..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İşimden büyük tat aldığımı söylemeliyim." -John Steinbeck
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri



Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 




Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Toplumbilim > Cemal Zöngür




8 Mart 2019
Kadınlar M. Ö. 2500 de Zaten Öldürülmüştü..!  
Dinlerin Yaşattığı Gerçek Katliamlar Kabul Edilmeden, Kadına Saygı Diyenler Akısız Değise Bilinçli Cambazlıktır.

Cemal Zöngür


1800 yıllarında kapitalist canavarlaşmayla gerçekleşen kadın katliamlarını gündeme getirmek yeterli olmamakta. Esas kadın katliamlarının tarihi, tek tanrılı dinlerle başğladığını herkesin görüp bilmesi gerekir.


:ABA:


Dünya tarihini doğru şekilde inceleyen herkes görecektir. Sümer Uygarlığı'nın orta dönemine kadar, “Kral Tanrılar ile Kadın Tanrıçalar” toplulukları birlikte eşit şekilde yönetmişlerdi. Hatta M.Ö.500 ve M.S.800'lere kadar Med, Pers, Sasani ve Helen İmparatorluklarında, Kadın Tanrıçalar yönetime ortaktılar. Söz konusu imparatorluklarda krallar bir iş yapacağı zaman, eşine veya kadın yetkililere sorup onayını almadan asla girişimde bulunmazdı. Bu düşünce ve inancın bazı Dualist Dinlerde küçük çaplı yaşatıldığını görüyoruz. En somut örneği ise İslam'ın tüm baskı ve katliamlarına rağmen, Kızılbaş Alevilik'te görülür. Kızılbaş Alevilerin çoğunluğu, kadının erkekle eşit olduğu kültürün nereden geldiğini doğru düzgün bilmeden yaşıyorlar. İslam'ın Hz. Alici Şii inancıyla bağ kurmaya çalışsalar da, Şiilik yaşam ve inanç şeklinin, Sünni İslam'dan daha bağnaz olduğu gerçeği, Alevileri tamamen boşa çıkarıyor.

Asıl konuya dönecek olursak, bilindiği gibi Mısır Firavun Krallığı'nın son dönemlerine doğru, İsrailoğullarından olan Hz. İbrahim ve karısı Sara, Firavun'a uzun süre hizmet etmiştir. Yaklaşık olarak M.Ö.2500'lerden itibaren, Hz. İbrahim “Tek ve Gök Tanrıcılık” adıyla yeni bir inanç ortaya çıkardı. Bu düşünceyi daha sonra geliştirerek tüm dünyanın başına bela eden kişi, Hz. Musa ve diğer Yahudi ileri gelenleridir. Yahudilik Din adıyla gelişip saçılan bu tek tanrılı din, ilk zaferini kadını sosyal ve siyasal yaşamın tüm alanlarından geriye iterek egemenliğini ilan etti. Buna karşı çıkan veya uymayan birçok anne, taşlanıp kafaları kesilerek öldürüldüler. Böylece kadınlara büyük bir korku verilmiş oldu. Bunun yetmeyeceğini düşünen birçok Yahudi Peygamberler, kutsal kitap olarak hazırladıkları Tevrat'ta, Adem ve Havva hikayesiyle dünya yaşamındaki tek suçlu günahkar ve akılsız kişi olarak Havva'yı gösterdiler. Ve erkekten başka hiçbir insanın peygamber olamayacağı, toplumu yönetecek tek gücün erkek cinsiyetçi egemenlik olduğu, her üç dinin kutsal kitabında belgelenip kabul edildi. Kadınların ilk önce aşağılanıp hayvan derecesine sokulması, Yahudilik, Hıristiyanlık' ve İslam'la devam ettirilmiştir. M.S.610 yılında ortaya çıkan İslam, her iki dine şükrettirecek biçimde daha bağnaz ve katliamcı düşüncesiyle, kadınları erkeğin hizmet ve seks kölesi konumuna getirdi. Kadınlara yapılan bu zulüm, yüce Allah ve de din adıyla hem psikolojik hem de fiziki katliamlarla gerçekleşti.1800 yıllarında kapitalist canavarlaşmayla gerçekleşen kadın katliamlarını gündeme getirmek yeterli olmamakta. Esas kadın katliamlarının tarihi, tek tanrılı dinlerle başğladığını herkesin görüp bilmesi gerekir.

Dikkat edilirse, ortaya çıkan sosyalist ve komünist devlet yönetimlerinin dışındaki Şeriat, kapitalist, liberal ve muhafazakâr tüm yönetimler, dinlerin her türlü düşünce ve yaşam şeklini kutsayıp yüceleterek iktidar olurlar ve toplumu da buna göre eğitip yetiştirirler. İnsanlığın büyük bir çoğunluğu kutsal, din, ırk ve lüks yaşam için, serbest piyasa ekonomisi adıyla kapitalizme tapınması, kadını öldürmeden ve seks kölesi yapmadan asla mümkün değil. Kadının seks köleliği ve katliamı sadece piyasada kullanmak olarak görülmemeli. Erkek egemen cinsiyetçi anlayış ve dine göre hareket eden her ortamda kadın seks kölesidir. Kapitalist vb. gerici iktidarların elinden din ve kadını kullanan olanaklar alınsa, kapitalizm bir gün dahi yaşayamayacağını çok iyi biliyor. Bunun içindir ki, sosyetik aklı kısa, her gördüğüne ağzı sulanan modacı kadınların dışında kapitalizm ve dinler, felsefi siyasal düşünen her kadını katlederek kendisine yaşam kaynağı buluyor. Kapitalizmle birlikte hareket eden yönetimlerin ana kaynağı olan dinler, tüm yönleriyle ele alınmadan, hiçbir açıklama ve anma çok fazla bir anlam ifade etmiyor. Bu vesileyle başta Mazdeizm inancının kadın Piri olan Hürrem olmak üzere, Clara Zetkin, Rosa Luxemburg ve devrimci yoldaşları, aynı zamanda ırkçı ve dinci faşizme karşı savaşan Türk ve Kürt kadın devrimlerin mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyorum. Ve bir gün 8 Mart'ın insanlığın ilan tarihi olacağı umuduyla, tüm devrimci kadınlara başarılar diliyorum.


Cemal Zöngür




Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplumbilim kümesinde bulunan diğer yazıları...
Avrupa'daki Türklerin Yaşamı ve Dünyaya Bakışları
Hacı Bektaşı Veli Kimdir?
Lider Kimdir; Bir Lidere Sonsuza Kadar Nasıl Güvenilir?
Kadın Cinayetleri ve Trafik Kazaları Neden Önlenemiyor?
Halep'in Düşmesi ve Türkiye'nin Geleceği
Devlet Yönetimleri Varken, Siyasi Partilere Neden İhtiyaç Duyulur? (5)
Devlet Yönetimleri Varken, Siyasi Partilere Neden İhtiyaç Duyulur? (3)
Devlet Yönetimleri Varken, Siyasi Partilere Neden İhtiyaç Duyulur? (4)
Devlet Yönetimleri Varken, Siyasi Partilere Neden İhtiyaç Duyulur? (2)
Devlet Yönetimleri Varken, Siyasi Partilere Neden İhtiyaç Duyulur? (1)

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkler Şamanist mi Kalsaydı?
Şii Fars ve Araplara Neden Alevi Denilmektedir?
Türkiye Siyasetini Tıkayan Etkenker (Araştırma Yazısı)
15 Temmuz 2016 Darbesinin Esas Planlayıcısı Kimdir?
Müslüman Türklerin Kurtuluş Savaşı Hikayesi ve Temelsizliği
Türkiye Sosyalistleri ve Burjuvazi Artık Konuşmasın (1)
Gelin Siyasal İslam'ı Birlikte Tartışalım
Türkiye'nin Temelsiz Siyaseti ve Carablus Çıkmazı
Sosyal Medya Kültürü ve Türkiye
Amerika, Suriye'den Neden Çekildi?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Tbmm'de Yedi Maddelik Anayasa Değişikliği Neyi Çözer? [Deneme]
Lider mi Toplumu Şekillendirir; Toplum Mu Lideri? [Deneme]
Hz. Ali ve Ehlibeyt Alevi Midir? [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (3) [Deneme]
İşte Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Karnesi..! [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (1) [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (2) [Deneme]
İslamiyet Yeniliğe Açık Bir Din Midir? [Deneme]
Alevilerin Kapılarına Saldıranların Açık Kimliği [Deneme]
"Türkleri Yeniden Tanımak" Araştırma Kitabımı Yazma Nedenim : [Deneme]


Cemal Zöngür kimdir?

Ben Cemal Zöngür, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Sosyoloji, Tarih ve Siyaset üzerine araştırmalar yapmaktayım. Yayınlanmış bir kitabımın dışında çeşitli gazetelerde yüzden fazla makalelerimde yayınlanmıştır. Ve iki kitap dosyam yayına hazır durumdadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Tam bağımsız Tarih ve Siyaset üzerine yazan her Yazar


yazardan son gelenler

 




| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Cemal Zöngür, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.