..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Fırtınalar insanın denizi sevmesine engel olamaz. -Maurois
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > Osman AKTAŞ
31 Mayıs 2019
Bu Ülke  
Osman AKTAŞ
Bu ülke, cemaat, tarikat, vakıf ve dernekler ile bu grupların zihniyetinden kurtarılmadıkça, bundan daha iyi bir duruma asla gelemeyecek.


:BJ:
Bu ülke, cemaat, tarikat, vakıf ve dernekler ile bu grupların zihniyetinden kurtarılmadıkça, bundan daha iyi bir duruma asla gelemeyecek.

Bu ülke, Atatürk devrimlerinin doğru anlaşılıp, doğru anlatılarak, bu devrimlerden şaşmadan yönetilmediği takdirde, bugün yaşanan kargaşa ve ötekileştirmelerin önüne geçilmesi mümkün olmayacaktır.

Bu ülke, iktidarda kalmak için kimi zaman Türkçü, kimi zaman Kürtçü, kimi zaman Arapçı, kimi zaman Amerikancı, kimi zaman İsrailci, kimi zaman AB’ci olduğu sürece, bu kafada olanların her söyledikleri Allah’ın ayetleri gibi algılandığı sürece, toplumsal yozlaşma her geçen gün daha da artarak devam edecektir.

Bu ülke, artan “İmam Hatip”lerle, “Kur’an Kursları”yla, “Güzel Kur’an Okuma Yarışmaları”yla, “Kur’an Tilavetleri”yle değil, Allah’ın "Oku" emrini yerine getirerek, bilim öğrenerek, haram olan davranışları öğrenip, kendi hayatlarında uygulayarak, kula olarak değil, Hakk’a iman edip, boyun eğerek, güzel Kur’an okumadan, “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Yaşama Yarışmaları”nda başarılı olarak zirveye taşınabilir.

Bu ülke hâlâ TV’lerde dinin arabeskini yaparak, kendi zenginliklerinin devamını sağlamak adına, yoksullara şükretmeyi öğreterek değil, kazandıkları her kuruşta yoksul kişilerin hakları olduklarını bilip, bu hakkı sahiplerine vererek istenen yere ulaştırılabilir.

Bu ülke, kirden arınmış zihniyetler için var; dindar, ama ahlaksız nesiller için değil. Hırsızı, arsızı korumaya uğraşan hangi nesil Asım’ın nesli diye ortada volta atarak dolaşabilir. Allah, Bakara Suresi, 18. ayette "Onlar, sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Artık (hakka) dönmezler" diye bu topluluğu anlatmakta. Oysa bu toplulukta bütün pisliklerini örtbas etmeyi “Asımın Nesli”yle becermeye çabalıyor.

Bu ülke, er ya da geç, olması gereken yere gelecektir, din adına çevreye bırakılan bütün kir ve pis kokuya rağmen. Cennet nasıl pislik tutmazsa, bu ülke de bu pisliği üzerinde tutmayacaktır. Sadece bu dürüstlüğe riayet etmeyen ve kirli zihniyeti yüreklerinde taşımaya devam edenlerin mahşerde hakkın karşısında düşecekleri durum gerçekten elem vericidir.

Bu ülke, bir gün gerçekten cuma namazı kılınabilecek hale gelecek, onurlu ve dürüst insanların üzerinde yaşadıkları yer olacaktır.

Bu ülke, her biri bir Muhammet Mustafa ve Mustafa Kemal olan kişilerin huzur ve mutluluğu kanıksadıkları misak-ı milli olmaya devam edecektir inşallah.

31 Mayıs 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ey Türk Milleti!
Bu Ülke

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Kırkı Kırpan Anlayış
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Beytü'l Girdap [Şiir]
Hüzün [Şiir]
Ehl-i Beyt Aşkından [Şiir]
Pastorize Yıllar [Şiir]
Ha (Ya) Lime Tüten Gece [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
K. D. V [Şiir]
Bir Kızı Sevmekle Ülserim Azar [Şiir]
Yalnızlık [Şiir]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğumluyum. Gazi üniversitesi T. D. E mezunuyum. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, ankara Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptım. halen Kocaeli'nde görev yapıyorum. 30 yıldır şiirle uğraşıyorum. Şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazıyorum. Kitaplarım: ayArsız, Uludağ yayınları, 2007 (şiirler) bermudayı tek geçmek Cinius Yayınları 2016 (şiirler) asimilat(ör) Cinius Yayınları 2017 (politik denemeler), (D)oku(n)muştuk Cinius Yayınları 2017 (Kitap tanıtım ve eleştirileri)

Etkilendiği Yazarlar:
Can Yücel,Cemal Süreya,Attila İlhan,İsmet Özel,Ataol Behramoğlu,Ahmet Telli,Murathan Mungan,Edip Cansever,Oktay Rifat,Paplo Neruda,Bertol Briechk,Mayakosky,Yuhannis Ritsos,Nazım Hikmet Ran,La Martin,Arthur Rimbaut,Tagore,Octovia Paz


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.