..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şiir, seçmek ve gizlemek sanatıdır. -Chateaubriand
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Politika > Cemal Zöngür
20 Mayıs 2019
Kültürsüzlük, Kolay Liderlik ve Uçuk Demokrasi  
Siyaset Bilimi Yerine Dini Dogmatizmi Temel Alan Toplumlar, Sürekli Birilerine Yalvararak Yaşarlar.

Cemal Zöngür


İkiyüzlü politikalardan en dikkate değer bir örnek, Adalet ve Kalkın Partisi (AKP) gibi Türkiye'deki tüm iktidar olanlar, cambaz politika misali her sıkıştıklarında Kürdistan İşçi Partisi (PKK) Yöneticileriyle barış adı altında sürekli görüşmeleri. Bunu yapabildikleri kadar halktan ve kamuoyundan gizleyerek gerçekleştirirler. Daha sonraları her çıkmaza girdiklerinde birbirlerini suçlayarak, sen PKK'lisin, PKK ile işbirliği içerisindesin deyip, yaptıkları çirkinliği kendileri deşifre etmekten utanmıyorlar.


:BJJ:

Türkiye toplumunun kültürsüz, kolay lidercilik ve oy kullanmayı demokrasi görmesinin esas nedeni, İslam'ın bilimdışı Arap Aşiret kabilelerin günlük uydurdukları mahalli söylencelere dayanmasıdır. Örneğin Hz. Muhammed, Halifeler, Şeyh ve Sahabelerle ilgili anlatılan hikayeler o kadar basit, düzmece ve komik ki, insan dinlediği zaman kendisini gülmekten alamıyor. Bunları ifade ederken inananlara saygısızlık şeklinde anlaşılmamalı. Sadece İslam kültürünün dayandığı gerçek temeli tespit etmektir amaç. İslam her yönüyle gerçekleşmesi imkansız soyut uçuk hayallere dayanıyor. Gerçekten akıl ve mantığa dayalı insanı geliştirecek iğne ucu kadar bir düşünce görülse, bunu memnuniyetle ifade edeceğimizden herkes emin olabilir. Bu yüzdendir ki, Müslüman toplumlarda huzurdan bahsetmek mümkün olmadığı gibi, bilimsel ve kültürel açıdan her şey yerinde sayıyor.

Orta Doğu toplumlarında İslam'dan önce bazı ilkel bilimsel icatlar epeyce gelişkindi. Ancak bunu İslamcılar değil Sümer, Babil, Mısır, Hitit, Urartu, Asur, Pers ve Medler icat etmişlerdi. Bu Krallıkların içerisinde yaşayıp bazı icatları olan Arap bireyler elbette bulunuyordu. Fakat İslam bunların çoğunu şeytan işi görüp reddetti. Bazılarını ise kendi icadıymış gibi sahiplenirken olduğu gibi bıraktı. Sürekli Arap Dili ve mahalli hikayelere dayanması, gereğinden fazla hayalciliğe sürüklüyor insanları İslamcılık. İslam'ın Peygamberi, Sahabe ve Halifelere kadar hepsi okuma yazması olmayan kültürsüz insanlardı. Bu kültürsüzlükle dünyayı İslam'ın kurtaracağı iddiasıyla, bin beş yüz yıldır ne kendileri kurtuldu ne de başkaları.

İslam'da böyle bir gerçeklik varken, buna sarılarak yaşayan her toplum cahil ve geri kaldığını artık kabul etmelidir. Bilimsel düşünceden uzak, Türkiye gibi bazı ülkelerde şekilsel değişiklikler, Müslümanların kültürlü olduğunu göstermiyor. Yaşanan kavga, çatışma ve gerilikler bunun en açık kanıtı niteliğinde. Esasında İslam Arap kültürüyle hiçbir bağı olmayan Kürt ve Türklerin, İslam'da ısrarcı olmaları en büyük darbeyi kendilerine vurdular. Halbuki Türkler arayışçı bir toplumdu. Aynı şekilde Kürtler Mezopotamya'nın temeli olan edebiyat, tarım ve el sanatlarında çok gelişkinlerdi. Ermeni ve Rumların zenginliklerini de buna kattığımızda, Anadolu İslam'dan önce, Avrupa'dan yüzyıl ileride yaşıyordu. Söz konusu halklar Arapların baskı ve aldatmasıyla İslam'ı kabullenmeleri, kendi elleriyle her türlü kötülükleri başlarına getirmiş oldular.

Gelinen noktada Türkiye Cumhuriyetinin, Araplardan tek farkı, Anadili ve Avrupa soslu olmasıdır. Araplar kendi mahalli aşiretçi ilkel kültürüyle Halife ve Şeyhlerden lider çıkarıp, dünyadaki değişimleri umursamadan şükrederek yaşamaktan hiçbir rahatsızlık duymazlar. Ancak Türkiyelilerin böyle bir anlayışla yaşamaları coğrafi ve temel kültürleri açısından uygun değildi. Kendi gerçekliğini önemsemeyip Müslümanlaşan Türkiyeliler, Arapların hikayeleri üzerine ilave düzmecelerle birlikte, Avrupa taklitçiliği ile kendilerini gelişmiş sandılar. Böylece dini bütün imanlı kültürsüz liderlerle bölge ve dünyaya akıl vermeye çalışmaları tam bir mizansen. Kim olursa olsun İslam'a bağlı liderlerler, bilimsel teoriden uzak olduklarından duygusal, dinci, ırkçı ve taklitçi yerel şovenizmle yerinde sayar. Bunu Cumhuriyetin ilke ve inkılaplarındaki bilimdışılktan rahatlıkla anlayabiliyoruz.

İçeriği tamamen boş hayal ürünü mevcut siyasal İslami strateji, Türkiye'de sürekli uygulanmakta olup son bir örneği 31 Mart 2019'daki Yerel Seçimlerde sergilendi. Kendi anayasa, yasa, kanun ve görevlendirdiği personeline güvenmeyip, kendisini yalancı, hırsız tutan tek devlet Türkiye'dir. Hırsızlık var dediği halde yalnızca İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı'nı iptal edip, diğerlerini incelemeden onaylaması tam bir kepazelik. 23 Haziran 2019'da yeniden İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçiminin yapılması, ülkeyi uçurumun eşiğine getirmiş bulunuyor. Bütün bunlara sebep olansa yaşanan ekonomik, kültürel ve siyasal krizler iken, yerel seçimlerde Ekrem İmamoğlu'nun “Her şey çok güzel olacak” gibi alçak gönüllü ve umut vaat etmesi, iktidardakileri çıldırttı adeta. Ancak Ekrem İmamoğlu ve partisi temel stratejide İslam ve Kemalist Milliyetçiliği henüz aşamadıklarından, demokrasi adına birçok belirsizlik ve uçuruma işaret ediyor.

Buna rağmen Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP) epeyce yılmış kitlelerle birlikte, Kürt ve sosyalist muhalif düşünceler, bu zulüm düzeninden kurtulmak için Ekrem İmamoğlu'nu desteklemekten başka çare bulamadılar. Aslında siyaset bilimine göre, birbirine zıt muhalif düşünceler temel bazı ilkeler üzerinde resmi anlaşma yapmadan, spontone gelişen dalgaya umut bağlaması büyük risktir. Yerel Yönetim gibi önemli bir temsiliyette, demokrasi kurallarına uygun herkesi kapsayan demokratik protokollün yapılmaması, Türkiye'nin uçuk demokraside ısrar ettiğini gösteriyor bir kez daha.

Halklı olarak bu eleştiriler yapılırken diğer taraftan ülke, bölge ve dünyadaki anormal gelişmeler, Kürt ve Türk Sol muhalefetini uçurum demokrasisini kullanmaya mecbur bırakmıştır. Bilindiği gibi demokrasi, Türkiye'de her zaman bilimsel teoriden uzak, taklitçi, neyin ne olduğu belli olmayan karmaşa ve çelişkilere dayanır. Halkın böyle bir kültürle demokrasi ve lider yaratılacağına inanması, birçok alternatifi etkisiz kılıyor. Örneğin Kamuoyunda “Her şey çok güzel olacak” sloganını kullanan Ekrem İmamoğlu ve partisi CHP, medyatik duygusal propaganda ile sol muhalefete hiçbir garanti vermiyor. Yinede halkın çoğunluğunun umut bağlaması, klasik Türk siyasetinin tekrarı niteliğinde. Tüm beklentimiz halkın tercihi doğru çıkar ve umutlarının karşılanmasıdır. Çünkü resmi yapının bugüne kadar uyguladığı siyasi politikalar hep ikiyüzlüce olmuştur.

İkiyüzlü politikalardan en dikkate değer bir örnek, Adalet ve Kalkın Partisi (AKP) gibi Türkiye'deki tüm iktidar olanlar, cambaz politika misali her sıkıştıklarında Kürdistan İşçi Partisi (PKK) Yöneticileriyle barış adı altında sürekli görüşmeleri. Bunu yapabildikleri kadar halktan ve kamuoyundan gizleyerek gerçekleştirirler. Daha sonraları her çıkmaza girdiklerinde birbirlerini suçlayarak, sen PKK'lisin, PKK ile işbirliği içerisindesin deyip, yaptıkları çirkinliği kendileri deşifre etmekten utanmıyorlar. Bu tür davranışlar dünyanın en alçak siyaset örneğidir. İnsanlıktan uzak bu ikiyüzlülük dünyanın geri toplumunda dahi görülmez. Sonuçta kırk yıldır yenemediğin bir siyasi güçle, eninde sonunda hepiniz masaya oturacaksınız. O zaman tüm dünya bu uçuk demokrasi lafazanlarının yüzüne tükürecektir.

Türkiye halkı biraz kültürlü, bilimsel ilkeli hareket edebilse, bu uçuk demokrasiden rahatlıkla kurtulacak. Fakat halkın çoğunluğunun kültür seviyesini Arap İslam Aşiret düzmeceleri belirlediğinden, iş görünenden çok daha zor. Halk bin yıldır İslam Arap Aşiret, ve Türk İslam Irkçılığına dayanan siyasetten bunalmış çaresiz durumda. Birazcık demokratik söylem ve duruşu gösteren insanlara Hızır gibi sarılıyor halk. Bu da öne çıkan kişileri civa gibi anında yükseltmeye yetiyor. Umarız halk kazanır bizler yanılırız.


Cemal ZöngürSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politika kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkiye Solunun Sorgu ve Özeleştiri Kültürü Üzerine
Halktan Para Dilenerek Büyük Devlet Olmanın Hafifliği
Alevilere, Kürtlere, Sosyalist ve Demokratlara Çağrı
İsrail - Filistin Düşmanlığının Tarihçesi
Gelin Siyasal İslam'ı Birlikte Tartışalım
15 Temmuz 2016 Darbesinin Esas Planlayıcısı Kimdir?
Türkiye Sosyalistleri ve Burjuvazi Artık Konuşmasın (1)
Türkiye'nin Temelsiz Siyaseti ve Carablus Çıkmazı
Amerika, Suriye'den Neden Çekildi?
Mahalli Seçimler ve İlkesizlikler

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ana Tanrıçalar, Hz. İbrahim'in Tek Tanrı Masalına Nasıl İnandılar?
Her Şeye Muktedir Tanrı ve Kapitalizm Ölüm Döşeğinde
Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Tablosu
Hayvan İle İnsanın Birbirinden Ayrılışı - 3 -
Alevilik İle Sosyalizm Arasındaki Düşünsel Fark ve Bütünleşme Sorunu
Coronanın Hatırlattıkları, Dünyanın Geleceği
Sosyalist Devlet Başkanları ve Politikalarının Analizi
Karakterin Oturma Sorunu
Alevilik; İslam Dışı Din Değilse Pozitif Felsefe Midir?
Siyasal Düşüncelerin İnsanlığı Getirdiği Nokta!

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Alevilerin Kapılarına Saldıranların Açık Kimliği [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (1) [Deneme]
Hz. Ali ve Ehlibeyt Alevi Midir? [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (3) [Deneme]
Lider mi Toplumu Şekillendirir; Toplum Mu Lideri? [Deneme]
"Türkleri Yeniden Tanımak" Araştırma Kitabımı Yazma Nedenim : [Deneme]
Tbmm'de Yedi Maddelik Anayasa Değişikliği Neyi Çözer? [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (2) [Deneme]
İşte Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Karnesi..! [Deneme]
İslamiyet Yeniliğe Açık Bir Din Midir? [Deneme]


Cemal Zöngür kimdir?

Ben Cemal Zöngür, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Sosyoloji, Tarih ve Siyaset üzerine araştırmalar yapmaktayım. Yayınlanmış bir kitabımın dışında çeşitli gazetelerde yüzden fazla makalelerimde yayınlanmıştır. Ve iki kitap dosyam yayına hazır durumdadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Tam bağımsız Tarih ve Siyaset üzerine yazan her Yazar


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Cemal Zöngür, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.