..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özgürlük sevdası insanın başkalarına duyduğu sevgidir; güç sevdası insanın kendine duyduğu sevgidir. -Hazlitt
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Çocuk Eğitimi ve Yetiştirilmesi > Osman AKTAŞ
25 Temmuz 2019
Milli Eğitimde Okumak ve Konuşmak  
Osman AKTAŞ
Bir öğretmen olarak bana bugün, Nabi Avcı döneminden kalma bir alışkanlığın sürdürüldüğünü gösteren bir toplu mesaj geldi Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'tan. Ben mesajı aynen yazarak, kısa bir değerlendirmede bulunmak istiyorum.


:AIG:
Bir öğretmen olarak bana bugün, Nabi Avcı döneminden kalma bir alışkanlığın sürdürüldüğünü gösteren bir toplu mesaj geldi Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'tan. Ben mesajı aynen yazarak, kısa bir değerlendirmede bulunmak istiyorum.

"Lise öğrencilerimize okumayı, okuduğunu tartışmayı, bildiklerini paylaşmayı daha keyifli hale getirecek bir kampanya başlattık. Arkadaşlarıyla kitap okuyan ve yorumlarının videosunu "#cokokuyancokgeziyor" etiketiyle sosyal medyada paylaşan 100 öğrencimizi kurayla ücretsiz Gençlik Kampı'na göndereceğiz. Kampanya görselini e-postanıza gönderiyoruz. Öğrencilerinize ulaştırmanızı rica ediyoruz."

Ben bu uygulamayı Sayın Abdullah Gül, cumhurbaşkanı olduğu yıllarda, sanırım bir gün canının sıkılması sonucu, bir sabah eline geçen piyasa kitaplarından birini istem dışı on dakika okumuş. Sonra da, bütün ülkenin canının sıkılıp, ne yapmaları gerektiğine karar veremeyeceklerini düşündüğü için, bütün kamu kurum ve kuruluşlarına, herkes sabahleyin, işe başlamadan önce, topluca, her gün on dakika kitap okuması konusundaki emrini bir yazıyla bildirmişti. Bu emir ve okumalar o kadar çok işe yaradı ki, herkes âlim oldu. Sokakta kimi görsek kitap okuyor, tartışıyor, fikirler birbiriyle yarışıyor durumuna geldi. İşin garibi, üniversitelerde de hak etmeyenler akademisyen olmaya, rektör ve dekan olmaya, kendini bile tanımaktan acizler YÖK üyesi olmaya başladı. Hatta üniversite sınavı sorularının çalınması, KPSS sonuçlarıyla oynanması, mülakatlarda türlü dümenlerin dönmesi de bu on dakikalık sürede yetişen âlimler sayesinde oldu, denebilir.

Hani masallarda denir ya, "gel zaman, git zaman" sonra malum cemaatle işler bozuldu ve bu âlimler hırsız, dolandırıcı, alçak, vatan haini oldular. Onların yerlerini benzer varlıklar doldurdular. Onlar da Abdullah Gül'ün on dakikalık âlim yetiştirme kampanyasının ürünleri...

Şimdi diyeceğim şu ki, biz bu masalı daha önce dinlemiş, çocuklara anlatmış, sonuçlarıyla da yüzleşmiştik.

Sayın Bakan, içinde yığınla bilgi yanlışlıkları dolu, ders kitapları diye öğrencilerin eline tutuşturduğunuz paçavralardan kurtarmayı deneseniz... Devam-devamsızlık konularını bir kez daha gözden geçirip, çocukları birer mahkûm yerine, birer öğrenci olduklarını hatırlayacakları, öz güven duyacakları duruma getirseniz... Okulların giriş çıkışını öğrenci olduklarını algılayacak şekilde düzenleyip, okul duvarlarını bir yarı açık ceza ve tevkif evi olmaktan çıkarıp, çocuklara istedikleri yerde yemek yeme ve istedikleri gibi giyinme özgürlüğü verseniz... Sınıf geçme yönetmeliklerini değiştirmeyi deneseniz... Tatilleri çoğaltıp öğrenci ve öğretmenleri farklı bir sıkıntıya sürüklemek yerine, ülkenin genel koşullarını, yazını, kışın ailelerin çalışma ve üretme ortamlarını dikkat alarak eğitim ve öğretim sürelerini ayarlasanız… Özel okul şartlarını düşünmek ve geliştirmek yerine, bu saydıklarımızı yapsanız, sanırım yukarıda sözünü ettiğiniz çalışmalardan daha faydalı olacaktır.

Sayın Bakan, emin olun ki, eğer bu söylediklerim yapılıyor olsa, ilkokuldan üniversiteye kadar örgün eğitimde elemeli sistem devam etse, sizin beklentiniz olan kitap okuma zaten tavsiyeye gerek kalmadan okunacak ve tartışılacaktır.

Ne olur siz, sizden öncekilerin yaptığı gibi, bir şey yapıyormuş gibi, her şeyi bozmayın ya da yapıyor görünmeyin. Bakın, ülkede ne kadar imam hatip arttıysa, ahlaksızlık da aynı orantıda daha fazla arttı.

Bu ülke bizim, bu çocuklar bizim, hem ziyan etmeyi engellemeye çabalayıp, hem de ziyan edilmesi için, dünyada bizim ürettiğimiz eğitim sisteminden başka, kendi çocuklarına zarar veren bir ülke yok.

Köy Enstitüleri kapatıldı. Kız Olgunlaşma Enstitüleri kapatıldı. Öğretmen Liseleri işlevsiz hale getirildi. Anadolu Liselerinde yabancı dille eğitim veriliyordu, şimdi her yer Anadolu Lisesi ve hiçbiri işlev yapacak durumda değil ve dökülüyorlar. Meslek Liseleri sınavla öğrenci alıyordu ve mezunlarının neredeyse tamamı mühendislik fakültelerine giriyordu. Şimdi ise adını ve soyadını yazamayanlar Meslek Liselerindeler...

Okumakta zorlanan bir nesle siz hangi kitabı okutarak sevdirebilirsiniz. Benim bildiklerimi bildiğinizi bildiğim için, daha bir kızgınlığım artıyor. Neyi ve ne zaman düzeltmeyi düşündüğünüzü bir türlü anlayamıyorum. Erkan Mumcu'dan, Hüseyin Çelik'ten, Ömer Dinçer'den, Nabi Avcı'dan, İsmet Yılmaz'dan farklı olduğunuzu düşündük, bizi yanıltmayın Sayın Bakanım.

Bildiğiniz son bir şeyden daha söz etmek istiyorum; insan yetiştirme hata kabul etmiyor. Defolu insanı çöpe atıp, yeni bir insan yetiştiremiyorsunuz. Bu yüzden, eğitim, bir iktidarın ayakta kalmasını sağlayacak nesiller yetiştirmek değil, bir ülkenin ayakta kalmasını sağlayacak nesilleri yetiştirecek sistem ve personele ihtiyaç duymakta. Bunun için de kaybedecek zaman yok.

Umarım aynı bakanlığın neferleri olarak birbirimizi anlamaya muktedir oluruz, yoksa kimseye anlatacak bilgimiz de, bizi dinletecek muhatabımız da olmayacak.

Size bir kez daha başarı dilemek istiyorum, eğer görülen bunca yanlışı değiştirmek için çalışmaya başladıysanız...

25 Temmuz 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın çocuk eğitimi ve yetiştirilmesi kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kırkı Kırpan Anlayış

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Kanamalı Kanal
Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım
"Bir Fincan Kahve Olsa"
Yakın Çekim Faraziye
Değerler Eğitimi
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Yıllık Yatırım Politikası
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Kırk Şehitli Bir Yürek

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Köşebent [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.