..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşam başlangıcı olmayan bir yolculuktur. -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Hüseyin İbiş
8 Nisan 2019
Büyük Acılarla Büyük Bedeller Ödemeyelim  
Hüseyin İbiş
bizler neden kalplerimizin karamsarlığın esareti altında ezilmesine seyirci kalıyoruz?


:GF:
BÜYÜK ACILARLA BÜYÜK BEDELLER ÖDEMEYELİM
Bizler neden kalplerimizin karamsarlığın esareti altında ezilmesine seyirci kalıyoruz?
Düşünmeden girdiğimiz yollarda, bir şoför misali hatalı sollamalar yaparak kazalara sebep oluyor; bu kazaların doğurduğu sonuçları görmezden geliyoruz.Yapmış olduğumuz büyük hataların içinden çıkmanın yollarını bulma çabasına giriyor ;fakat yaptığımız hataların bedelini olabildiğince büyük ödüyoruz. Yapmış olduğumuz hataların bizlere neler kaybettireceğini hiç hesaba katmıyoruz. Bunları hesaba katmış olsak bahsettiğim büyük bedelleri ödememiş oluruz. Evet sevgili okurlarım ,bizlerin yapmaya devam ettiği bir hatayı daha kaleme almanın doğru olduğuna kanaat getirdim. Bu ve bunun gibi bir sürü yazı kaleme aldım.
Bu yazıları yazdığın için pişmanlık duymakta mısın ,sorularını duyar gibiyim. Ama bir an bile pişmanlığın içine kendimi sokmadım. Pişman olacağım bir şeyi asla yapmamam lazım geldiğini biliyorum. Yaptıklarımın doğru olduğuna inandığım için bu güzel işi yapıyorum.
Sizleri olumsuz olan her ne varsa onlardan uzak tutma gayretine girdim, bir satırımda dahi olumsuz bir şeyi yapmanızı istemedim. Her kelimemde, her cümlemde sizlerin olumsuz düşünceleri kafanızdan silip süpürmenizin çabasına girdim. Fakat başarıya ulaşıp ulaşamadığım konusunda endişeli durumdayım. Belki şu düşüncelere sahip oluyorsunuzdur:Bu adam da çok bilmiş, bizim kafamızı tırmalamaktan başka bir işe yaramıyor.Ama ben çok bilmişliğin karşısında durmakta, onun insanları esareti altına almaması için savaş vermekle uğraşıyorum. Her ne ise değerli okurlarım, bu sefer kaleme aldığım hatamız kalplerimizi, beyinlerimizi karamsarlığın elinde esir edip, karamsar düşüncelerden kurtulmanın çabasına girmemektir. Bizler,karamsarlığın esaretine kalplerimizi sokmamak için hiçbir yol aramıyoruz. Daha da vahim olanı, istediğimiz olmuyor diyerek kendimizi o boş düşüncelerin ilk adımlarına teslim ediyoruz. Düşünmeye fırsat vermiyoruz kendimize,bu attığımız adımlar bizi hangi yollara sürüklemekte, hangi sellerde boğmak istemektedir diye.
Kendimize fırsatlar verelim, attığımız adımları hesap etmeden bir yola girmeyelim.İçimizde kopmayı bekleyen karamsarlığın fırtınasının bizleri önüne alıp, oradan oraya sürükleyip bizleri bin parça etmesine müsaade etmeyelim. Aksine aydınlığa çıkacağımız düşünceleri kafalarımızda yüreklerimizde canlandıralım.
Bu mantıklı düşüncelerimizi etrafımızdaki insanlarla paylaşmaktan da geri durmayalım. Mantıklı düşüncelerle hareket edersek kazancımız daha çok olur. Mantığımızın yetmediği yerde yüreklerimize kulak verelim, içine düşmekte olduğumuz karamsar düşüncelerle vedalaşmak için bir an bile tereddüte girmeyelim. O anlamsızlıklara esir olmak demek, bizlerin içinden çıkılması zor olan boşluklara düşüp karamsarlığın denizinde boğulup kaybolmamız demektir. İyi dostluklar, iyi arkadaşlıklar edinelim ki yüreklerimizde düşmekte olduğumuz karamsarlıkların izlerinden eser bırakmasın .Bahsetmekte olduğum güzel dostluklar, arkadaşlıklar... Güzel dostluklar ,arkadaşlıklar edinmeyi başarabilirsek ,girmekte olduğumuz karamsarlık yollarından çıkmayı büyük ölçüde başarmış oluruz. Tek başımıza kaldığımız her zaman yapmamız gereken şu olmalıdır: Yaptığımız her şeyde ölçülü olmaya dikkat edilmelidir. Özellikle çıktığımız yollarda attığımız adımlarımızda, konuşurken seçmiş olduğumuz kelimelerde, bulunduğumuz bir mekanda, yapmakta olduğumuz ve yapacağımız hareketlere büyük derecede ölçüler getirilmelidir. Ölçüsüz, manasız yapılan her şey bizlerin hatalar yapmasına sebep olmaktadır. Gireceğimiz yahut girdiğimiz yollarda geçirdiğimiz bütün zamanımızın önemine dikkat edelim. Karamsar olmak yerine umut yolunda yürümeyi tercih edelim, hiçbir zaman ölçümüzü kaybetmeyelim. Kalplerimizin canlılığına kavuşması için solmayan umut çiçekleri ekelim. Onların filizlenip yeşermesine engel olmak isteyen karamsarlığın bizi yolumuzdan çevirme gayretlerini boşa çıkaralım.Yapmış olduğumuz hatalardan ders çıkarmayı bilelim, aynı hatanın içine düşmeyelim.
Bizi acıların içine atmak isteyen karamsarlığa esir olmayalım. Bizleri büyük acıların içerisine atan karamsarlığın doğurduğu sonuçlar için ödenmesi mümkün olmayan bedeller altına girmeyelim. Karamsarlığın kapısından geçip uçsuz bucaksız boşluklara düşmeyelim.
Bir hata yaparak karamsarlığa düşmeyelim, kalplerimizi beyinlerimizi altında ezdirmeyelim.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çocuklar Sokaklarda Kalmasın
Sevgi Yüreklerimizde Kalsın
Sönmeyen Bir Işık Yakalım
Daha Güzel Bir Dünya İçin Yaşayalım
Kalp Kapımız Menfaate Açılmasın
Maneviyatımızdan Ödün Vermeyelim
Kaybetmekle Kıymet Bilinmez
Gerçeklerle Yüzleşmeyi Bekleyelim
Okudum Demek İçin Değil Anlamak İçin Okuyalım
Sabrın Sonu Selamettir

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Paylaşmak
Cehaletin Karanlığına Son Verel
Cehalet Önümüzde Engel Olmasın

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İnsanlar Bahar Mutlu [Şiir]
Bahar Mevsimi Hayatın Güzelliği [Şiir]
Her Zaman Her Yerde Engelliler El Ele [Şiir]
Aşktır Gönül Yarasının Merhemi [Şiir]
Her Zaman Yanımda Oldu Seven Dostlarım [Şiir]
Bir Mektup Bekliyorum [Şiir]
Her Zaman Dost İçin Çarpar Kalpler [Şiir]
Aşktır Gönül Yarasına İlaç [Şiir]
Aşktır Gerçek Mutluluk [Şiir]
Bahar Mevsimi Hüzüne Göz Yaşına Son Veren [Şiir]


Hüseyin İbiş kimdir?

Kalp gözü açık bir şairim

Etkilendiği Yazarlar:
Yavuz Bahadıroğlu,Ahmet Günbay Yıldız,Cengiz Aytmatov,Mehmet Rauf...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Hüseyin İbiş, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.