..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dilerim, tüm yaşamınız boyunca yaşarsınız. -Swift
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Hüseyin İbiş
15 Nisan 2019
Aşılmaz Sanılan Yolları Mantığımızla Aşalım  
Hüseyin İbiş
kararlarımızı mantık ölçüsündemi duygusallığın getirdiği noktaları gördüğümüz andamı alıyoruz?


:AFF:
AŞILMAZ SANILAN YOLLARI MANTIĞIMIZLA AŞALIM
Kararlarımızı mantık ölçüsünde mi, duygusallığın getirdiği noktaları gördüğümüz anda mı alıyoruz? Ben bu yazımda duygusallığın ve mantığın biz insanlar için doğurduğu sonuçların faydasını ve zararlarını anlatma çabasında olacağım.
Sizlerle bir düşüncemi paylaşmakla başlayacağım bu yazımı kaleme almaya. Duygusalca davranarak hareket etmek insanın güçsüz düşmesine sebep olan en büyük zaafıdır. Mantıklı düşünerek hareket etmek ise güçsüzlüğün ortadan kalkmasında en büyük, en önemli etken olmuştur insanların düşünce yapılarında. Bu bahsetmiş olduğum iki kavram bizlerin düşünce yapısını farklı değişiklikler içine alıp götürmektedir. Bir çoğumuz bir karar alırken mantığımızın önüne duygusallığı koymaktan geri kalmıyoruz. Bu yapmış olduğumuz hataların da doğurduğu ve doğuracağı sonuçları görmek bile istemiyoruz. Ama sonuçlarını görmek istemediğimiz hatalarımızın farkına vardığımız zaman ne yazık ki iş işten geçmiş oluyor. Uğramış olduğumuz kayıplar bizleri daha çok hata yapmanın eşiğine sürüklemeye devam ediyor. Bizlerin ders çıkarmadan yapmaya devam etmekte olduğu hatalar, bir sel misali alıp önünde sürükleyerek götürüyor. Bu selin içinde sürüklenmemek için yapmamız lazım gelen, mantığımızı her daim ön planda tutmaktır. Duygusallık mantığımızı yenerse hiç de hoş olmayacak ,dönülmesinin mümkünatı bulunmayan kararlara imza atmak zorunda kalabiliriz.
Bu bahsettiklerimi yapmamak için de her daim mantığın ön planda olması gerektiği kanaatinde olmuşumdur. Düşünülmemesi gereken bir husus var siz değerli okurlarıma anlatmak istediğim. Benim duygusuz olduğum anlamına gelmemeli kaleme aldığım bu yazım. Duygusuz değilim elbette ama düşündüğüm her şeyde doğruluk payının olduğu kanaatine varılmalıdır.
Varmak istediğim kanaatte, mantığı duygusallığın arkasında bırakıp büyük hatalar yapmadan girilen yolun sonuna ulaşabilmektir. Mantıklı düşünerek hareket edilmeli, duygusallığın ön plana alınması felsefesinin sonu getirilmelidir. Eğer mantıklı düşüncelerimizi yok ederek duygusallığı göz önüne almaya devam edersek bu büyük kayıplara uğramamıza en önemli bir sebeptir. Değerli okurlarım, duygusallığı tamamen yok edin demiyorum elbette ama sizler hayatınızda olumsuz etkiler yaratmasına izin vermeyin. Mantıklı düşüncelerinizi yok edip duygusallığa yönelirseniz her anınıza yeni kayıplar eklenir.
Sizleri zarara uğratacak olan bu kayıpların hayatınızı etkisi altına almaması için her daim mantığınızla hareket edin ve almakta olduğunuz kararlarınızı kırk ölçüp bir yaparak alın. Ve beyninizi duygusallığın esaretine bırakmayın. Kapıldığınız bu esaret yer bitirir, tükendiğinizin farkında bile olmazsınız. Yine söylüyorum, duygularınızı tamamen yok edip taştan bir yüreği içinizde taşımanız değil sizlere anlatmak istediğim. Sadece duygularınızın mantığınızın arkasında kalması ve mantıklı düşüncelere sahip olmanız.
Sizlerin belli bir mantık ölçüsü ile alıp uygulamadığınız kararlar, kendinize yaptığınız yahut yapacağınız kötülüklerin başlangıcıdır. Ben kalemimden dökülen bu sözcükleri özenle seçip sizlerin önüne getirmek için kafamın içerisinde olabildiğince ince eleyip sık dokuyorum. İstiyorum ki insanlar verdikleri kararlardan pişmanlık duymasınlar. Keşke kelimesinden her daim uzak kalsınlar.Son pişmanlığın hiçbir zaman fayda vermediğini bir daha unutmamak üzere kafalarının en bilindik yerine kazısınlar. Bana her zaman şu güzel öğütler verildi: Pişman olacağın bir şeyi asla yapma; aklınla mantığınla hareket et ki yanılgıya düşme.
Benim için bu öğüt bir çizgi olmuştur. Asla duygularımın mantığımın önüne geçmesine izin vermem. Duygularımın mantığımın önünde yer almasına izin verirsem bu yaptığım dönülmeyen hataların başlangıcı olur. Dönülmez hatalara düşmemek için kararlarınızın belli bir mantık ölçüsünde alınmasına özen gösterin. Gösterilmesi istenen ve hayatınızı büyük ölçüde değiştireceğine inanılan özen, sizin için en büyük kazanç olacaktır.
Evet değerli okurlarım, ben bu yazımı kaleme alırken iki duruma dikkat çekmek istedim ve sizlerin anlayabileceği bir şekilde özetlemeye gayret gösterdim. Konuyu mantığın önemine vurgular yaparak anlatmanın uğraşı içerisine girdim. Değerli okurlarım sizlerin yapması gereken tek bir şey var; mantıklı düşünerek hareket edip bu düşünce ile de hayatınızı olumlu yönde ilerleteceğine inandığınız kararlara imza atmanızdır. Attığınız bu imza, sizlerin hayatınızın en önemli değişikliği manasına gelmektedir. Duygularınızı ön plana alıp pişmanlık duyacağınız kararlar almayın. Duygusal düşüncelerle almış olduğunuz kararların sizi dönülmez hatalara sürüklemesine izin vermeyin. Her daim mantığınızın ön planda kalmasına özen gösterin. Duygusallıkla almış olduğunuz kararlarınızı ölçüp tartmadan uygulamaya koymayın. Mantığınızla hareket ederek kendinizi ömrünüz boyunca üzüleceğiniz hatalar içine düşmekten kurtarın. Yapmış olduğunuz hatalarınızla yüzleşmeye devam edin ve yüzleştiğiniz hatalarınızdan ders çıkarma yolunda adım atın. Atmakta olduğunuz adımlarınızı en ince ayrıntısına kadar hesaplayın ki ayağınız bir taşa takıldığı anda sizleri çıkılması imkansız uçurumlara sürüklemesin.
Duygusallığın aldırdığı kararlar, insanların yaşanan bu güzel hayatı yaşanması anlamsız bir moloz yığını haline getirmesinden ibarettir.
Şunu da hiçbir zaman unutmayın; mantığımızla girdiğimiz hiçbir yol aşılmaz değildir.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ön Yargı Bizim Yolumuz Olmasın
Ben Kimim?
Aydınlanan Yollar
Korkuların Esiri Olmayın
Boş Huzursuzluklar Kalplerde Yer Bulmasın
İnsanlık Cehalet Zincirine Vurulmasın
Bırakın Etrafımıza Işık Olalım
Karanlıkları Birlikte Aydınlatalım
Güzel Türkçemize Bir Ömür Sahip Çıkalım
Engellilere Karşı Bakış Açınızı Değiştirin

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayatımızda Büyük Kayıplar Olmasın
Cehalet Önümüzde Engel Olmasın
Cehaletin Karanlığına Son Verelim
Paylaşmak

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bitmeyen Aşkımsın [Şiir]
Büyük Aşkım Her Şeyimsin [Şiir]
Dünyama Bahar Seninle Geldi [Şiir]
Bize Biz Yetelim [Şiir]
Nisan Yağmuru [Şiir]
Sebep Oldun [Şiir]
Sen Mutlu Ol Her Zaman [Şiir]
Yüreğimdesin [Şiir]
Biz Birlikte Mutluyuz [Şiir]
Bu Sevda Bitmez [Şiir]


Hüseyin İbiş kimdir?

Kalp gözü açık bir şairim

Etkilendiği Yazarlar:
Yavuz Bahadıroğlu,Ahmet Günbay Yıldız,Cengiz Aytmatov,Mehmet Rauf...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Hüseyin İbiş, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.