..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir sanatçı başarısız olamaz; sanatçı olabilmek bir başarıdır. -Charles Horton Cooley
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
2 Mart 2019
Gerilim [stres] 2  
Bayram Kaya
Yani bir süredurum da üst üste zamanlar (parçacık, dalga ya da davranış zamanları) vardır. Yani bir süredurum (anne) direnç gibi (abla diyen gibi) “özel bağıntılı parça girişmeleri” oluşmadan “akış veya akım ya da akma” eylemi oluşamaz.


:IG:
Kuantum dünyada daha çok kıt neden, daha çok nedensizlikle çöktürme çevrim sedimanter vs. olur. İki kuantum kafa kafaya çarpışırken hiçbir neden ile ve hiçbir amaç ile çarpışmaz. Sadece belirsizlik içinde çarpışır veya çarpışmaz. Kuantum durum olam bir durumla vardır.

Ama bu çarpışma sonrasında bir yok oluş bir kuantum sentez oluşuyorsa sadece yok oluşla sentez nedenlidir. Yani sentez ve yok oluş ön görülen de değildir. Çarpışma veya çarpışma nedenle olmuyordu.

Neden çarpışma öncesi bir etki bir neden değildir. Aksine gerçekleşen çarpışma sonrasına bir an nedendi. Çünkü aynı neden ile bir daha aynı sonucu alamamakla yok oluş ve sentez de nedensizdi. Belirsizdi.

Olam olan üst üste zamanlar olandı. Olam nedensiz nedendi. Çarpışma kadar çarpışmamayı; sentez kadar sentez olmamayı sentezi dağıtmayı yok olma kadar ver olmayı da aynı değerde öngörendi.

Şarkının sevgili yazarı Özdemir Erdoğan 1970’li yıllarda bu şarkıyı yazarken kuantum biliyor muydu? Bunu bilemem. Ama bu şarkı şimdi bize anlam oluyor ki kuantum dünyayı söylüyormuş.

Cehaletin sanat olmadığı dönemde Özdemir Erdoğan’ın bunu söylemesi sanatın nasıl doğası ise; şimdiki sanatını söyleyemeyenler karşısında Özdemir Erdoğan’ın kuantumu, bildiğidir. Bu nedenle şimdiki çokluk hala geçmişin evliya, enbiya, sahabe siyerler tekrarıyla alabildiğine cahildir.

Eşleyişle; eğer enerjinin kendi baskı ve basınca dönüşmediği bir anı düşünüyor isek ki böyle bir durum büyük patlamayla olanaksızdır. Öyle bile olsa enerjinin kendi baskı ve basıncını oluşamadığı bir an zaten doluluk olmakla, doluluk da kendi baskı ve basıncının boşalmasına dönüşecektir.

Yine de böyle bir anın düşünülemeyeceğini unutmayın lütfen. Yine ana konuya döneyim. Saf enerjinin baskı ve basınç kaçışları ışıma, foton gibi boşluk şarjının dolma ve boşalma devimleridirler.

İşte bu dolma boşalma ile var ve yok oluşlar gibi süredurum onlarca olayların üst üste bindirişiyle belirsiz zamandırlar. Süredurum dalgacık ve parçacık olan belirsizlikle kuantum enerji durumdurlar. Yani patlayış olan başlangıç birçok parça bağıntı süreduruma aynı anda tanımlanışa akıştır.

Elektrona göre doluluk olan alan, fotona göre boşluk şarjıdır. Yani aynı süredurum birine göre boşluk şarjıdır; diğerine göre doluluk boşalması olur. İşte size süperpozisyon (üst gözlemle) durumlar.

Yani aynı süredurumun farklı bağıntılıdır. Farklı bağ enerjisi kurmak ve farklı bağ enerjisini dönüşen süreç, çok farklı girişmelere neden olmakta.

Anneniz olan özdek kendi belirsiz süredurumlarıyla; teyzedir. Haladır. Kız kardeştir. Yengedir. Görümcedir. Büyükannedir. Eştir. Doktordur. Zekidir. Asabidir. Ahu bakışlıdır. Yine anneniz hayvan severdir vs. Anneniz bu tür birçok belirsiz durumların içindedir.

Anneniz bu çoklu durumla kendi belirsizliğini korur. Anneniz bu çoklu durumlarını aynı anda birçok bağ enerjisine dönüşme ve dönüştürme girişmesini yansıtır.

Anneniz bile olmayan annenize ta ki birisi teyze dediği an anneniz teyze olarak belirlenir ve anneniz teyze olarak belirir. Bir başkası annenize abla demekle anneniz o kişi için abla olarak belirlenir ve anneniz o kişi için abla olarak belirir.

Dikkat ederseniz anne oluş, teyze oluş ve abla oluş vs. aynı anda; hepsi bir arada ve parça parça olaylarla belirip, belirlenen bağ enerjisidirler. Bu durumu hep biliriz. Bu durum herkesin gözü önündedir.

Ama olup biteni böylesine bir örnekle görmek, bilmek, bulmak herkesin ortaya koyduğu bir durum değildir. Bu örnek hep hatırınızda olmalıdır.

Anne ile olan üst üste durumları siz bir de, diğer birçok parça durumların aynı andaki bağıntılı enerji yansımalarıyla düşünür iseniz, varın gerisi olan kuantum süredurumları siz düşünün diyorum.

Her şey görecelidir, bağıntılıdır (izafidir). Size göre anne burada üst üste durumlarla bir bütündür. Anneye; teyze, hala, abla, doktorum, sinirli vs. diyenler de anneye göre parça durumlardır.

Yani siz olan parça durumlar anneye teyze, abla, hala, zeki vs. diyenlerle anne parçalarına üst üste durumlarına ayrılır. Abla diyene göre annenin hala diye belirmesi halanın ölümüdür. Bütün parça bağıntısıyla parçalanır.

Yinelersek enerji kuantum durumlarıyla aynı anda birçok durum olmakla üst üste durumlardır. Buna özdek diyoruz. Özdek bu durumlarıyla vardır. Enerji baskı ve basıncını ortaya korken bir direnç oluşur. Ya da siz buna; bir direnç oluştuğu için özdekte baskı, basınç gelişmiştir de diyebilirsiniz.

Zıddıyla oluşma, karşıtına dönüşme; akışın, eylemin, davranışın kuralıydı. Eğer baskı ve basınç, direnci aşarsa; basınç tarafından direnci aşan bir güçle dirence doğru bir “akış” oluşur.

Gerilimin direnci aşan yeni durumu ile direnç sanki direnç değil de manyetik alan olmakla davranır. Direnç gerilimden güç çeker. Direnç olmasa gerilim olmayacaktı. Gerilim olmasa direnci aşan manyetik güce dönüşen davranışlar olmayacaktı vs.

Ama tüm bunlar enerji bütünü içinde üst üste belirsiz durumlar olmakla parça süredurumlarla bir belirme ve bir belirlenme olmaktadırlar.

Yani bir süredurum da üst üste zamanlar (parçacık, dalga ya da davranış zamanları) vardır. Yani bir süredurum (anne) direnç gibi (abla diyen gibi) “özel bağıntılı parça girişmeleri” oluşmadan “akış veya akım ya da akma” eylemi oluşamaz.

Bu durum parçalı olgu olay ve zamanla sürecin boyutlanmasıdır. Genel süredurum; kısa, kuantum sürelerle; kısa, kuantum durumlar da genel süredurumla boyutlanır.

Nasıl her şey yokuş aşağı olmadan enerji akışı olmuyorsa; yokuş aşağı olan durum da yokuş yukarı olmanın bir süper durumudur. Potansiyel bir enerji yokuş aşağı olmadan, aşağı doğru alan eğimi bir olay yapmadan enerji, beliremezdir. Direnç olaylıma yapma sürecinden sadece birisidir.

Süreci yokuş yukarı da yaparsınız. Bu evrensel eğimin tersi durumdur. Bu durumda tüm süreçler tersine dönüp üst üste zamanların birbirine ayrışıp boyutlanamaz (nicelemez) bir kaynaşan durum gibi her şey tekil duruma dönüşür.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
El Bel Baal 2
İrade 1
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 2
El Baal Bel 1
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 2)
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 1
Özneli İzinli 1
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 1)
Somut Şeyler Soyut Oluyordu 2
İttifakları Seremoni Mantığına Dönüşme 1

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sahiplik İmanı 1
Mal mı, İnsan mı?
Mamon'du Belirme 1
İlham
Bağ Enerjisi 1
Sistem 15
Osmanlıda Kısmi Bir Etkin Hafıza 20
Tarihi Olan İlahi Adalet1
Sistem 11
Müruru Zaman 7

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aslına Yüz [Şiir]
Vah ki Vah [Şiir]
İsis Dersem Çık Ereşkigal Dersem... [Şiir]
ve Leddâllîn, Amin [Şiir]
Görmez Şey [Şiir]
Dehalet [Şiir]
Tekil Tikel Tükel [Şiir]
Mavi Yare [Şiir]
Zafer Kazandım Diyenlerindir [Şiir]
Değmeyin İşte [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Dünyayı yaşantılaşan çabalar içinde duygunun önemi hiç yitmezse de, payı giderek azalmaktadır. Sosyo toplum bazlı, genel bir açılımla başlayan çalışmalarım da; bilim felsefesi içinde olunma gayreti güdüldü. Bu nedenle yazıların tarisel, sosyo toplumsal evrimli ve türlü doğa bilim verileri güdülü çalışma olmasına gayret edildi. Genel felsefem içinde bir bilgi; ne kadar çok bağıntısıyla söylüyorsanız, o bilgi o kadar bilinir bilgidir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Bayram Kaya, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.