..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ölümden önce yaşam var mı? -Duvaryazısı
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
14 Mart 2019
Ustalık Gerektirmeyip Sadece Vicdan Gerektiren Kafaya Takma Sanatı  
Ahmet Zeytinci
Dünyanın silahlanmaya bu kadar astronomik rakamlar ayırıp da kainattaki açlığı, fakirliği, savaşları yok etmek için, barışa yatırım yapmak için, kıllarını bile kıpırdatmamasını zaman zaman çok kafaya takarım gerçekten... Sizde de vicdan varsa, siz de takın mutlaka... İyi insanlar olarak sesimizin daha yüksek çıkması lazım diye düşünüyorum...


:EG:
Arkadaşın birisi böyle bir kitap yazmış ''Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı.'' Yani diyor ki birader öyle ufak tefek şeyleri kafaya takmayın, sıkıntılarınız varsa, dert etmeyin... Dert etmeyin tamam da, dert edilecek de birçok şey varken, şu aslında çirkinliklerle dolu güzelim dünyada...

Akbaba beklerken o Afrikalı, kemikleri görünen fakir çocuğun başında, vicdanı olup da yüreği parçalanmayan vatandaş var mıydı? Sizi bilmem de benim harbiden uykularım kaçmıştı... Dua etmekten başka bir şeyler yapamamanın ezikliği vardı içimde...

Dünyanın silahlanmaya bu kadar astronomik rakamlar ayırıp da kainattaki açlığı, fakirliği, savaşları yok etmek için, barışa yatırım yapmak için, kıllarını bile kıpırdatmamasını zaman zaman çok kafaya takarım gerçekten... Sizde de vicdan varsa, siz de takın mutlaka... İyi insanlar olarak sesimizin daha yüksek çıkması lazım diye düşünüyorum...

Birkaç tanesi hariç bütün Müslüman Coğrafyaları emperyalistlerin baskısı ve zulmü altında inim inim inliyor... Gariban ve fakir Müslüman Ülkeleri, zengin, hatta aşırı zengin Müslüman Ülkeler tarafından hiç önemsenmiyor... "Müminler ancak kardeştirler, öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltin, Allah'a itaatsizlikten sakının ki rahmetine mazhar olasınız." (Hucurât: 49/10) ayetini de mi hiç kimse kaale almıyor... Biz ''Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.'' düsturunu hayatın anlamı olarak aklına ve ruhuna kazımış bir peygamberin Hazreti Muhammed sav.'in ümmeti değil miyiz yoksa?

Doğu Türkistan zalim Çin'in, Çinli'nin baskısı ve zulmü ile inim inim inlerken hangimizin vicdanı sızladı acaba? Gittik yine o beş para etmez, ama sudan ucuz Çin Mallarını evlerimize tepeleme tepeleme doldurmadık mı? Bir millet dili ve dini yüzünden 21. Yüzyılda insanlık dışı muamelelere maruz kaldı diye hangimizin içi cız etti? Saçmasapan dizilerden ve magazin programlarından kafayı kaldırıp dert ettik mi bunları?

Körfez Krizinde Irak bombalanırken televizyonlardan naklen seyretmedik mi hepimiz... Yazıklar olsun bize, yazıklar... Eğer ki milim titremedi ise vicdanımız... İran ile Irak'ı birbirleri ile savaştırıp durur iken emperyalist dünya, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenler bizler değil miydik?

Duygusuz, ruhsuz, zerre vicdanı, sağduyusu olmayan kocaları tarafından katledilen kadınların sadece gazetelerin ikinci sayfasında haber olmasından öte, hangimizin gözü yaşardı, ruhu titredi... Bu toplum hepimizin... Tek tek vicdan sahibi olursak toplumsal vicdanımız da yerli yerine oturacaktır, bu da sağlıklı topluma giden yolda çok mesafe almamıza sebep olup, aydınlık bir geleceği bütün topluma müjdeleyecektir...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Moda Bu Herkesin Takip Ettiği
Turşunun da Böylesi Olur Mu Demeyin
Nobel Ekonomi Ödülü Kime Verilmeli Aslında
Verilmemiş Sadakaların Size Hiç Bir Faydası Olmaz
Bu Fetişizm Başka Değişik Bir Şey
Problemler Çözüldükçe
Harbi Olmak İçin Harbiyeye Gitmenize Gerek Yok
Kullanalım da Nasıl Kullanalım
Hızlı Yaşayıp Genç Ölünce Ceset Yakışıklı Olmayabilir
O Bir İnsandı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kirlenmek Güzel midir Gerçekten
Var mı Onlardan Gerçekten
Böyle Protesto Olmaz
Aman Ha Günlük Burç Yorumunuzu Okumadan Güne Başlamayın
Santimetre Desimetre Fetömetre
Geziyor Mu Duruyor Mu
O Fiyata Kaç Tane Ayakkabı Fabrikası Kurarız Billahi
Sam Amcanın Dediklerinin Tam Tersini Yapmak Her Zaman Menfaatimizedir
Bu Gün Aslında Lafta Kalan Dünya İnsan Hakları Günü
Yorum Yazmasanız Bile Beğendim Düğmesine Basmak Çok Mu Zor

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bağlasan Köpek Durmaz Evlerde [Şiir]
Sabah Yakaladım Hayatın Ucundan [Şiir]
Görmesinler Gözyaşlarımı [Şiir]
Ben Ne Yapayım Sen Ağla Dur İhanetine [Şiir]
Kalbe Gelen Fısıltılar [Şiir]
Yağmurlu Bir Gündü [Şiir]
Unutma Bunları Unutma Gazze [Şiir]
Piyangodan Para Çıkacaktı [Şiir]
Bu Yurdun Bütün Türkülerini Sevdim Ben [Şiir]
Ne Fırtınalar Kopar Yüreklerde [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ahmet Zeytinci, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.