..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bulanmadan ve donmadan akmak ne hoştur. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
21 Ağustos 2019
Nasıl Yaşar ve Nasıl Ölürüz 19  
Bayram Kaya
Eğer boşluk bir birim, dolulukta bir birime kıl payı kadar yakın durumla 0,99988 değerinde olsun. Yani bu durumda doluluk boşluktan 0,00012 sayısı kadar eksik veya azdır veya küçüktür ya da hafiftir. Sıcaklıktır, soğukluktur. Daha yoğundur az yoğundur vs.


:AJB:
Zıtlık birbirinin motorudur. Dinamosudur. Eylem selliğidir. Nicelik, nitelik durumudur vs. Biri olmadan diğeri olamaz. İkisi aynı anda ve bir arada belirmedirler. Birlikte olanla birlikte gidendirler.

Zıtlık illa iki türlü olmak zorunda değil. Birinden diğerine doğru giden faz geçişleri birçok niceli yoğun durumların skala derişmeleri içinde olmakla, zıt durumlar pek çok ve çelişiklikledirler.

Boşluk doluluk gibi. Varlık yokluk gibi, uzun kısa gibi. Etki, çelişme ve devim akışıdırlar. Çekme itme çelişkisidirler. Fren, akış ilişkisidirler vs. Büyük küçükle vardır ve birbirine aksama firen ilişkisidirler.

Yaşam nasıl var? Çok basit yaşam ölümle var. Yani yaşam zıddıyla var. Hem yaşam hem de ölüm birbirinin çevresi ve birbirinin niş etki alanıdırlar. Bozulmaya, yıkıma, düzensizliğe karşı; bozulmama, yıkılmama, düzenli kalmadır.

Düzen bir süreçse, düzensizlikte aynı anda ve birlikte bir süreçtir. Düzen kurulduğu an daha düzen kurulurken düzensizlik ve aksama başlar. Yaşamak bir süreçse ölüm de bir süreçtir.

Ölmeye başlıyorsanız yaşıyorsunuz demektir. Yaşıyorsanız ölmeye başlamışsınız demektir. Burada büyüğün-küçüğün ya da azın-çoğun veya ağırın-hafifin; eksiğin-tamamın vs. Olan sayısal dili sürece önem ve dinamiklik kazandırmaktadır.

Şöyle bir azlık-çokluk ya da büyük-küçük veya hafif-ağır sayısal ifadesi süreci anlaşılır kılacaktır. Boşluk 1 birim, doluluk ta 1 birim olursa bu süreç beliremez. Bunlar birbirine olacak akışı ve birbirine olacak eğim olan sekans hareketini yok eden denge durumudurlar.

Eğer boşluk bir birim, dolulukta bir birime kıl payı kadar yakın durumla 0,99988 değerinde olsun. Yani bu durumda doluluk boşluktan 0,00012 sayısı kadar eksik veya azdır veya küçüktür ya da hafiftir. Sıcaklıktır, soğukluktur. Daha yoğundur az yoğundur vs.

Şimdi 1 olan değerin 0,99988 değerine bir eğimi, bir iniş aşağı olma, yükseğin alçağa basıncıdır. Ya da 0,99988 değeri 1 değeri karşısında yansıma biçimleri; yokuş yukarıdır. Rüzgara karşı harekettir, isteksizliktir vs. ezilmedir vs.

Bu değeri bizim görmemiz, bilmemiz, duyumsal ölçmemiz olanaksızdır. İşte bu durumda boşluk vardır ve boşluğa doğru eğim alanı vardır. 0,00012 sayısal değeri kadar enerji nereye gitti?

Kuşkusuz ki doluluğun etrafında EMK dediğimiz elektrikti bir manyetik alan sarımlı kimyasal bir depo alan gücüne dönüştü. Başlayan süreci durduracak duracak olan süreci devam ettirecek yönde bir enerji indüklenmesine dönüşecektir.

Bu süreçte özdeğin kendisi ile hep aynı kalamaması özelliği olan değişme dönüşme dediğimiz durum ile bir durumdan diğer duruma geçmesinin eylem selliğidir.

Açıklayıcı olmak için konunun aslında birbirinin aynısı olan durumlarından birinden çıkıp diğerine bir bağıntı ve çağrışım göndermesi yapmaktayım. Ama burada konudan çıkmalıyım. Lütfen konuyu cümle, cümle kesikli ve tekrarlı olarak okuyup düşünerek değerlendirme yolu ile bir sonrasına geçiniz.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tarihsel 1
Anlamak Gerek 58
Tarihsel 2
Anlamak Gerek 50
Anlamak Gerek 57
Anlamak Gerek 59
Anlamak Gerek 52
Anlamak Gerek 60
Anlamak Gerek 61
Anlamak Gerek 53

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Anlamak Gerek 26
Anlamak Gerek 38
Kurtuluşun Felsefesi 161
Hatırlama 1
Mal mı, İnsan mı?
Mamon'du Belirme 1
Sahiplik İmanı 1
Bağ Enerjisi 1
Denge ve Dengesizlik Süreçleri 24
Tarihi Olan İlahi Adalet1

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Coğrafyan Fiziğin İle Ya Fiziğin [Şiir]
Aslına Yüz [Şiir]
İzan Mizan [Şiir]
Vah ki Vah [Şiir]
Yıkılışa Direniş Direnişe Yıkılış [Şiir]
İsis Dersem Çık Ereşkigal Dersem... [Şiir]
Görmez Şey [Şiir]
Mevsimsel [Şiir]
ve Leddâllîn, Amin [Şiir]
Tekil Tikel Tükel [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Dünyayı yaşantılaşan çabalar içinde duygunun önemi hiç yitmezse de, payı giderek azalmaktadır. Sosyo toplum bazlı, genel bir açılımla başlayan çalışmalarım da; bilim felsefesi içinde olunma gayreti güdüldü. Bu nedenle yazıların tarisel, sosyo toplumsal evrimli ve türlü doğa bilim verileri güdülü çalışma olmasına gayret edildi. Genel felsefem içinde bir bilgi; ne kadar çok bağıntısıyla söylüyorsanız, o bilgi o kadar bilinir bilgidir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Bayram Kaya, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.