..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hayaller olmasaydı, umutlar dünde kalırdı. - Dolmuş atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Düşler > emirhan toka
1 Haziran 2019
Eğitim Sistemine Dair Düşünceler  
emirhan toka
Bu yazımda eğitime olan bakış açımı anlatıyorum eminim ki okuduktan sonra benim düşüncelerime katılacaksınız. Yorum yapmayı unutmayın!


:BD:
Şu an kafamda tek bir soru var o da Eğitim nedir?  İnternete baktığımda her kesin tahmin edicegi kalıplaşmış bir tanım çıkıyor benim fikrime göre ise eğitim nedir? sorusu  kişiden kişiye değişir  benim aklıma eğitim diyince öğretmen ve sokaklar geliyor . Öğretmen okulda teorik bilgileri öğretir sokaklar ise asıl eğitimi öğretir çünkü okulda öğrendiğimiz bilgiler ileride olmak istediğiniz meslekte işe yarıyacak gerçek hayatta değil  eğitimden bahsetmişken biraz da Türk eğitim sistemini eleştiriyim şimdi sizlerden düşünmenizi istiyicem  bir gün manava gitmişsiniz 250 gr erik alıcaksınız manava /25 erik verirmisin? deseniz şaşkın bir tavırla bakar değilmi  işte  matematikte veya başka bir derste öğrendiğiniz sadece kalıplaşmış bilgiler gerçek hayatta işinize yarıyıcak şimdi sorarsınız gerçek hayat ne demek? ben hayat dediğimiz kısa zamanı kendimce 2'ye ayırdım gerçek hayat ve hayel hayat.Gercek hayat yaşadığımız hayat. Hayel hayat ise gördüğümüz isteyip de yapamıcağımız şeylerle dolu hayat. Neyse fazla konudan kopmadan dönüyüm konuya  Türkiye de ezberlemeye dayalı bir eğitim sistemi var değil mi? şu an ezberlediğimiz bilgileri zaman geçtikçe unutuyoruz ve sonra yeniden ezberlemek zorunda kalıyoruz genelde bilim insanları ezber yapmanın beyni daha da  çalıştıracağını söyler bence daha da beyni köreltir . Benim düşünceme göre beyin 2' ye ayrılır. Beyni karpuz olarak düşünün ve bir bıçakla karpuzu ikiye böldüğünüzü varsayın  yarım olan karpuz  ezbzerci  organ diğeri ise düşünme organı olsun   çok ezber yaptığınızda ezberci organ daha çok çalışır ve büyür düşünce organı  ise küçülür. Düşünce organı büyürse ezberleme organı küçülür. Bu yüzden bilim insanlarının söylediğine katılmıyorum bu iki organı da aynı büyüklükte ve çalışma kapasitesi aynı olmalıdır.  Bunu nasıl yapıcağız derseniz? çok kitap okuyun derim çünkü kitap hem düşünmeyi geliştirir hem de ezberlemeyi ayrıyetende anlamayı geliştirir.  Bana  sadece Türkiye deki eğitim sistemi saçma gelmiyor tüm dünyadaki eğitim sistemi saçma geliyor bir örnek veriyim Finlandiya eğitimde 1 numaralı ülke   bir örnek daha veriyim Güney Kore o da eğitimde Finlandiya kadar iyi.   Bu iki ülkeyi karşılaştırıcak olursam Finlandiya da ezberleyici eğitim sistemi yok pratiğe ve düşünmeye dayalı bir eğitim var. Güney Kore de ise ezberletici bir eğitim sistemi var en başta anlattığım gibi birisi olmasa diğeri eksik kalır eksik kalan  fazla olursa diğerkisi eksik kalır. Şimdi sorarsınız  o zaman nasıl olmalı bu eğitim sistemi? yazımın başından beri anlattığım şeylerden biraz anlamışsınızdır nasıl bir eğitim sistemi istediğimi ben yine de diyim hem ezberletici hem de düşündürücü bir eğitim sistemi istiyorum eminim ki ileride bir gün bu dediğim eğitim sistemini yapıcaklar. Ve her yazımın sonunda olduğu gibi bir nasihat veriyim. Asıl eğitim kitapdan, okuldan, sokaklardan ibaret değildir asıl eğitim insanın  zihnindeki eğitimdir.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayat
Yalnızlık
Hayatta Dair Düşüncelerim
Kendim ve Hayatım'dan Anılar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İnsanlık ve Hayat [Şiir]
Insanların Hayvanların Suyunu Alması [Öykü]
Insan ve Hedefleri [Roman]
Kendım ve Hayatım [Roman]
Insan ve Hedefleri [Roman]
Gerçekleriyle Ben ve Hayatta Bakış Açım [Eleştiri]


emirhan toka kimdir?

Ben 20 yaşında İstanbul üniveristesi edebiyat fakültesinde okuyan bir öğrenciyim


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © emirhan toka, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.