..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir ülke bağımsız olmadan, bağımsızlık da erdem olmadan ayakta duramaz. -Rousseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Fantastik > Gülcan Aksoy
7 Şubat 2019
Özgür Işıklar  
Gülcan Aksoy
Nevin korkuyordu. Yaşadığı şeyler inanılır gibi değildi. Kimseye, kocasına bile söyleyememişti. Zaten söylese de inanmazdı, deli olduğunu düşünürdü. İçindeki suçluluk duygusunu bastıran bir özgüven patlaması yaşıyordu. İki insanı, onlara insan demek ne kadar doğruysa, öldürmüştü.


:AAH:
Komiser Kemal defalarca izlemişti bu görüntüleri, bir türlü bir anlam veremiyordu. Kocasının evde olmadığı bir gece iki çocuklu bir kadının evine giren azılı suçlu iki adamdan biri ki bunlar uyuşturucu bağımlısı, hırsızlık ve tecavüzden sabıkalı, kadının boğazına bıçak dayamışken bir anda önce arkadaşını sonra da kendini bu bıçakla delik deşik ediyor. Tüm bunlar olurken yatakta baygın yatan kadın iki sabıkalının yere yığılmasının ardından yataktan doğruluyor ve yerde yatan adamların üstünden atlayarak odadan çıkıyor.” Çok soğuk kanlı, hiç şaşırmış gibi görünmüyor.” dedi Kemal. Görüntüleri birlikte izledikleri arkadaşı Kemal’in bu olaya neden bu kadar takıldığını anlamıyordu. Her şey kayıtlıydı. “Bu adamlar uyuşturucu bağımlısı Kemal. Bence öküz altında buzağı arıyorsun.”
“Otopsi sonucunda adamların kanında uyuşturucu çıkmadı. Buna ne diyeceksin?” Görüntüyü başa aldı. Adam kadının üstündedir, elinde bıçak. “Şimdi dikkatli izle adama bak bir anda şaşkınlaşıyor. Ellerine vücuduna bakıyor. O sırada kadın baygın. Ama adam kadının bayılması için hiçbir şey yapmadı.” Biraz daha başa aldı görüntüyü. “Bak şurada üçü de aynı anda başlarını kapıya çeviriyorlar. Çocuklar uyandı bence. Kadının yüzüne bak dehşet içinde ve hop bayılıyor. Şaşkınlık sırası kadının üstünde ki adama geçiyor. Adam üstünden şaşkınlığını atıyor bu sırada odayı dağıtan adam kapıya yöneliyor. Bizim adam yetişip arkadaşını içeri çekiyor ve kapıyı kilitliyor sonra bıçağı arkadaşının göğsüne saplıyor tam dört kez. Buraya dikkat adam bıçağı kendine saplıyor, yüzüne bak, yüzüne bak açıyı hissetmiyor bence.” Kemal sandalyeye yaslandı ve arkadaşının yorumunu duymayı bekledi.
“Evet kabul ediyorum, biraz garip. Ama yine de nereye varmak istediğini anlayamadım. Nasıl olduysa oldu, Nevin Hanım Allah’ın sevgili kuluymuş. Dosyayı kapat bence, bir haftadır bu görüntüleri izliyorsun, vazgeç.”
Kemal vazgeçecekti ama önce Nevin Hanımla son bir kez daha konuşacaktı. Bu görüşme resmi olmamalıydı. Hissediyordu, Nevin Hanımın sakladığı bir şeyler vardı. Nevin Hanımı arayıp evlerinin yakınındaki bir kafeteryada kahve içmeyi önerdi. Kadın tedirgin olmuştu. Kemal dosyayı kapatmadan önce cevap almak istediği birkaç ufak tefek sorusu olduğunu söylemişti.
Nevin korkuyordu. Yaşadığı şeyler inanılır gibi değildi. Kimseye, kocasına bile söyleyememişti. Zaten söylese de inanmazdı, deli olduğunu düşünürdü. İçindeki suçluluk duygusunu bastıran bir özgüven patlaması yaşıyordu. İki insanı, onlara insan demek ne kadar doğruysa, öldürmüştü.
Çocukken uyumak için can atardı, uykusunda uçmak çok keyifliydi. Bunun rüya olduğunu sanıyordu. Hala pek emin değildi. Bir keresinde kanepede uyuya kaldığı gecelerden birinde kendisini seyretmişti. Lohusalık dönemiydi, doğru dürüst uyuyamıyordu, bunu da bu uykusuzluğun sonucu olarak değerlendirmişti. Ama o gece o adamların kızlarına zarar vereceği fikri onu çıldırtmıştı. Nasıl yaptı? Bir daha yapabilir mi? Hiçbir fikri yoktu. O an o adamın içine girmişti. Adamın korkunç kişiliğini açık seçik görmüştü. Öfkesi tavan yapmıştı. Tekrar kendi bedenine dönebileceğinden emin olmadan o adamları gözünü kırpmadan öldürmüştü. Suçlu sayılır mıydı? Şu komiser bir şeylerden şüpheleniyor olmalıydı.
“Nevin Hanım sizi görmek istedim çünkü açıklayamadığım, beni rahatsız eden bazı şeyler var. Kamera kayıtlarınızı detaylı biçimde inceledim. Mesela neden bayıldığınızı bir türlü anlayamadım.”
Nevin ne söyleyeceğini bilmiyordu, birkaç saniye Kemal’in yüzüne baktı. “Korkudan olabilir. Bilmiyorum. Çocukların bana seslendiğini duydum.” Susmuştu bu açıklamanın yeterli olacağını düşünüyordu. Bir yanı yaşadığı bu deneyimi birilerine anlatmayı çok istiyordu. Ama bu bir polis olamazdı herhalde.
“Nevin Hanım kayıtları izlerken tuhaf görünen çok şey vardı. Bir insan kendisini nasıl bu şekilde katleder? Neden?”
Nevin dudağını büktü; “Bilmiyorum.”
Kemal arkasına yaslanıp cevap alabileceği bir soru sordu; “Peki uyandığınızda odanızın ortasında, kan gölünün içinde yatan insanlar karşısında nasıl o kadar soğuk kanlı olabildiniz? Defalarca izledim korku değil, şaşkınlık belirtisi bile göstermiyorsunuz.”
Nevin sinirlenmişti karşısında ki bu adam o iki cani için gözyaşı dökmesini mi bekliyordu.
“Kemal Bey sizce nasıl bir tepki vermeliydim?” dedi. Öfkesi sesine yansımıştı. Kemal bu şekilde bir şey öğrenemeyeceğini anlamıştı. Nevin bir şey saklıyordu, bundan emindi.
“Bakın Nevin Hanım bu dosya kapanacak zaten. Bu konuşma da tamamen aramızda kalacak bundan emin olabilirsiniz. Şahsi bir merak benimki. O odada tuhaf bir şeyler oldu ve siz bu konuda bir şeyler biliyorsunuz. Lütfen bildiklerinizi benimle paylaşın.”
Nevin çok kararsız kalmıştı ve birine anlatmalıydı; “Anlatsam da inanmazsınız. Benim deli olduğumu düşünebilirsiniz.” dedi. Kemal heyecanlanmıştı; “Lütfen ne biliyorsanız anlatın, sizi anlayacak biri varsa o da benim.”
Nevin tam konuşmak için ağzını açmıştı ki Kemal “NEVER!” diye bağırdı. Nevin şaşkındı, Kemal’in bakışları değişmişti. “Do yuo speak inglish?” dedi Kemal. Şaşkın Nevin; “Kemal Bey ne oluyor?” Kemal bu kez yerinden kalkıp daha öfkeli bağırdı; “Do you speak İnglish?” Nevin korkarak; “Yes!” diyebildi. Eliyle de biraz anlamına gelen bir işaret yaptı. Kemal yerine oturdu; “Never talk to anyone never. Understand you?” Nevin; “Yes yes.” dedi şaşkın. Kemal biraz rahatlamıştı;”I’ll tell you everything tonight. Don’t talk to anyone and wait. See you tonigth.” Nevin başını sallıyordu. Bu son cümleden sonra Kemal sandalyeden yere düştü ve kusmaya başladı. Yerinden kalkmaya çalışıyor ama başaramıyordu. Çağrılan ambulans gelene kadar bekledi Nevin, sonra eve koştu geceyi beklemeye başladı.
Bu gece bazı cevapları olacaktı. İngilizcesi daha iyi olsaydı keşke. Korkuyordu ve heyecanlıydı. Kocası ve çocuklar uyuduğunda ne olacağını beklemeye başladı. Hiçbir şey olmuyordu. Sanki pencereden gelecek birini bekliyormuş gibi camın önünden ayrılamıyordu. Gelen kapıdan gelecek değildi ya. Ne demişti; “Kimseyle konuşma ve beni bekle, bu gece.” Beklemekten sıkıldı hiçbir şey olmuyordu, kanepeye uzandı. Neden sonra odanın içinde hareket halinde bir ışık fark etti. Işık ona doğru yönelince korkuyla geriye hamle yaptı. O sıra havada olduğunu fark etti. Bedeni kanepede yatıyordu. Işık ona yaklaştı ve dokundu; “Korkma!” Işık konuşuyordu hem de anladığı dilden. Nevin; “Neler oluyor? Bu nasıl oldu?” dedi. Işık daha da sokuldu; “Sakin ol. Sen özgür bir ışıksın. Bunu daha önce fark etmemiş olman çok garip.” dedi. Nevin anlamaya çalışıyordu;” Özgür ışık mı? O da nedir?”
“Özgür ışıklar vücutlarından çıkabilirler. Senin şu anda yaptığın gibi. İsterlerse başka bedenlere de girebilirler. Ama bu sakıncalıdır. Bunu yapmak zorunda kalırsan süreyi mümkün olduğunca kısa tutmalısın.”
Nevin atıldı; “Anlamıştım. Gündüz kafedeki komiserin vücuduna girdin. Ama o zaman İngilizce konuşuyordun. Şimdi Türkçe konuşuyorsun. Aynı kişi misin?”
“Biz şu anda konuşmuyoruz. Özgür Işıklar konuşmadan anlaşabilirler. Konuşmaya ihtiyaç duyan bedenlerimizdir. İçine girdiğin bedenin yeteneklerini kullanamazsın. O hangi dili konuşursa konuşsun, sen kendi konuşabildiğin dilden başka dil konuşamazsın. Benim dilim Almanca, biraz İngilizce de biliyorum. Bir bedendeyken anlaşmanın tek yolu konuşmaktır.”
Nevin’in öyle çok sorusu vardı ki; “Bizim gibi başkaları da mı var?”
Işık, yalnızca bir saniye dokunda Nevin’in Işığına ve kayboldu. Nevin’in kafasında hiçbir soru işareti kalmamıştı. Defne ağacı; Güneş tanrısı Apollo’dan kaçarken, yardım istediği toprak ana tarafından bir ağaca dönüştürülmüş güzeller güzeli bir kız. Yaprakları her mevsim yeşil ve Defne’nin mis kokulu saçları gibi kokan.” Hayatlarını bizim gibi özgür ışıkları yok etmeye adamış insanların kendilerini bizden korumak için kullandıkları özü içinde barındıran ağaç.” Özgür ışıkları yok etmek, dünyayı onlardan temizlemek istiyorlar.
“Çünkü biz onlar için tehlikeliyiz. Düşün bir kere, istediğin insanın bedenini ele geçirebiliyorsun. Bununla neler yapılmaz? İnsanları birer kukla gibi oynatabilirsin. Eskiden bir Özgür Işık önemli bir dünya liderinin bedenini kullanarak kendince iyi bir şeyler yapmak istemişti. Hemen dikkat çekti ve bu onun sonu oldu.”
Özgür Işıkların peşindekiler, kendilerini ve önemli insanları Defne ağacının özüyle koruma altına almışlar. Düzenli aralıklarla vücutlarına bu özden giren hiçbir insanın bedeni işgal edilemez.
“Bedenin çok önemli; onun her zaman güvende olduğuna emin ol. Nasıl ki cep telefonunu şarj etmen gerekiyorsa Işığını da şarj etmelisin ve bedenin olmazsa bunu yapamazsın. Bunu ancak kendi bedeninde yapabilirsin. Başka bir bedende gereğinden uzun kalırsan, bedenin kendi ışığının saldırısına uğrarsın.”
Hiç kimseye güvenememeliydi. Bugün az kalsın Komiser Kemal’e her şeyi anlatacaktı. Bedeni işgal edilebildiğine göre onun bir şeyden haberi yok. Onunki gerçek bir meraktı. O görüntülerden kurtulmalıydı. Bunun için Kemal’in vücudunu kullanacaktı. Kendileri için tehlikeli insanları tanımanın bir yolu olmalıydı.
“Tanıyamazsın. Bu yüzden hep çok dikkatli olmalısın. Önceleri ışık halindeyken bizi göremiyorlardı. Çıplak göz bizim ışığımızı göremez. Teknoloji ilerleyince işleri çok kolaylaştı. Bir takım özel kameralar sayesinde artık görünmez olmaktan çıktık. Kimseye güvenme, bir beden kullanman gerekiyorsa yalnız kişileri tercih et.”
Işığını istediği an özgür bırakmak Nevin için henüz zordu. Zamanla parmağında ki yüzüğü çıkarıp takmak kadar kolay hale gelecekti.
” Bedenini gevşet, sal kendini, uykudaymışsın gibi ve zıpla. Yalnızken yapacağın egzersizler zamanla bu konuda ustalaşmanı sağlayacaktır.”
İki insanı öldürmüştü Nevin. Onlar korkunç insanlardı. Adamın bedenindeyken görmüştü; küçücük çocuklara yaptıkları çıldırtmıştı Nevin’i. Yine de bu kadar kolay insan öldürdüğü düşüncesi onu rahatsız ediyordu. Vicdanı mı? Dünyayı iki pislikten kurtarmıştı.
“Bir bebendeyken, o bedenin kendi ışık haznesine girdiğin için, iç içe geçersin bu da her şeyi görmeni sağlar.”
Bir insan gözünü açıp kapayana kadar Dünya’nın çevresini tam sekiz kez dolanabilirdi. İstediği tere ışınlana bilirdi. Ama bugün kahvemi Paris’te içeyim diyemiyordu. Bunun için oradan birinin bedenini kullanmalıydı. Işıklar hacmi ve kütlesi olan hiçbir şeyi taşıyamazlardı.
“Kolayı var; Kredi kartı limiti yüksek bir beden bul alışverişini yap ve kendi adresine postala. Dikkat çekme, bedeni kullanma süreni ayarla. Bedenler bu işgalden sonra bir takım geçici sorunlar yaşıyorlar; Mide bulantısı baş dönmesi. Ama hiçbir şey hatırlamazlar.”
Nevin onu ziyarete gelen ışığın neyin peşinde olduğunu da biliyordu. Bedeni çok yaşlıydı ve ölmek üzereydi. Kendine yeni bir beden arıyordu, beyin ölümü gerçekleşmiş, genç bir beden. Ancak beden ve ışık uyum sağlarsa bu mümkün olabilirdi.
Korkuları azalmış, hep hissettiği özel olma duygusunun gerçek olduğunu öğrenmiş ve müthiş bir özgüven kazanmıştı Nevin. Yarın ilk iş Komiser Kemal’i ziyaret edecekti Kemal’in bu ziyaretten haberi olmayacaktı tabi. Bedenini kısa bir süre işgal etmesi gerekecekti. Zavallı adam, üst üste yaşayacağı bu bulantı ve baş dönmeleri ciddi bir sağlık problemi olduğunu düşündürtecekti muhtemelen. Bu problem de hallolduktan sonra Özgür Işık olmanın keyfini sürebilirdi. Mesele bir uzay yolculuğu, ışık hızında.
“Uzayın derinliklerine sakın dalma. Kaybolursun ve zaman atlamaları yaşayabilirsin. Zaman atlaması çok ciddidir; Döndüğün Dünya bıraktığın Dünya olmaz. Bedenin çoktan çürümüş, sevdiğin herkes ölmüş olabilir. Bedenden yoksun olunca da kısa süre içinde sönüp yok olursun.”
Bir hafta sonra bir haber Nevin’in dikkatinden kaçmadı: Fransa’da yedi yıldır bitkisel hayatta olan bir çocuk aniden uyandı. Çocuk Almanca konuşuyor, kendi ana dilini hiç bilmiyor. Uzmanlar bu olayı açıklamakta zorlanıyorlar.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Unutmak
Ahlak
Yaradana (De Profundıs)
Kaybolan Kadınlar: Ayla
Kaybolan Kadınlar: Azra
Yaşlı Adam ve Çocuk
Gizem
Kızıl Arif
Alt Tarafı
Kuyu - Huzursuzluk

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İnsan Topluluğunda Dişi Olmak [Deneme]


Gülcan Aksoy kimdir?

Hiç olmadım ben. Olmak için çabam sürüyor. Sonuma kadar çabalayacağım bir iş edindim; yazmak. Genellikle durum öyküleri yazıyorum. Kadınları seslendiriyorum, bizlerden olan kadınları. Bazen de sesim hiç umulmadık bir yerden yankılanıyor, ben bile şaşıyorum. Bir gün hiç tanımadığım biri beni okuyacak ve anlayacak. İşte ben o kişi için yazmaya devam edeceğim. Oğuz Atay'ın dediği gibi "Ben buradayım, sen neredesin hey okuyucu. "

Etkilendiği Yazarlar:
Sait Faik Abasıyanık, Ferit Edgü


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Gülcan Aksoy, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.