..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Geçmiş ölmedi. Henüz geçmedi bile. -William Faulkner
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
10 Temmuz 2019
Sesli Düşünmek  
Osman AKTAŞ
Her açtığımda Facebook soruyor "Ne düşünüyorsun?" El cevap: Ne düşünmüyorum ki...


:AAB:
Her açtığımda Facebook soruyor "Ne düşünüyorsun?"

El cevap:

Ne düşünmüyorum ki... Gecenin hiç bitmeyecekmiş gibi uzamasını, güneşin neden bu kadar çabuk battığını, insan denen yaratığın bu ihtirasının neden kaynaklandığını, servet ve benlik uğruna dökülen kanları, ayağında yırtık ayakkabıdan başka serveti olmayanları, çocuğunu manav önünden geçirmek zorunda kalan bir babanın ceketiyle çocuğunu perdeleyip meyveleri görmesini engellemesine sebep olanları, aynı babanın sırf namaz kılıyor diye, kendisini sömürenlere destek vermesini, ülkenin yarısının kendilerine oy vermiyorlar gerekçesiyle kâfir ve terörist ilan edilmesini, kimsenin de buna ses çıkarmasını, yönetenlerin kendi istediklerine karşı çıkıldığında, nasıl saldırganlaşabildiklerini, bu tür ruhsal bozuklukların toplumun her kesimine nasıl sirayet ettirildiğini, poşetleri paraya bağlayıp doğayı koruduklarını söyleyenlerin, ülkenin her yerinde rant için nasıl doğayı katlettiklerini, "Öldüm, vurmayın” diyen birinin ölüsüne bile vurmaktan çekinmeyen, vatandaşını sözde korumaya yemin edenleri, on dört yaşında ekmek almaya çıkan bir çocuğun öldürülüşünü teröristlikle bağdaştıranları, kadınları sokak ortasında türlü gerekçelerle öldürenleri, bu ölüme seyirci kalanları, bu alçakları iyi halden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakanları, dokuz yaşında bir çocuğa nikâh kıymayı erdem sayanları, bunu nefsinde olgunlaştırıp, bu zihniyettekileri destekleyenleri, bir buçuk yaşında bir sabiye tecavüz edip parçalayanları, tecavüz edilen çocukların kendi rızası olduğunu iddia edenleri, bu insanlık suçunu işleyenlerin iyi halden ceza indirimi almalarını, bunlara "Bir kereden bir şey olmaz", "Dışarıda ne işi var. Herkes çocuğuna sahip çıksın" diyenleri, bitmiş bir örgütün yeniden yapılanmasına fırsat verenleri, bu terör örgütüyle mücadele ediliyor, diye binlerce asker ve polisin hiç uğruna öldürülmesini, şehit yakınlarının tehdit edilmelerini, görevden alınmalarını ve haklarında dava açılmasını, bir seçim kazanma çabasında, her yolu meşru sayıp, bir teröristin devlet kanalında konuşma yapmasını sağlayanları, Abdullah Öcalan denen teröristle kaç kez pazarlığa oturulmasını, sürekli birileri tarafından kandırılıp bu huyundan bir türlü vazgeçmeyi bilmeyenleri, Ergenekon, Balyoz, Ay ışığı, Sarıkız adlarıyla türetilen sanal darbe girişimleri sonucunda bir ordunun nasıl bitirildiğini, yerlerine kimlerin nasıl terfi ettirildiğini, sonra bu cevherlerin 15 Temmuz'da yeni bir mağduriyet yarattıklarını, 250 suçsuz insanın nasıl ölümüne seyirci kalındığını, sivil saldırganlar tarafından dünyadan haberi olmayan, ya terhis bekleyen ya yeni askere alınmış silah kullanmayı bilmeyenlerin nasıl dövüldüğü ve gırtlaklarının kesildiğini, bu günün kimin ve ne için bir zafer olduğunu ve hâlâ bütün bunları meşru sayıp, birbirini kutlayanları düşünüyorum.

Hak ve adaletin olmadığı yerde zalimle mücadele ederken ölmemin şehitlik olduğunu düşünüyorum.

Ve en önemlisi de her şeye rağmen, bu vatanın benim ve benim gibi düşünenlerin olduğunu düşünüyorum sayın facebook.

Sen ne düşünmüyorsun?

10 Temmuz 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Kanamalı Kanal
Alışılan Ölümler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi
Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım
Fanatik Beklentiler
Ey İzmir Barosu!
Bir Korku Seansında Korkulacakların Saptanması

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Feraset Zamanı
Yakın Çekim Faraziye
Değerler Eğitimi
Kırk Şehitli Bir Yürek
"Bir Fincan Kahve Olsa"
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Milli Eğitimde Okumak ve Konuşmak
Yazlık Sinemadan Kışlık Düşlere
Medya: Termik Yalan Santralı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Köşebent [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.