..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızlık güzel birşey, ama birilerinin yanınıza gelip yalnızlığın güzel birşey olduğunu söylemesi gerekir. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
28 Temmuz 2019
Canan Kaftancıoğlu'na Suç İsnadı  
Osman AKTAŞ
Canan Kaftancıoğlu'nun Suç Teşkili sayılan basın açıklamalarıyla ilgili videolarını seyrettim. Bu videolarda ben şahsen ne bir hakaret, ne halkı kin ve düşmanlığa tahrik, ne kamu görevlisine hakaret, ne silahlı terör örgütü propagandası yapmak, ne de askeri teşkilatların aşağılanmasına dair her hangi bir konuşmaya rastlamadım.


:GG:
Canan Kaftancıoğlu'nun Suç Teşkili sayılan basın açıklamalarıyla ilgili videolarını seyrettim. Bu videolarda ben şahsen ne bir hakaret, ne halkı kin ve düşmanlığa tahrik, ne kamu görevlisine hakaret, ne silahlı terör örgütü propagandası yapmak, ne de askeri teşkilatların aşağılanmasına dair her hangi bir konuşmaya rastlamadım.

Kaftancıoğlu, sağduyulu her vatandaşın yapabileceği eleştirilerde bulunmuş olduğu kanaati içinde basın açıklamaları yapıyor.

Fransa'da öldürülen üç kadın militanın ölümüyle ilgili bence duygusal bir yaklaşımdan dolayı ciddi hata yapıyor. Her insanın yaşama hakkı vardır ve yargılanmadan bu hak elinden alınamayacağı kısmı son derece doğru ve düşüncesine katılıyorum. Ancak öldürülen bu üç kadın Fransa'da öldürülüyor. Bir yargılanma olacaksa önce Fransızlar tarafında gözaltına alınıp, bir ön yargılama yapılması, sonra iade mi, beraat mı, hapis mi olacağı karara bağlanması gerekir, ikinci bir durum bu insanlar Fransa'dalar ve Fransız yetkilileri görevlerini ihmal ederek bu insanların ölümüne neden oluyorlar, üçüncüsü ise bu kişileri kimlerin öldürdüğü belli değil. PKK mı, Fransızlar mı, bu insanların kişisel düşmanları mı Türkler mi belli değil.

Kaftancı oğlu bu üç kadının yaşam hakkını savunurken, açıkça, ne kendi kuşkularını, ne elinde varsa eğer bilgi ve belgelerini açıkça ortaya koymadan sadece yargılanmadan infaz edildiklerini söylüyor. Bu da konuşmasından Fransız yetkililerini ve PKK militanlarını değil, Türkleri ve Türk yetkilileri suçluyormuş gibi bir anlam çıkıyor.

İnsanlar konuşma yaparken, yaptıkları konuşmaların kimleri hedef alacağını düşünmeleri gerekir. Açıkçası ben canan Kaftancıoğlu'nun PKK gibi bir terör örgütüne yardım ve yataklık maksadıyla hareket ettiğini düşünmüyorum, ama konuşmasına açıklık getirmeden muhayyel suçlaması da Türk yetkilileri işaret ettiği kanaati doğuruyor. Bu durum da hoş bir manzara teşkil etmiyor. Bu yaptığı açıklamayla, üzerinde yaşadığı ve mensubu olduğu ülkeye karşı sorumluluk duymadığı kanaati hâsıl oluyor.

Kaftancıoğlu'na yöneltilen diğer suçlamalar tutarlı değil, sadece uyarı ve eleştiriden müteşekkil konuşmalar...

Makam sahibi kimselerin insanları suçlamadan önce biraz daha hoşgörülü olmaları toplumdaki kişisel saygınlıkları yönünden oldukça önem teşkil etmekte olduğunu düşünüyorum.

Namık Kemal "Barika-i hakikat müsademe-i efkârdan doğar" diyor. İnsanların düşüncelerini söylemelerini engellemeniz düşüncelerin yer altına çekilmesine ve örgütlü harekete neden olur. Düşüncelerini açıkça söyleyen kişilerden asla zarar gelmez.

Bırakın herkes düşüncesini söylesin. Konuşan insan rahatlar. Rahat olan insan problem olmaz. Hem belki bilmediğimiz çok şeyi de bu sayede öğrenme imkânı bulmuş oluruz.

28 Temmuz 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yazlık Sinemadan Kışlık Düşlere
Sağıra Türkü Dinletme Köre Ülke Güzeli Seçtirme
Medya: Termik Yalan Santralı
Yurttaşlarıma Açık Telkin
Düzenbaza Hile Bekçisi
Asaletten Uzaklara Adalet
İçimizdeki Mustafa Kemal
Müslümandan Müslümana Bir Hak
Tatlı Eğitime Tatlı Tatil
Eğitim Çöplüğünde Sosyal Değer Arama

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım
Alışılan Ölümler
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Şükre Dair
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi
Ey İzmir Barosu!
30 Ağustos Zafer Bayramı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
Sabahattin Ali [Deneme]
Alın Yazıları - Mekân Düşüncesi [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.