..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özgür insan, denizi daima seveceksin. -Baudelaire
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Hüseyin İbiş
30 Mayıs 2019
Adalet Çizgisinden Ayrılmayalım  
Hüseyin İbiş
bizler işe yaramadığı halde neden ön yargılı davranışlarla hareket etmeye devam ediyoruz?


:ACD:
ADALET ÇİZGİSİNDEN AYRILMAYALIM
Bizler işe yaramadığını bildiğimiz halde neden ön yargılı davranışlarla hareket etmeye devam ediyoruz? Hiç düşünmüyoruz, ön yargılı davranışlarla hareket ederek hayatımızda her daim olumsuzlukların yer alacağını ;göz önünde bulundurmuyoruz hayatımızda yaratmakta olduğu üzücü denge değişikliklerini.
Ön yargılı davranmanın sonucunda uğratılmakta olduğumuz sonuçlar düşünülerek kişiler ve konular hakkında ön yargıya varılmadan büyük bir araştırma yapılmalıdır. Düşünülmeden ön yargıya varılırsa ön yargıya varılan kişi yahut konular hakkında düşüncesizce hareket etmek ,bizleri büyük yanlışlıklar yapmaya sevk eder. Onun için de ön yargının ortadan kalkması için ilk önce araştırma yapmaya ağırlığın verilmesi birinci şartımızdır. Bu şarta uyulmazsa yapılan yanlışlıkların sonu kolay kolay getirilemez.
Evet, bu yazımı da kaleme alırken ön yargıyı ve onun doğuracağı kötü sonuçları baz alarak dile getirmekle kendimi mükellef hissediyorum. Siz değerli okurlarımın da bu büyük yanlışlıkların içinde sürüklenmemeniz için de önemli bilgiler vermenin gayretine giriyorum. Bir anlık gaflete kapılarak, varmakta olduğumuz ön yargının bizim hayatımızda nelere mal olacağı an ve an akıllardan çıkarılmamalıdır. Kapıldığımız bir anlık gafletle kişiler ya da konular hakkında bir araştırma yapmadan varmakta olduğumuz ön yargının hem karşımıza çıkan insanlara hem de kendimize verdiği zararlar, hayatımızda büyük ölçüde kayıplara uğramamıza sebep olur. Ön yargılı davranışlarla da hiçbir zaman ulaşmak istediğimiz yolun sonu bulunmaz. Yolumuzun güzel bir şekilde noktalanmasını istiyorsak ilk önce ön yargının hayatımızdan çıkarılması gerektiği unutulmamalıdır. Ön yargıya teslim olursak gözümüzün önüne inen perdenin kaldırılmasında girmiş olduğumuz büyük çaba sonuçsuz kalır. Önümüzü görmemize engel olan perdeyi kaldırma çabasından vazgeçmemek için hayatımızın büyük bir bölümünde yer alan ön yargıdan kurtulmanın yollarına gidilmelidir. Bu yolların da özenle seçilmesi lazım gelmektedir. Bu yolların özenle seçilmemesi,bizim çıkmış olduğumuz yolda ayaklarımızın kayması sonucunda düştüğümüz yerden kalkmamızın zor olduğu anlamına gelmektedir. Sizlere izlediğim bir TV dizisinden bir kesitle örnek vereceğim.Bir savcı oğlunun hayatını kurtarması için hapishaneden çıkarılan bir babanın oğlu tarafından hastaneden kaçırıldığı yargısına varıyor ama hakkında ön yargıya varılan polisin meslektaşları,savcının ön yargı ile hareket ettiğine inandırmak isteseler de savcı inatla buna inanmamakta diretir. Fakat savcı, bu polisin meslektaşlarının yapmış olduğu ince bir planla oğlunun babayı kaçırmadığına ikna edilir. Savcının gözünün önünde polis oğul, babanın bileklerine kelepçeyi vurur ve tutuklanması için elinden ne geliyorsa onu yapmaktan çekinmez. Meslektaşları savcıya aynen şunu söyler:’Kanunları çiğneyen babası da olsa bizim kardeşimiz, onu gözünü kırpmadan kelepçelemekten geri durmaz.’Savcı da yanlış tanıdığını ve ön yargı ile hareket etmemesi gerektiğini öğrenmiş olur. Yani ön yargı, insanı gideceği doğru yoldan bile çevirir; araştırılmadan ön yargıya varılmamalıdır. Tereddüt etmeden düşünülmesi gereken ve akıllardan bir an olsun çıkarılmaması lazım gelen şudur: Adaletin terazisinde ön yargının bulunmakta olduğu kefenin hiçbir zaman ağır basmasına izin verilmemelidir. Buna izin verildiği takdirde, mazlumu zalim ayaklarının altına alır; aydınlanmış sabahların yerini karanlıklar alır. Onun için de adalet terazisi her daim aynı ayarda tutulmaya gayret edilmelidir. Bunun için gayret gösterilmezse hayat çamaşır makinesine birlikte atılan renkli ve beyaz çamaşırların yıkanıp çıktıktan sonra bütün çamaşırların grileşerek gelmiş olduğu hali alır ve yürümekte olduğumuz adalet çizgimizi kaybetmiş oluruz. O zaman da hayatta hiçbir şeyin anlamı kalmaz, hak hukuk anlamını kaybetmiş olur.
Yukarıda vermiş olduğum çamaşırların grileşmesi örneğinin yer etmemesi için adalet terazisinin ayarında en ufak da olsa bir yanlışlığın yapılmasına izin verilmemeli, izin verenlerin de haklarında yapılması gereken işlemler tereddüt etmeden yapılmalıdır.
Bizim her daim yapmamız gereken şudur; adalet çizgisinden çıkmadan, ön yargılı davranmadan yolumuza devam etmek. Eğer yukarıda bahsettiklerimi düşünmeden harekete geçer, adalet terazisinde ön yargı kefesinin ağır basmasına müsaade edersek adalet timsali olan büyük insan Hz. Ömer Radıyallahuanh’ın bizlere bırakmış olduğu değerlere ihanet etmiş oluruz. Onun için diyorum ki, ihanet bizim hayatımızın kapısından içeriye girme fırsatına erişemesin; bizler daima ön yargının olmadığı adil bir dünyada yaşamaya devam edelim. Evet değerli okurlarım, ben bu konuyu kaleme alırken her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesaplamanın çabasında oldum. Ön yargıdan uzak durulduğu sürece, bizim hayatımızda aydınlıkların yerini karanlıkların almayacağının kanaatine vardım. Hayatımızda ön yargının yok edilmesi için elimizden ne geliyorsa sırt sırta vererek, onu hatta ondan daha fazlasını yapmak için uğraşlara girelim. Zalimlere mazlumları ezdirmeyelim.
Bizler, her daim adalet terazisinin aynı ayarda kalması için adalet timsali büyük insan Hz. Ömer Radıyallahuanh’ın yolundan yürümekten vazgeçmeyelim. Adalet çizgisinde kalalım, çizgimizi kaybetmeyelim. Ön yargının egemen olduğu bir dünyanın olmaması için adalet terazisinin aynı ayarda kalmasında uğraşlar vermekten vazgeçmeyelim. Ön yargıya karşı hiçbir zaman yenilgiyi kabullenmeyelim. Mazlumların yanında olalım, zalimlere adil olmayı öğretelim. Birlik olup, adaletin hakim olduğu bir dünyanın var olması için önümüzdeki bütün engelleri kaldıralım. İnsanların ön yargı yüzünden büyük zararlar görmesine, zalimin mazlumun ekmeğine göz dikip onları aç bırakmasına izin vermeyelim.
Hz. Ömer Radıyallahuanh’ın bize bırakmış olduğu adalet adlı mirasa sahip çıkalım. Her zaman adaletli davranalım, adalet çizgisinden ayrılmayalım. Hz. Ömer Radıyallahuanh gibi davranamasak da,o adalet timsalinin yolundan ayrılmayacağımıza, başta kendimizi olmak üzere bütün insanlığı inandıralım. Yolunu kaybeden insanları da adalet yoluna yeniden girmeleri için davet edelim. Bizden sonrakileri de adaletli olmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunalım, ön yargı ile hiçbir yere varılmayacağını bilmeleri için bilgilerimizi paylaşalım.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kıymet Bilerek Yaşayalım
Kalplerimizde Nankörlüğe Yer Olmasın
Kalbimiz Karamsarlığa Esir Olmasın
Yolumuz Yanlış Tercihlerden Geçmesin
Ön Yargı Bizim Yolumuz Olmasın
Ben Kimim?
Aydınlanan Yollar
Korkuların Esiri Olmayın
Boş Huzursuzluklar Kalplerde Yer Bulmasın
İnsanlık Cehalet Zincirine Vurulmasın

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kimliğimiz Utancımız Olmasın
El Alem Ne Der
Hırsımız Ateş Olup İçimizi Yakmasın
Hayatımızda Büyük Kayıplar Olmasın
Cehalet Önümüzde Engel Olmasın
Cehaletin Karanlığına Son Verelim
Paylaşmak

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dünyama Bahar Seninle Geldi [Şiir]
Bize Biz Yetelim [Şiir]
Nisan Yağmuru [Şiir]
Sen Mutlu Ol Her Zaman [Şiir]
Sebep Oldun [Şiir]
Yüreğimdesin [Şiir]
Bu Sevda Bitmez [Şiir]
Biz Birlikte Mutluyuz [Şiir]
Mutluluk Benim Yaşama Sebebim [Şiir]
Neşe Kaynağım Bahar Mevsimi [Şiir]


Hüseyin İbiş kimdir?

Kalp gözü açık bir şairim

Etkilendiği Yazarlar:
Yavuz Bahadıroğlu,Ahmet Günbay Yıldız,Cengiz Aytmatov,Mehmet Rauf...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Hüseyin İbiş, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.