..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bazen bir mısra yaşamı değiştirir." -Kafka
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
9 Temmuz 2019
İstanbul'u Almak, İstanbul'u Vermek  
Osman AKTAŞ
Bunaltıcı, sıkıcı, kırıcı bir seçim sürecinden sonra bir nefes aldık. Yorucu yol şimdi başlıyor. Ben Ekrem İmamoğlu'na, önüne çıkarılacak türlü engellere rağmen, başarılar diliyor ve başarmasını umut ediyorum.


:IG:
Bunaltıcı, sıkıcı, kırıcı bir seçim sürecinden sonra bir nefes aldık. Yorucu yol şimdi başlıyor. Ben Ekrem İmamoğlu'na, önüne çıkarılacak türlü engellere rağmen, başarılar diliyor ve başarmasını umut ediyorum.

Süreç yeni başladı, İmamoğlu da umut veren çalışmalarına başladı, ancak ağır bir yükü sırtlanan bir hamalın, belli bir süre yürüdükten sonra bir yokuşun başına gelmesi, yokuşu tırmanmadan önce kısa bir solukluk mola vermesi ve yükü tekrar sırtlanmasına benziyor. Asıl zorluk şimdi başlıyor ve yokuşun ne kadar süreceği belli değildir.

Seçim sürecindeki gelişmelerle ilgili daha önce yazdığım yazılarda belirtmiştim, ama "Tekrarda büyüklük var. Yoksa güneş niçin her gün doğup batsın" derler. Bir daha söyleyelim; iktidar seçim sürecinde nasıl ki, kazanma hırsıyla birçok yolu denedi ve bu arada kayıplarını en aza indirmeye çabaladıysa, bundan sonra da kendinden olmayan belediyelerin iş yapmadıklarını göstermek için kaynakları kısacak, mevcut kaynakların kullanımını engelleyecektir. Bunlar yetmezse eğer, suç isnat edip karalamaya çalışacak, bu da yetmezse görevden alıp kayyum atama yolunu deneyecek her zaman yaptığı gibi.

İzmir Büyük Şehir Belediyesi ile çok fazla uğraşacaklarını pek sanmıyorum, ama Ankara ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile ciddi mücadeleler olacağını düşünüyorum. Tabii bunu zaman gösterecek ve ben bu konuda yanılmayı çok istiyorum.

Asıl beklentiler İstanbul üzerinde olduğu için ben de İstanbul konusuna ağırlık vermek istiyorum. İmamoğlu'nun önünde uğraşacağı iki engel var; birincisi iktidar engeli, ikincisi mensubu olduğu parti engeli. İktidar engelinin yapacaklarından söz ettim zaten. CHP engeline bakalım; bence, CHP içinde yozlaşmış, kime hizmet ettikleri belli olmayan bir kesim var ve bu kesim, gösterdikleri yanlış ve tutarsız davranışlarla bir nevi iktidara hizmet ediyorlar. Bir kere bu zümrenin çok dikkatli bir şekilde ayıklanması gerek… İkincisi faşizm konusu… Anadolu'da faşizmin kötülünden söz edip, Türkleri bu ilkel düşünceden vazgeçirmeye çabalarken, diğer etnik kökenli vatandaşların kendi etnik kökenlerini su yüzüne çıkarmalarına ses çıkarmama ve hatta destek olma çabasına girişenlerle birlikte hareket etmek de elbette bir güven sorunu yaratacaktır. Bir başkası her partide olduğu gibi CHP’de de asalaklar olacak ve bunlar da kendilerine pay çıkarmak isteyeceklerdir. Bu tür kişileri uzak tutmak, bu tür kişilerden uzak durmak çok önem teşkil ediyor.

Yeni bir siyasi parti kuruluyor. Bu bir avantaj; eğer zaman ve zemin doğru kullanılırsa henüz erdemini yitirmemiş ve İstanbul'da hak tarafını tutmuş seçmen dürüst insanı tercih edecektir.

Sayın Erdoğan 2002’de seçime girerken, müthiş bir dürüstlük profili çizmişti. Seçmenin de kayda değer bir çoğunluğu bunu benimsemiş ve inanmıştı. Sonra geçen süreç böyle olmadığını ortaya koydu. Bir coşku ve bir rehavete kapıldı. Çevresinde örülen duvardan yanında bulunan salakları fark etmedi. Sonrası malum aldanmalar, aldatmalar, filan… Bu da kan kaybetmeye başlamasına sebep oldu. Bu aslında iyi bir örnek aynı rehavet ve coşkuya kapılmadan doğru ve adil davranışlardan ödün vermeden devam etmek… İnsana belki çok büyük servetler kazandırmaz, ama insan olarak anılarıyla, hatta dua ile anılmasına neden olur. Hülasa adı sonsuza kadar yaşar.

Çok uzatmak istemiyorum konuyu; diyeceğim şu ki, Mustafa Kemal, nasıl bir çöplükten bir ülke çıkardıysa, doğru, ahlaklı, erdemli ve vatansever insanların yönetimde yer alacağı kişilerle bu ülke yeniden Mustafa Kemalli yıllara taşınabilir. Yapılması gereken tek şey samimiyet ve dürüstlük... İdeoloji, ırk, din ve çıkar tacirliği yapılmazsa, bu ülke, ikinci dünya savaşında yerle bir olmuş, ama bugün hâlâ gücü karşısında imrenilen Almanya'dan çok daha güçlü olacaktır.

Umuyoruz ki, yalnızca seçilen muhalif başkanlar değil, iktidar partisinin temsilcisi başkanlar da bu yurdun kendi yurtları olduğunu, çoluk çocuklarının bu yurttan başka bir yerde yaşama şansları olmadıklarını kavrar ve birer vatansever olarak kendileri için değil, ülkeleri için çalışırlar.

Ben İmamoğlu ve Yavaş nezdinde bütün belediye başkanlarına başarılar diliyor, dürüstlüklerinden asla kuşku duymak istemediğimi beyan etmek istiyorum. Yolları açık olsun.

9 Temmuz 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kanamalı Kanal
Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım
Bir Korku Seansında Korkulacakların Saptanması
Yıllık Yatırım Politikası
Alışılan Ölümler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi
Fanatik Beklentiler
Ey İzmir Barosu!

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
"Bir Fincan Kahve Olsa"
Feraset Zamanı
Yakın Çekim Faraziye
Değerler Eğitimi
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Milli Eğitimde Okumak ve Konuşmak
Yazlık Sinemadan Kışlık Düşlere
Medya: Termik Yalan Santralı
Şükre Dair

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Köşebent [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.