..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm mutsuzluklar yokluktan değil, çokluktan gelir. -Tolstoy
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
19 Haziran 2019
Sağıra Türkü Dinletme Köre Ülke Güzeli Seçtirme  
Osman AKTAŞ
Ben, Erkan Mumcu’nun Milli Eğitim Bakanı olduğu zamandan beri, bakanlığı eleştirip, çözümler sunuyorum. Ama başlıkta da belirttiğim gibi sağır ve kör bir yönetim var. Anlattıklarını anlamak, uygulamak işine gelmiyor


:BGF:
Ben, Erkan Mumcu’nun Milli Eğitim Bakanı olduğu zamandan beri, bakanlığı eleştirip, çözümler sunuyorum. Ama başlıkta da belirttiğim gibi sağır ve kör bir yönetim var. Anlattıklarını anlamak, uygulamak işine gelmiyor. Eğitim sisteminde günübirlik sürekli yapılan ve kendilerince köklü değişiklik olduğu söylenen bu çabalar aslında bir oyalama ve pişmanlıktan öteye gitmeyen çalışmalar… Çünkü her gelen bakan bir önceki bakanın yaptıklarını beğenmeyip, tamamen değiştirmeye kalktı. Değiştirebildi mi? Hayır. Sadece yeni yamalama ile güya çalışmaları sürdürdü. Hâlâ aynı şey yapılmaya devam ediyor ve son derce öğretmenlerin gururu ve şuuruyla oynayarak hem de.

Geçmiş yanlışlar ve çözümleri üzerinde o kadar çok durdum ki, okuma yazma sıkıntısı çeken bakanlık personeli üzerinde bir etkisi doğal olarak olmadı, ama beni bıktırdı. Hani derler ya “Bir sakızı ne kadar çok çiğnersen o kadar çabuk çürür” diye, benim benliğimde de bu olgu gerçekleşti neredeyse. Bu yüzden bunlardan artık söz etmeyeceğim. Sayın Bakan Prof. Dr. Ziya Selçuk’un olağanüstü çalışmalarından bahsedeceğim bu yazımda yalnızca.

Sayın Bakan Prof. Dr. Ziya Selçuk, bildiğim kadarıyla filozof ve kişisel gelişim uzmanı… Ben elli dört yaşındayım ve yirmi beş yıllık öğretmenim; bu geçen sürede bu ülkede tıp doktorları hariç, hangi alanda bir uzman tanıdıysam, bu kişiler, insanların yararına bir bilgi üretmekten çok, insanlarda kafa ve ortam karışıklığına neden olmak dışında hiçbir varlık gösterdiklerine tanık olmadım. Bu uzmanlardan biri de benim. Uzman öğretmen… Uzaman olmayanla benim aramdaki tek fark kıytırık bir sınava girmiş olmam ve elimde bir sertifika olması…

Sayın Bakan, tam bir yıldır bu makamda ve yaptığı iki yenilik oldu. Birisi hiçbir işe yaramayan 147 şikâyet hattını kapatmak, diğeri ise yarıyıl tatilini üçe çıkarıp, öğretmen camiasına yeni angaryalar yükleme çabasına girişmek… Başka bir şey yaptı da ben bilmiyorsam, özür diliyor ve cahilliğimi kabul ediyorum peşinen.

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı, Haziran ayı, yaygın adıyla, seminer programı pazartesi günü öğretmenlere tanıtıldı. Şimdi ben beni rahatsız eden kısmı sizlere ve okumayacağından emin olduğun bakanlık personeline sunup, rahatsız olma nedenlerimi dilimin döndüğü kadarıyla anlatacağım. Bir işe yarayacak mı? Hayır. Çünkü bakan dâhil, kimse kendi varlığı dışındaki gelişmeleri umursayacak durumda değiller. Yazının başlığının anlamını bir kez daha bu şekilde vurgulamış olalım.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Mesleki Çalışmaları içinde yer alan Cuma günü uygulanacak mesleki çalışmanın içeriği; “Tüm okul yöneticileri ve öğretmenler”, “İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Okul Müdürlükleri”nin yapacakları çalışma; ''Doğada Öğrenelim'' başlığı altında “Doğa Yürüyüşü Etkinliği” ve “Oryantiring Etkinliği” gördüğünüz gibi emirle “(Okul müdürlüklerince kurum imkânları doğrultusunda planlanan bir etkinlik gerçekleştirilecektir.)”. Bu etkinlik nereye bağlanıyor bakın; “Öğretmenlerin motivasyonun ve kurumsal aidiyet duygusunun artırılması amacıyla etkinlik sonunda piknik düzenlenmesi”.

Bakanlık ve bu mesleki eğitim çalışmasının bağlandığı nokta... Öğretmenin aidiyet duygusunu geliştirmek için, öğretmene sunulan harika imkâna bir bakar mısınız? Öğretmenin motivasyonunu artırmanın yolu, okullarda dönem sonunda piknik yapılması… Ne harika bir motivasyon, değil mi? Benim mutluluktan gözlerim yaşardı, bizi bu kadar düşünen bir bakanın olması ne büyük bir nimet, aman Allah’ım.

Acaba diyorum, her gün sırıtan bir çehreyle halkın arasında dolaşmamızı, öğrencilerin önünde Japon tarzı selamlar vermemizi ve hatta evlerimizde yataklarımızın baş tarafını hangi yöne, ayak tarafını hangi yöne göre ayarlamamızı, Amerika mahkûmları gibi tek tip bir kıyafet giymemizi, günün hangi saatinde çay, hangi saatinde kahve içmemizi, gün içinde neler yememizi, kimlerin kimlerle daha samimi ilişkiler içine girmesi gerektiğini bize bildirip de daha iyi motive ve aidiyetlik kazanmamızı ne zaman isteyecekler.

Sahi sayın bakan, kendilerini yönetenlerin bu uygulamalarıyla mı aidiyetlik ve motive kazandı, çok merak ediyorum.

El insaf… Yaptıklarınız bir ana sınıfı öğrencileri tarafından oynanan berbat bir senaryo… Yani bunu başka biri yapsa anlayacağım da, Prof. Dr. Ziya Selçuk yapıyor, yaptırıyor. Kimin kayığında, nereye kürek çekiyorsunuz sayın bakan? Siz göreve atandığınız anda, duyduğumuz sevinçten zerre eser kalmadı. Şimdi sizin değişip, bir başkasının gelip, ne tür bir acayiplik ortaya koyacağını sabır ve merakla bekliyoruz.

19 Haziran 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Namussuzlar
Değerler Eğitimi
Kırk Şehitli Bir Yürek
Medya: Termik Yalan Santralı
Düzenbaza Hile Bekçisi
Yurttaşlarıma Açık Telkin
Milli Eğitim Bakanına Açık Mektup
Asaletten Uzaklara Adalet
İçimizdeki Mustafa Kemal
Değişken Düzen Kuran Değişmez Varlık: İnsan

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eğitimde Fikir ile Zikir Çatışması
Eylül Cinayetleri ve Çanakçılar
Ayranı Karaların Temiz Bardak Araması
Vira Bismillah; Çocuksuz Okulları Zillendirme
17 Eylül ve Ülke Kaderini Değiştiren İdamlar
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü
Kanamalı Kanal
"Bir Fincan Kahve Olsa"
Kozumuz İnsan

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Eros'a Rekabet [Deneme]
Bir İşgalin Eşkâli [Deneme]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.