..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yüz kişinin içinde aşık, gökte yıldızlar arasında parıldayan ay gibi belli olur. -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
2 Mart 2019
Gerilim [stres] 1  
Bayram Kaya
Büyük dünyada olup biten şeyler, büyük oranda neden seldirler. Ve makro dünyada “olgu ve olaylar çok küçük durumlarıyla ya da istisna durumlarıyla olup bitenler neden sel olmayan durumdurlar”.


:HF:
Enerji kuantum durumlarıyla bir belirmeydi. Kuantum durumlar makro yasalara benzese de çok farklı olmakla kimi makro âlemde geçerli olan yasa ve kurallar kuantum düzlemde işlemez.

Örneğin; makro dünyada “madde vardan yok olmazdı. Ve yoktan da var olmazdı”. Yine makro dünyada Ahmet canlı ise ölü değildir. Oysa kuantum düzlemde parçacıklar hem ölüdür hem diridir.

Bu tür anlaşılmaz olmanın bir nedeni de kuantum dünyayı, makro dünya gözlüğü ile izliyor olmamızdandır. Bunlar birçok bilgi ölçme ve bilgiyi yok etme hatasıdırlar.

Yani kuantum durum üst üste süper durumlarla vardır. Özdek kendi üzerine kendi etkisi olmakla kendisine bir baskı ve basınçtı. Yani bir enerji durumunun potansiyeli kendi üzerine kendi etkimesi içinde; baskı ve basınç olmakla; enerji bir durumdan diğerine geçen bir pozisyondaydı.

Enerji sadece baskı, basınç olmakla enerji durumlarına dönüşmüyordu. Isı oluyordu, direnç oluyordu, çekme itme oluyordu, ışıma, ışın, foton vs. olmakla baskı ve basınca dönüşen enerjinin bıraktığı boşluk şarj-deşarjı da oluyordu vs. Bunlar süper zamanlardı. Üst üste çoklu pozisyonlardı.

Enerji baskı basınç oluşarak mı boşluk ve boşluk şarjları oluşuyordu? Yoksa enerjinin baskı ve basıncı oluşmadan, boşluk ve şarjı oluşmuyor muydu? Bu soru makro dünyada karşılığını bulabilir. Ama mikro dünyada böyle bir öncelik ve nedensellik yoktur.

Makro dünyada nasıl Ahmet ölmemiş olmakla, canlıysa; enerji de baskı ve basıncı oluşmadan belirsizlikle zaten baskı ve basıncı oluşmanın boşluğu olan, boşluk enerjisi olan negatif enerjidir de.

Kuantum dünyada nedensellik süper durumlar nedenle mutlak değildi. Ölçme yapmak belirsiz olanı belirli yapıyor. Durumu sabitleştiriyor. Enerji durumlarını, bağıntılarından kopartıyor.

Kuantum alan da zıddıyla, çoklu durumuyla olmayan bir enerjiyi ve bir şeyi tanımlayamazsınız. Yoktur. Parçacıklar da bu kuralı sürdürür. Büyük dünyaya doğru nedensellik artar.

Büyük dünyada olup biten şeyler, büyük oranda neden seldirler. Ve makro dünyada “olgu ve olaylar çok küçük durumlarıyla ya da istisna durumlarıyla olup bitenler neden sel olmayan durumdurlar”.

Küçükler dünyası çok çok büyük oranda neden sel değildirler. Bu hiç nedensizlik anlamına değildir. Neden olmadan nedensizlik anlaşılmaz. Küçükler dünyasında neden sel oluş istisnadır. Kuantum dünyada neden sel olmayan durumlar, genel bir davranış tipidir.

Yani küçükler dünyasında (kuantum dünyada, kesikli, parçacık, dalga olan dünyada) enerji baskı ve basınca veya ışımaya; ya da fotona vs. dönüşürken; parçacıklar bir nedenle dönüşüp; bir nedenle yok olmazlar.

Hani bir şarkı vardır ya “sevgi anlaşmak değildir / nedensiz de sevilir / bazen bir an için ömür bile verilir” der ya işte bu söylem tam da kuantum dünya için söylenmiştir. Çünkü kuantum dünyada “var olmak için neden gerekmiyor”.

Büyükler dünyasında nasıl nedenli düşünüp çok az nedensiz durumlarla düşünüyor isek; parçacıklar dünyasında da daha çok nedenli kararlar alınmaz. Kuantum oluşlar çok az bir nedenle gerçekleşmedirler.

Şimdi şarkıyı küçükler dünyasına göre söyleyelim. “var olmak ila nedenle değildir / nedensiz de var olur / bir an için üst üste anlar gerilir” Yani nasıl hiç nedensiz sevgi oluşamazsa, hiç nedensiz de varlık olamaz.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
El Bel Baal 2
İrade 1
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 2
El Baal Bel 1
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 2)
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 1
Özneli İzinli 1
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 1)
Somut Şeyler Soyut Oluyordu 2
İttifakları Seremoni Mantığına Dönüşme 1

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sahiplik İmanı 1
Mal mı, İnsan mı?
Mamon'du Belirme 1
İlham
Bağ Enerjisi 1
Sistem 15
Osmanlıda Kısmi Bir Etkin Hafıza 20
Tarihi Olan İlahi Adalet1
Sistem 11
Müruru Zaman 7

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aslına Yüz [Şiir]
Vah ki Vah [Şiir]
İsis Dersem Çık Ereşkigal Dersem... [Şiir]
ve Leddâllîn, Amin [Şiir]
Görmez Şey [Şiir]
Dehalet [Şiir]
Tekil Tikel Tükel [Şiir]
Mavi Yare [Şiir]
Zafer Kazandım Diyenlerindir [Şiir]
Değmeyin İşte [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Dünyayı yaşantılaşan çabalar içinde duygunun önemi hiç yitmezse de, payı giderek azalmaktadır. Sosyo toplum bazlı, genel bir açılımla başlayan çalışmalarım da; bilim felsefesi içinde olunma gayreti güdüldü. Bu nedenle yazıların tarisel, sosyo toplumsal evrimli ve türlü doğa bilim verileri güdülü çalışma olmasına gayret edildi. Genel felsefem içinde bir bilgi; ne kadar çok bağıntısıyla söylüyorsanız, o bilgi o kadar bilinir bilgidir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Bayram Kaya, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.