..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İnsanların bazen neye güldüklerini anlamak güçtür." -Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar > Osman AKTAŞ
25 Ocak 2019
Yılmaz Özdil; 2. 500 Tl  
Osman AKTAŞ
“Alçakça, adice, hem de organize sosyal medya saldırısından bizi koruyan, bizi savunan yurtseverlere teşekkürler” demişsin Sayın Özdil. Evet, doğru söylemişsin. Alçakça, adice, hem de organize bu alçaklığı Mustafa Kemalin adını kullandığın için acaba hiç vicdanında (eğer varsa; önceden var olduğundan, şimdi olmadığından kuşku duymadığım) bir değerlendirme yaptın mı?


:ABF:
“Alçakça, adice, hem de organize sosyal medya saldırısından bizi koruyan, bizi savunan yurtseverlere teşekkürler” demişsin Sayın Özdil. Evet, doğru söylemişsin. Alçakça, adice, hem de organize bu alçaklığı Mustafa Kemal'in adını kullandığın için acaba hiç vicdanında (eğer varsa; önceden var olduğundan, şimdi olmadığından kuşku duymadığım) bir değerlendirme yaptın mı? Bu ahlaksızlığı hangi AKP’lilerin sığındığı uyduruk kılıfla kapatmaya çabalayacaksın, merak ediyorum.

Yediğin haltı gördün mü? Bunca yıl seni zevkle okuyup, yaşayan en iyi eleştirmenlerden biri olarak kabul eden bil cümle insanoğlu nasıl bir kapitalist olduğunu konuşuyor. Bunca zaman yazdıklarının hiç bir anlam ve önemi kalmadı. Para derdinde olan samimiyetsiz birinin palavralarına dönüştü yazdıkların. Helal olsun sana. Eleştirdiğin adamlardan bir farkın kalmadı okuyucularının gözünde. Beni de aynı kategoride eleştirebilirsin artık. Seni kutluyorum, bir insan ancak bu şekilde çıtasını yükseltebilirdi.

Kendisine Müslüman diyen alçakları eleştirerek, onların toplumdaki yozlaşmış davranışlarının bir benzerini göstermek, hangi devrimci ruhun temiz yüreğinde bulunabilir. Onlar dini pazarlamaktalar, sen de Atatürk’ü. Aranızda pazarlanan bir ideoloji dışında ne tür bir fark var, anlatabilir misin? Bu bir kapitalist zihniyet değil de nedir? Kendini de, sevenlerini de bu tutumla madara etmen hem çok üzücü, hem de artık söylediklerinin davranışlarınla uyuşmamasının güven sarsıcı bir durum yarattığı apaçık meydanda. Bugüne kadar yanlış bir şey elbette söylemedin. Ama söylediğin doğrular bu tutumunla anlamını kaybetti.

Hangi amaçla bu kirliliğe alet olursan ol, bunun adı kapitalistliktir. Bu tutum suç kapsamında olsaydı, yardım ve yataklık olurdu herhalde. Halkın, kendi çıkarların uğruna olmasa da, başkasının çıkarları uğruna sömürülmesine sebebiyet verip, zemin hazırlama anlamına gelir ki, bunda zaten kendi çıkarın da var. Eğer benim yazdığım bir kitabı, benim iznim olmadan hangi amaçla olursa olsun, bu fiyata basılıp satılmasına izin veriyorsam, ben kapitalist olmasam da, o zihniyeti taşıdığım ve bir gün o imkânlara kavuşunca da birebir yapacağım anlamını taşır. Ben de bir yazar ve şair olarak, eğer bir gün aynı duruma düşersem, buradan size şeref sözü veriyorum, kendim için aynı eleştiri yapacağım.

Mustafa Kemal adıyla, onun kurduğu bir ülkede sömürü yapmak… Mustafa Kemal ki, kendi servetini kendi halkına miras bırakmış biriyken, bu yüzsüzlüğün onun adının kullanılarak, böyle bir alçaklığa alet olmak durumunda sizi görmeyi hazmedemiyorum. Sizi “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür…” halkın ve doğruluğun yanında devrimci bir yazar olarak kabul ediyordum. Oysa şimdi… Bir hiç… Nihat Hatipoğlu’ndan hiçbir farkı olmayan birisin…

Atatürkçü olmak, Atatürk hakkında bir kitap yazarak, onu halka anlatma yerine, halkın duygusallığından ve Atatürk’ün adından yararlanarak, bir sömürü düzeni oluşturmak değil, çapulculara kapı aralayıp, onların meydanları doldurmasına fırsat vermek de değildir. Atatürkçülük, Atatürk’ü anlayıp, anlamamış olanlara anlatmaktır. Atatürkçülük bir gereklilik değil, bir ayrıcalıktır.

Belki tekrar olacak, ama çok gariptir, ben, dini istismar edenlerle Atatürk’ü istismar edenler arasında bir fark aradım durdum, bulamadım. Bir düşünün bakalım, ya siz...

Sahi, kitabın ikinci baskı mı 1938 adet olacak yoksa yeni bir “Mustafa Kemal” ya da “Atatürk” adıyla bir kitap yazmayı mı düşünüyorsunuz? Onun fiyatı da 5000 TL olabilir mi?

Suç-i lisan ve suç-i ahval eyleyenler affola… Eğer pişman olup, yanlışlarından dönerlerse…

25 Ocak 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve yapıtlar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II
Edebiyat Hayat Memat Üzerine III
"Nevzat Tandoğan Ölmedi Muhtelif İllerimizde Yaşıyor!" Adlı Yazıya İstinaden

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Kırkı Kırpan Anlayış
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Herşeyin Başı Davos veya Sağlıklı Adalet
Türk Kadınlar Günü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Beytü'l Girdap [Şiir]
Hüzün [Şiir]
Ehl-i Beyt Aşkından [Şiir]
Pastorize Yıllar [Şiir]
Ha (Ya) Lime Tüten Gece [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
K. D. V [Şiir]
Bir Kızı Sevmekle Ülserim Azar [Şiir]
Yalnızlık [Şiir]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğumluyum. Gazi üniversitesi T. D. E mezunuyum. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, ankara Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptım. halen Kocaeli'nde görev yapıyorum. 30 yıldır şiirle uğraşıyorum. Şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazıyorum. Kitaplarım: ayArsız, Uludağ yayınları, 2007 (şiirler) bermudayı tek geçmek Cinius Yayınları 2016 (şiirler) asimilat(ör) Cinius Yayınları 2017 (politik denemeler), (D)oku(n)muştuk Cinius Yayınları 2017 (Kitap tanıtım ve eleştirileri)

Etkilendiği Yazarlar:
Can Yücel,Cemal Süreya,Attila İlhan,İsmet Özel,Ataol Behramoğlu,Ahmet Telli,Murathan Mungan,Edip Cansever,Oktay Rifat,Paplo Neruda,Bertol Briechk,Mayakosky,Yuhannis Ritsos,Nazım Hikmet Ran,La Martin,Arthur Rimbaut,Tagore,Octovia Paz


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.