..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızlık güzel birşey, ama birilerinin yanınıza gelip yalnızlığın güzel birşey olduğunu söylemesi gerekir. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
15 Mart 2019
Yeni Zelanda ve Cami Saldırısı  
Osman AKTAŞ
Duyduğumda şok olmadım. Hayrete de düşmedim. Dünyanın geneline bakıldığında, o kadar çok insan ölüyor ve öldürülüyor ki, hayret etmek için bile zamanınız yok maalesef.


:DA:
Duyduğumda şok olmadım. Hayrete de düşmedim. Dünyanın geneline bakıldığında, o kadar çok insan ölüyor ve öldürülüyor ki, hayret etmek için bile zamanınız yok maalesef.

Bosna Hersek, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Çin, Irak, İran, Suriye, Mısır, Türkiye, Yemen, Tunus, Cezayir, Rusya, Latin Amerika, Ukrayna ve saire... Bu saydıklarımızın arasında silahlı tarama, canlı bomba, metro, otobüs gibi Amerika ve Avrupa ülkelerinde meydana gelen saldırılar da bulunmuyor. Ne çok insan öldü ve ölmeye devam ediyor.

Ben meseleye mekân olarak hiç bakmadım. Ha kilisede, ha havrada, ha Şaholin tapınağında, ha yerli kabilelerin birinin ibadet ettiği bir mağarada, ha Budist tapınağında, ha camide insanlar şu veya bu sebepten öldürülmüş ne fark eder. Sonuçta bir canlı ve bir öldürme olayı var mı ona bakıyorum. Bu olay camide değil de, başka bir mekanda, bir açık alanda öldürülmüş olsalardı tepkimiz daha mı az olurdu, daha mı çok. Ne dersiniz?

Eğer bir canlı, her nerede ve hangi nedenle öldürülüyor olursa olsun, içinde acı duyuyorsa insandır. Yoksa değildir... Bu ölen insanlar başka bir dinden olsaydı, acıma duygumuz harekete geçmeyecek miydi? "Bakın onlar Müslümanlara terörist diyorlar. İyi oldu" mu diyecektik. Yoksa onlar her fırsatta, her zaman yaptıkları gibi, Müslüman kelimesinden huylanan ve bize terörist diyenler christian olsalardı ve öldürülse idiler, umursamayacak mıydık? O zaman onlardan ne farkımız kalırdı. Hatta şimdi bile yaşantısını din gibi gören ve kendilerine Müslüman denen kişilerle kendilerine "kafir", "gâvur" dediğimiz kişiler arasında ne fark var? Onlar da Allah'ın dinini, Allah'ın istediği gibi yaşamıyorlar. Bizler sadece kavramlardan yola çıkarak mı birbirimizden nefret edeceğiz, yoksa Allah kanunları uygulanmadığından, canlılar zarar gördüğü için mi mücadele edip, düzeltmeye uğraşacağız? Ne dersiniz?

Gösterilen karşılıklı tepki bence, bok kuyusuna düşmüş iki kişinin birbirinden iğrenmesine benziyor. Biz Müslümanlığı onlara tebliğ edebildik mi ki, onlardan güzel muamele beklemeye hakkımız olsun. Bırakın onları, kendi nefsimize islamı tebliğ edebildik mi? Kendimiz kendi dinimizi yaşıyor muyuz? Din sadece namaz kılıp, oruç tutmak mı (eğer yapıyorsak) Allah, Maun Suresinde "1- Din gününü yalanlayanı gördün mü? 2- İşte o, yetimi itip kakar. 3- Yoksulu doyurmayı teşvik etmez. 4- Şu namaz kılanların vay haline! 5- Onlar namazlarından gafildirler. 6- Onlar gösteriş yaparlar. 7- Ve onlar en küçük bir yardımı da engellerler." diyor.
Ali Şeriati de; "Namaz bir kişiyi kötülükten alıkoymuyorsa namaz değildir" diyor. Buyurun bakalım; başkasını değil, kendinizi yoklayın siz ne kadar Müslümansınız ya da Müslüman mısınız?

Başka sorum yok hakim bey, derdim, mahkeme de olsaydım. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Öldürenler zaten katil ve terörist... Ama aklı dengesi sorgulanır, ama sorgulanmaz. Bir IŞİD teröristi ile bunlar arasında zerre fark yoktur. Onların düştüğü seviyeye düşerek bir dini de suçlayıp, terörist ilan etmek bize yakışmaz. Onlardan bir farkımız yoksa da, olmak zorunda. Hak ve ahlak açısından...

15 Mart 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Burak Doğan'dan Teselli İkramiyesi
Ezan-ı Muhammedi ve Islık
Eğitim Çöplüğünde Sosyal Değer Arama
Tavan Yapan Egolara Malzeme
Düzenbaza Hile Bekçisi
Çocuklar İçin Büyük Bayram
Tatlı Eğitime Tatlı Tatil
"Bu Memleket Bizim"

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Kırkı Kırpan Anlayış
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Beytü'l Girdap [Şiir]
Hüzün [Şiir]
Ehl-i Beyt Aşkından [Şiir]
Pastorize Yıllar [Şiir]
Ha (Ya) Lime Tüten Gece [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
K. D. V [Şiir]
Bir Kızı Sevmekle Ülserim Azar [Şiir]
Yalnızlık [Şiir]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğumluyum. Gazi üniversitesi T. D. E mezunuyum. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, ankara Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptım. halen Kocaeli'nde görev yapıyorum. 30 yıldır şiirle uğraşıyorum. Şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazıyorum. Kitaplarım: ayArsız, Uludağ yayınları, 2007 (şiirler) bermudayı tek geçmek Cinius Yayınları 2016 (şiirler) asimilat(ör) Cinius Yayınları 2017 (politik denemeler), (D)oku(n)muştuk Cinius Yayınları 2017 (Kitap tanıtım ve eleştirileri)

Etkilendiği Yazarlar:
Can Yücel,Cemal Süreya,Attila İlhan,İsmet Özel,Ataol Behramoğlu,Ahmet Telli,Murathan Mungan,Edip Cansever,Oktay Rifat,Paplo Neruda,Bertol Briechk,Mayakosky,Yuhannis Ritsos,Nazım Hikmet Ran,La Martin,Arthur Rimbaut,Tagore,Octovia Paz


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.