..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kurguyla gerçek arasındaki ayrım, kurgunun mantıklı olmak zorunda olması. -Tom Clancy
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
18 Nisan 2019
İstek İle Köstek Arasında  
Osman AKTAŞ
"Küçük savaş bitti, şimdi sıra büyük savaşta...". diyordu Allah’ın resulü. Ben de bu hadisle başlamak istiyorum yazıma. Bunun da Allah yolunda cihat yapılan bir cihat olduğuna inanıyorum.


:BI:
"Küçük savaş bitti, şimdi sıra büyük savaşta...". diyordu Allah’ın resulü. Ben de bu hadisle başlamak istiyorum yazıma. Bunun da Allah yolunda cihat yapılan bir cihat olduğuna inanıyorum.

AKP ve Erdoğan birlikte kendilerinden olmayan belediyelere iş yaptırmamak ve prestij kaybettirmek için ellerinden gelmeyeni bile yapmak için özel çaba sarf edeceklerdir. Eğer seçim akabinde yapılan konuşmalar dikkatli takip edildiyse, bunu hissettiren tehdit vari sözcükler dinleyenlerin zaten dikkatini celp etmiştir.

Seçmenin seçtikleri başkanların çalışma şartlarını göz önüne alacak bir tutum sergilemeleri, bu tavrı bilip, kabullenmeleri ve olağanüstü beklentilere girmemeleri, seçtikleri kişilere sahip çıkmaları ve kendi güçlerinin bu kişilerin arkasında olduğunu iktidara hissettirmeye devam etmeleri gerekir. Bunu yapmazlarsa, daha önce Haziran seçimlerinde başarısızlıklarını, halkın yanlış tercihi gibi göstererek, Kasım’da yeni seçime gidilip, tekrar istikrarsızlık korkusu yayarak huzursuz seçmeni yanlarına almalarını sağlamıştı, yine aynı yöntemi deneyeceklerdir.

Seçilenlerin işlerinin çok zor olduğunu ben biliyorum, ama benim bilmem bir işe yaramıyor. Onlar, hem kendilerini seçen seçmenlerinin beklentilerini yerine getirmenin sorumluluğunu taşırken, iktidarın karalama ve engellemeleriyle de mücadele etmek zorundalar ve edeceklerdir. Bir genel seçimin sonucunu yaklaşık beş saate tamamlayanları takdir ediyorum, ancak bir şehrin iki üç ilçesinin oy sayımını on yedi günde ancak tamamlayabilen ya da tamamlanması istenen sürede tamamlayabilenlerin sadakati de takdire şayan. Böyle bir ülkede bir yandan icraat yaparken, bir yandan da bu varlık fonu kişilerle uğraşmak hiç de kolay değil. Daha iyi bir yol da yok. Onlar da ellerinden gelmeyeni bile yaparak, kendilerinden beklenen adalet ve vicdan duygularının hep faaliyette olduğunu o şehirde yaşayan bütün kişilere hissettirmeleri gerekir.

Ben, Tunceli, Amasya, Ankara, İzmir'de bu beklentilerin yanıt bulmaya başladığını düşünüyorum. Aynı duyarlığın İstanbul'dan da geleceğinden kuşkum yok. Bu icraat makam araçlarının kullanımıyla ilgiliydi.
Ben, belediyelerde yapılmış olan bütün yolsuzlukların deşifre edilerek, bütün bunları hayali gerekçelere değil, yolsuzlukların imhadan arda kalan delilleriyle bilgilendirilmelerini bekliyorum.

Umut ediyorum ki, Mansur Yavaş’ın, daha ilk toplantıda, kendisinin devre dışı bırakılmaya çalışılma çabalarını boşa çıkaracak kararlı tavrın ortaya konulması önemli bir adım. Bunun diğer belediyelerde de gösterilmesi gerektiğini düşünüyor ve bekliyorum. İkinci beklentim ise, seçilenlerin görevlerini yapmak dışında, kendilerinin çekilmek istenecek hiç bir polemiğe girmemeleri... Varlıklarını bütün olumsuz koşullara rağmen, icraatta göstermeleri; tıpkı Maçoğlu’nun yaptığı gibi... Kişiliği bozuk varlıkların en iyi yönetim sistemini berbat edeceği, kişiliği sağlam olanların da en kötü sistemini bile çok iyiymiş gibi gösterebileceğine inanıyorum. Maçoğlu yaptıklarıyla komünizmin mübarek bir yönetim olduğunu değil, dürüst insanların mübarek işler yaparak, hizmet ürettiklerini ortaya koymuştur. Ovacık’ın başarısı komünizmin değil, yürekli ve dürüst insanın başarısıdır. Bu başarıyı her düşüncedeki insan gösterebilir; yeter ki, dürüst ve ahlaklı olsun. Ahlakı olmayanın zaten dini de olmaz; olursa da Mark’sın dediği gibi "Din bir afyondur" olur.

Başarılarınız ve adaletli yönetimlerinizle övünmek istiyoruz, ahlaksız basının yıllarca yaptığı gibi hırlı hırsızlıklarla değil. Bu yol molozlarla dolu, bu yol çakırdikenle kaplı, bu yol ustura üstünde yürümekten farksız… İktidara rağmen Allah yolunuzu açık etsin.

18 Nisan 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Herşeyin Başı Davos veya Sağlıklı Adalet
Dokunmatik Çamaşır Makinesi
Cumhurburkan

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kırkı Kırpan Anlayış
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Edebiyat Hayat Memat Üzerine III
Burak Doğan'dan Teselli İkramiyesi
Yılmaz Özdil; 2. 500 Tl
Hrant Dink Anısına Birkaç Söz
Yozlaşmalı Eğitime Sözleşmeli Öğretmen

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Beytü'l Girdap [Şiir]
Hüzün [Şiir]
Ehl-i Beyt Aşkından [Şiir]
Pastorize Yıllar [Şiir]
Ha (Ya) Lime Tüten Gece [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
K. D. V [Şiir]
Bir Kızı Sevmekle Ülserim Azar [Şiir]
Yalnızlık [Şiir]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğumluyum. Gazi üniversitesi T. D. E mezunuyum. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, ankara Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptım. halen Kocaeli'nde görev yapıyorum. 30 yıldır şiirle uğraşıyorum. Şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazıyorum. Kitaplarım: ayArsız, Uludağ yayınları, 2007 (şiirler) bermudayı tek geçmek Cinius Yayınları 2016 (şiirler) asimilat(ör) Cinius Yayınları 2017 (politik denemeler), (D)oku(n)muştuk Cinius Yayınları 2017 (Kitap tanıtım ve eleştirileri)

Etkilendiği Yazarlar:
Can Yücel,Cemal Süreya,Attila İlhan,İsmet Özel,Ataol Behramoğlu,Ahmet Telli,Murathan Mungan,Edip Cansever,Oktay Rifat,Paplo Neruda,Bertol Briechk,Mayakosky,Yuhannis Ritsos,Nazım Hikmet Ran,La Martin,Arthur Rimbaut,Tagore,Octovia Paz


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.