..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Pek çok doktorun yardımı ile ölüyorum. -Büyük İskender
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
23 Nisan 2019
Çocuklar İçin Büyük Bayram  
Osman AKTAŞ
siz büyükler, siz çocuklar!


:IB:
Siz büyükler! Çocuklarınızın bayramı kutlu olması için, içinizdeki fazlalıklardan çocuklarınıza bakarak arının ki, bayramlar kan ve barut kokan kentlerde ağlayan çocukların çığlıklarına karışmasın tıpkı bugün olduğu gibi.

Siz büyükler! İhtiras için birbirini harcayan siz zavallı mahlûkları göre göre çocuklarınız da gelecekte sizden öğrenip geliştirdikleri canavarlıkları birbirinizin çocukları üzerinde denemesinler.

Siz büyükler! Kendi yaşantınızla çocuklarınızın yaşantısını hiç karşılaştırdınız mı? Hiç onların sizden bir adım önde olduklarını ve bunu hazmedemeyip de onların saflıklarını ev okul ve diğer sosyal alanlarda bozduğunuzu fark ettiniz mi? bilgi verme adına onlardan aldıklarınızı düşündünüz mü? vaz geçin bu iyi eğitmek ve hayata hazırlama düşüncesinden. Hayata hazırladıklarınız, hırsız, arsız, sahtekâr, tacizci ve tecavüzcü oluyor. Çocukları kendi haline bırakın. Siz bu işi bilmiyorsunuz.

Siz büyükler! Çocuklara bir şeyler öğretmekten vazgeçip, çocuklardan bir şeyler öğrenmeye başladığımızda dünya güzelleşecek. Gelin hep birlikte çocuk olalım. Saflığı, dürüstlüğü, eleştiriyi, barısı, sevgiyi, kırılsak bile hemen barışmayı öğrenelim. En önemlisi de vicdan ve ahlakı onlardan öğrenelim.

Siz büyükler! Bu inanç ye doğal yaşamlarını yıllarca okul denilen kirlilik merkezlerinde bozmak için çaba göstermeden, sadece isteyene istediği ölçüde ilim vererek sürdürmelerini sağlayın. Sonrasına Allah kerim... Ne dersiniz?

***
Siz çocuklar! Dünyayı kirleten büyüklerinizden devralırken ne olur onlara benzemeyin. Onlarda gördüğünüz her yanlışı kendinizde değiştirin. Bu dünyayı yaşanacak hale getirmezseniz, ne siz, ne sizin çocuklarınız bugünden farklı bir ortamda yaşayamayacak. Bu yüzden tıpkı bu bayram gibi değerlerinize sahip çıkın. Bayramınız kutlu, sizler mutlu olun.

Siz çocuklar! Büyüklerinizden değer yargıları almak yerine, büyüklerinize yitirdikleri değer yargılarını hatırlatın ve öğretin. Umulur ki, bugün yaptıkları çirkefliklerden sayenizde vazgeçebilirler.

Siz çocuklar! Bir toplumu ayakta tutan üç unsur var; ahlak, inanç ve vicdan bunlardan birini yitirdiğinizde. Adalet ölür. Adalet ölürse, bugün yaşanan kirlilikten öte bir şey gerçekleşmez. Bunu siz yaşayın, büyüklerinize öğretin, eğer kibirlerini kırıp vicdanlarına ulaşabilirseniz...

Siz çocuklar! Size armağan edilen bu büyüklerinizle kutlayın ki, böyle bir bayramın var olduğunu ve gerekli olduğunu anlasınlar. Tekrar bayramınız kutlu olsun.

23 Nisan 19     
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Eğitim Çöplüğünde Sosyal Değer Arama
Tavan Yapan Egolara Malzeme
Düzenbaza Hile Bekçisi
Tatlı Eğitime Tatlı Tatil
Müslümandan Müslümana Bir Hak
İçimizdeki Mustafa Kemal
Sağıra Türkü Dinletme Köre Ülke Güzeli Seçtirme
Yurttaşlarıma Açık Telkin

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Kırkı Kırpan Anlayış
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Sabahattin Ali [Deneme]
Alın Yazıları - Mekân Düşüncesi [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Köşebent [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.