..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamdan korkmayın çocuklar. İyi, doğru bir şey yaptınız mı yaşam öyle güzel ki. - Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
23 Nisan 2019
Çocuklar İçin Büyük Bayram  
Osman AKTAŞ
siz büyükler, siz çocuklar!


:BA:
Siz büyükler! Çocuklarınızın bayramı kutlu olması için, içinizdeki fazlalıklardan çocuklarınıza bakarak arının ki, bayramlar kan ve barut kokan kentlerde ağlayan çocukların çığlıklarına karışmasın tıpkı bugün olduğu gibi.

Siz büyükler! İhtiras için birbirini harcayan siz zavallı mahlûkları göre göre çocuklarınız da gelecekte sizden öğrenip geliştirdikleri canavarlıkları birbirinizin çocukları üzerinde denemesinler.

Siz büyükler! Kendi yaşantınızla çocuklarınızın yaşantısını hiç karşılaştırdınız mı? Hiç onların sizden bir adım önde olduklarını ve bunu hazmedemeyip de onların saflıklarını ev okul ve diğer sosyal alanlarda bozduğunuzu fark ettiniz mi? bilgi verme adına onlardan aldıklarınızı düşündünüz mü? vaz geçin bu iyi eğitmek ve hayata hazırlama düşüncesinden. Hayata hazırladıklarınız, hırsız, arsız, sahtekâr, tacizci ve tecavüzcü oluyor. Çocukları kendi haline bırakın. Siz bu işi bilmiyorsunuz.

Siz büyükler! Çocuklara bir şeyler öğretmekten vazgeçip, çocuklardan bir şeyler öğrenmeye başladığımızda dünya güzelleşecek. Gelin hep birlikte çocuk olalım. Saflığı, dürüstlüğü, eleştiriyi, barısı, sevgiyi, kırılsak bile hemen barışmayı öğrenelim. En önemlisi de vicdan ve ahlakı onlardan öğrenelim.

Siz büyükler! Bu inanç ye doğal yaşamlarını yıllarca okul denilen kirlilik merkezlerinde bozmak için çaba göstermeden, sadece isteyene istediği ölçüde ilim vererek sürdürmelerini sağlayın. Sonrasına Allah kerim... Ne dersiniz?

***
Siz çocuklar! Dünyayı kirleten büyüklerinizden devralırken ne olur onlara benzemeyin. Onlarda gördüğünüz her yanlışı kendinizde değiştirin. Bu dünyayı yaşanacak hale getirmezseniz, ne siz, ne sizin çocuklarınız bugünden farklı bir ortamda yaşayamayacak. Bu yüzden tıpkı bu bayram gibi değerlerinize sahip çıkın. Bayramınız kutlu, sizler mutlu olun.

Siz çocuklar! Büyüklerinizden değer yargıları almak yerine, büyüklerinize yitirdikleri değer yargılarını hatırlatın ve öğretin. Umulur ki, bugün yaptıkları çirkefliklerden sayenizde vazgeçebilirler.

Siz çocuklar! Bir toplumu ayakta tutan üç unsur var; ahlak, inanç ve vicdan bunlardan birini yitirdiğinizde. Adalet ölür. Adalet ölürse, bugün yaşanan kirlilikten öte bir şey gerçekleşmez. Bunu siz yaşayın, büyüklerinize öğretin, eğer kibirlerini kırıp vicdanlarına ulaşabilirseniz...

Siz çocuklar! Size armağan edilen bu büyüklerinizle kutlayın ki, böyle bir bayramın var olduğunu ve gerekli olduğunu anlasınlar. Tekrar bayramınız kutlu olsun.

23 Nisan 19     
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Burak Doğan'dan Teselli İkramiyesi
Ezan-ı Muhammedi ve Islık
Yeni Zelanda ve Cami Saldırısı
Eğitim Çöplüğünde Sosyal Değer Arama
Tavan Yapan Egolara Malzeme
Düzenbaza Hile Bekçisi
Tatlı Eğitime Tatlı Tatil
"Bu Memleket Bizim"

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Kırkı Kırpan Anlayış
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Beytü'l Girdap [Şiir]
Hüzün [Şiir]
Ehl-i Beyt Aşkından [Şiir]
Pastorize Yıllar [Şiir]
Ha (Ya) Lime Tüten Gece [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
K. D. V [Şiir]
Bir Kızı Sevmekle Ülserim Azar [Şiir]
Yalnızlık [Şiir]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğumluyum. Gazi üniversitesi T. D. E mezunuyum. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, ankara Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptım. halen Kocaeli'nde görev yapıyorum. 30 yıldır şiirle uğraşıyorum. Şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazıyorum. Kitaplarım: ayArsız, Uludağ yayınları, 2007 (şiirler) bermudayı tek geçmek Cinius Yayınları 2016 (şiirler) asimilat(ör) Cinius Yayınları 2017 (politik denemeler), (D)oku(n)muştuk Cinius Yayınları 2017 (Kitap tanıtım ve eleştirileri)

Etkilendiği Yazarlar:
Can Yücel,Cemal Süreya,Attila İlhan,İsmet Özel,Ataol Behramoğlu,Ahmet Telli,Murathan Mungan,Edip Cansever,Oktay Rifat,Paplo Neruda,Bertol Briechk,Mayakosky,Yuhannis Ritsos,Nazım Hikmet Ran,La Martin,Arthur Rimbaut,Tagore,Octovia Paz


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.