişinin dünyaya merhaba dediği bir memlekette bunun tespiti zordur. Böyle bir mekanizma yoktur ne sosyoloji biliminin, ne demografi biliminin, ne de psikoloji biliminin içinde... Yandaşları da onları savunmak için lafı dolandırır da dururlar ''Yok efendim aslında o öyle demek istememişti de mişti de mıştı da.'' Laflar anlamsızca uzar gider...

Bir Müslümana, inanan bir insana sorduğunuz zaman ''Azrail rüşvet yer mi?'' diye, size anlamsız anlamsız bakar ve ''Sen git bir imanını sorgula.'' der. ''Saçmalama'' der. Ama işte birisi de böyle kitap yazmış, yazılmış bu. Ya da tutar ''Ateist Tanrı'' diye saçma sapan bir cümle, başlık ile çıkar karşınıza. Ooo değişik bir şey söylemiş arkadaş, çok değişik hhhm bir bakalım ne söylemiş? Yazdığı yazıya ''Tanrı ve Ateizm Kavramı'' diye bir başlık atsa belki de hiç kimse okumayacak, yazılan yorumlarında belki onda biri eklenecektir sayfaya... Breh breh breh! Çok değişik bir başlık. Böyle bir başlığı yazısına, belki atacak başka bir insanda çıkmayacaktır...

Şak şak şak, ne güzel işte okunuyorsunuz da, daha ne olsun? İyi de inanan insanlarında duygularını törpülediniz, rencide ettiniz. Ne önemi var sizin için, yazdınız ya, ok yaydan çıktı bir kere... Canım kimse de okumak zorunda değil de diyebilirsiniz... Ne de olsa memlekette demokrasi var. Saçma sapan yazıları, okuyup da fikir beyan ettiğiniz zaman adamlarda fasulye gibi nimetten sayıyorlar kendilerini... Bilin istedim...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bu Memlekette Her Şey mi İkiye Ayrılır
Ağır Bedeller Ödenir
Mersi'lerden Kaç Demet
Ah Be Gözlerim
Yersen Revani Yemezsen Tulumba
Nasılsın Dan Sonra ki En Vurucu Cümledir O
Bakkallık Güzel ve Saygın Bir Meslekti Eskiden
Turşunun da Böylesi Olur Mu Demeyin
Nobel Ekonomi Ödülü Kime Verilmeli Aslında
Verilmemiş Sadakaların Size Hiç Bir Faydası Olmaz

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kirlenmek Güzel midir Gerçekten
Böyle Protesto Olmaz
Aman Ha Günlük Burç Yorumunuzu Okumadan Güne Başlamayın
Santimetre Desimetre Fetömetre
Geziyor Mu Duruyor Mu
O Fiyata Kaç Tane Ayakkabı Fabrikası Kurarız Billahi
Sam Amcanın Dediklerinin Tam Tersini Yapmak Her Zaman Menfaatimizedir
Bu Gün Aslında Lafta Kalan Dünya İnsan Hakları Günü
Yorum Yazmasanız Bile Beğendim Düğmesine Basmak Çok Mu Zor
Edebiyat Parçalanmaz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Şükürdü En Büyük Sermayemiz [Şiir]
Bu Vatan Kimin [Şiir]
Ay Işığı Sevgilim [Şiir]
İlahi Nasrettin Hoca [Şiir]
Bu Şiir Noter Huzurunda Yazılmıştır [Şiir]
Bir Yürekten Göç Etmek [Şiir]
Sokak Boşaldı Birdenbire [Şiir]
Sanmayın ki Ortaçağ da Oldu Bunlar [Şiir]
Hakkımız Helal Olsun Dedilerse Hiç Korkma [Şiir]
Ağlamışsınız Bayım [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ahmet Zeytinci, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.