..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile mesela zeytin dikeceksin. -Nâzım Hikmet
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
11 Mayıs 2019
Halka Karşı Sivil Darbe  
Osman AKTAŞ
Darbe denilince aklımıza askeri üniformalar, sokaklarda ilerleyen tank, panzerler, diğer askeri araçlar, sokaklarda eli silahlı dolaşan askerler ve işgal edilen kamu binaları geliyor, değil mi? Oysa bütün darbeler bu şekilde cereyan etmiyor. Bazen de sivil darbeler ortaya çıkabiliyor.


:AF:
Darbe denilince aklımıza askeri üniformalar, sokaklarda ilerleyen tank, panzerler, diğer askeri araçlar, sokaklarda eli silahlı dolaşan askerler ve işgal edilen kamu binaları geliyor, değil mi? Oysa bütün darbeler bu şekilde cereyan etmiyor. Bazen de sivil darbeler ortaya çıkabiliyor. Bunların en önemlisi de kamu sektöründe halka hizmet etmesi gereken kişilerin, belli bir zümrenin çıkarlarını korumak için, bir başka halkın çıkarlarını koruma amacıyla ortaya çıkan kişilerin, legal bir yol gibi gösterilerek, illegal yolla önlerinin kesilmesiyle oluşmakta. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve seçimin yenilenmesi kararının alınması da sivil ve siyasi içerikli bu bir darbedir.

Bu tür sivil darbelerin hiç bir vicdani ve insani yanı olmadığı gibi kanuni yanı da, askeri darbelerden bir farkı da yoktur. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi, sandık kurulu başkanlarının usulsüzlük yaptıkları gerekçesi ile seçimin iptaline karar veren bu darbeciler, her nedense aynı sandıklarda yapılmış olan belediye meclisi, ilçe belediye başkanlıkları ve muhtarlık seçimlerini iptal etmiyorlar. Sanki bu seçimler başka sandıklarda ve başka sandık kurulu üyeleri tarafından yapılmış oluyor. Acaba bundaki hikmet ve fazileti siz anlayabildiniz mi? Ben bir bok anlamadım. Bu iptal kararı seçilmiş olan bir kişinin hazmedilememesi ve halkın iradesinin yok sayılmasından başka nedir acaba?

Ben sağduyulu seçmene seslenmiyorum; onlar zaten yapmaları gerekeni yapan kişiler. Ben, vicdanı henüz paslanmamış olan AKP ve MHP’ye destek ve oy veren seçmene seslenmek istiyorum. Bu haksız ve illegal kararı alanları ve bu kararı aldıranları bile bile desteklemeye devam ederek, başınız yastığa koyduğunuzda rahat uyuyabiliyor musunuz? Bir başka sorum da çoluk çocuğunuzun yüzüne hiçbir şey olmamış gibi rahat ve huzur içinde bakabiliyor musunuz? Bir huzursuzluk varsa eğer, eminim ki, insanlığınız henüz tamamen körelmemiş. Ne dersiniz, hâlâ bu kirli zihniyeti korumak ve kendi kusurunuzu kapatmak için sizinle taraf olmayanlara saldırarak rahatlamayı sürdürmeyi mi düşünüyorsunuz?

Ey insanlığını henüz yitirmemiş olan Türk seçmeni! Unutmayın ki, bugün destek verdiğiniz kişiler mahşerde alet olduğunuz haksızlıktan hesaba çekilirken sizi kurtaramayacaklar. Bunu ben değil, Cenab-ı Hakk’ın kendisi söylüyor.

Allah doğru ve adaletten yana olanlarla beraberdir. Umarım sizinle beraber olacağı tavır ve davranışı gösterirsiniz.

11 Mayıs 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Herşeyin Başı Davos veya Sağlıklı Adalet
Dokunmatik Çamaşır Makinesi
Cumhurburkan

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kırkı Kırpan Anlayış
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Edebiyat Hayat Memat Üzerine III
Burak Doğan'dan Teselli İkramiyesi
Yılmaz Özdil; 2. 500 Tl
Hrant Dink Anısına Birkaç Söz
Yozlaşmalı Eğitime Sözleşmeli Öğretmen

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Beytü'l Girdap [Şiir]
Hüzün [Şiir]
Ehl-i Beyt Aşkından [Şiir]
Pastorize Yıllar [Şiir]
Ha (Ya) Lime Tüten Gece [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
K. D. V [Şiir]
Bir Kızı Sevmekle Ülserim Azar [Şiir]
Yalnızlık [Şiir]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğumluyum. Gazi üniversitesi T. D. E mezunuyum. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, ankara Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptım. halen Kocaeli'nde görev yapıyorum. 30 yıldır şiirle uğraşıyorum. Şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazıyorum. Kitaplarım: ayArsız, Uludağ yayınları, 2007 (şiirler) bermudayı tek geçmek Cinius Yayınları 2016 (şiirler) asimilat(ör) Cinius Yayınları 2017 (politik denemeler), (D)oku(n)muştuk Cinius Yayınları 2017 (Kitap tanıtım ve eleştirileri)

Etkilendiği Yazarlar:
Can Yücel,Cemal Süreya,Attila İlhan,İsmet Özel,Ataol Behramoğlu,Ahmet Telli,Murathan Mungan,Edip Cansever,Oktay Rifat,Paplo Neruda,Bertol Briechk,Mayakosky,Yuhannis Ritsos,Nazım Hikmet Ran,La Martin,Arthur Rimbaut,Tagore,Octovia Paz


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.