..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Gene gel gel gel. / Ne olursan ol. / ... / Umutsuzluk kapısı değil bu kapı. / Nasılsan öyle gel. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
19 Kasım 2019
Yüzbaşı ile Operasyona Bile Gitmiştik  
Ahmet Zeytinci
İlkokuldan yeni zıplamışız ortaokula. Hele de o sıcak günlerde ders çalış demeyin de bizim gibi tembel bir öğrenciye ‘'Hiç durmadan yirmi otuz kilometre koş.'' deyin, hem vallahi hem de billahi o yirmi otuz kilometreyi seve seve koşarız, ter sırtımızdan değil de başka bir tarafımızdan çıksa bile, yeter ki ders çalışmamızı istemeyin...


:AEA:
Bizim ortaokul yılları, yurdumuzda anarşinin tavan yapmasına rağmen yine de canlı hareketli yıllardı. 12 Eylül Darbesi daha gerçekleşmemişti. Mahallenin ve okulun zibidilerindendik üç beş arkadaş. Gırgır dergisinin, Avanak Avni'nin, Gaddar Davut'un, Tarzan ile Arap Kadri'nin zirve de olduğu yıllardı. Zibidileriyiz dedik ya kendimize. O zaman ki zibidilerin ve her zaman ki zibidilerin en büyük özelliğidir, gırgır şamata hayatlarında birinci sırada, dersleri ise her zaman ikinci plandadır. Bana inanmıyorsanız ‘'Gelmiş Geçmiş En Ünlü Zibidiler Ansiklopedisinin 3.cildinin 28. sayfasına bakın isterseniz.''


Sadece Gırgır ile Fırt mı? Red Kit, Teksas, Yüzbaşı Tommiks, Zagor, Tom Braks o zamanın en popüler çizgi romanlarıydılar. Eee çocuksun bütün arkadaşların Red Kit okuyor, Teksas Tommiks okuyor. Tommiksi birçoğunuz, hele de erkekler mutlaka bilirsiniz. Kadim dostları Konyakçı ile Doktor Sallaso'dur ve en bunaldığı zamanlarda yetişirler Rencır Yüzbaşı Tom'un imdadına, onu bir sürü cendereden çekip çıkarırlar, adeta tereyağından kıl çeker gibi. Aslında bütün hikâyelerin birçoğu o zaman ki Amerika'da geçer. Bileniniz vardır, bilmeyeniniz vardır bu çizgi romanların bir kısmı aslında İtalyan menşelidir.


İlkokuldan yeni zıplamışız ortaokula. Hele de o sıcak günlerde ders çalış demeyin de bizim gibi tembel bir öğrenciye ‘'Hiç durmadan yirmi otuz kilometre koş.'' deyin, hem vallahi hem de billahi o yirmi otuz kilometreyi seve seve koşarız, ter sırtımızdan değil de başka bir tarafımızdan çıksa bile, yeter ki ders çalışmamızı istemeyin...


Öğlenciyiz Ortaokulda, akşam saat 17.00 gibi eve gelmişiz, çantayı atarsın yemeği yersin Ahmet doğru kalın ve geniş ders kitaplarından başla çalışmaya. Niye kalın ve geniş ders kitapları? Sebebi belli, en güzel o kitapların arasında saklanıyor Teksas, Zagor ve Yüzbaşı Tommiks. Babam gelmeden bitirmem lazım iki Teksas, bir de Yüzbaşı Tommiks. Bitirmezsem yandım, arkadaşlar ile değişmiştik, yarın geri vereceğim Teksas, Tommiks ve Zagorları. Bu meret çizgi romanlar öyle geliştirir ki hayal dünyanızı siz bile hayret edersiniz. Ben kaça kere operasyona gittim Yüzbaşı Tommiks ile sayısını bile unuttum. Hatta bir sefer aynı gün içinde hem Yüzbaşı Tommiks, hem Teksas Çelikbilek , hem de Red Kit ile üç ayrı operasyona bile gitmişliğim vardır. Siz gitmediniz mi sanki Yüzbaşı Tommiks ile Kızılderililere operasyona ya da Teksas ile Siyulara, Komançilere karşı savaşmadınız mı? Zagor denen adam ile beraber arkadaşlarınıza Ahyaaak! diye bağırmadınız mı? Bağırdınız da ne oldu? Sokakta ki amcalar teyzeler size ‘'Kafayı yedi mi bunlar?'' diye baktılar.


Bir gün eve gelmişim akşam yemeğini yedim, kalın bir kitabı ayarladıktan sonra, gelsin Yüzbaşı Tommiks. Operasyon varmış Kızılderililere, adam bana ‘'Sen de katıl Ahmet birader'' deyince geri çeviremedim. Üstelik ta üç beş gün önceden söylediydi yüzbaşı, onu yalnız bırakamazdım, yaralanır, ölür mölür sonra ben de vicdan azabından duramam. Eli kulağında başladı başlayacak operasyon. Tabi ki tek gözüm Yüzbaşıyı, Tom'u takip ederken tek gözümde kapıda ‘'Babam ne zaman gelecek; o da bize operasyon çekecek, gelirse yakalanmamam lazım bizim operasyon yarım kalır.'' Düşüncesi her an aklıma gelip gidiyor. Baktım o arada Red Kit mızmızlanıyor bana. Az dur dedim Red sen biraz Düldül ile Rintintin ile ilgilen, biz Yüzbaşı ile operasyona devam ediyoruz, sana daha sonra uğrayacağım. Hem sana bir sır vereyim Red, Daltonların saklandıkları yeri biliyorum Yüzbaşıyı bırakıp gelince beraber yakalarız.


Aman Allah'ım zil çaldı. Zili çalmasından belli, iki kısa iki uzun zil sesi, bu kesin babamdır. Redi Kit ve Yüzbaşı Tommiks hasıraltı. Annene yutturuyorsun da baban yemez oğlum Ahmet. Tüh yine operasyonlar yarım kaldı, artık yarın kaldığımız yerden devam ederiz akşam babam eve gelene kadar. Yoksa gece lambasını yakıp hem operasyonları hem de kitapları bitirsem mi? O zamanda çok uykusuz kalıyorum ya...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ultra Bir Mirima
Kalemim ile Sohbet
Yala Beni Diyordu Adeta
Kararlıyım Yarın Diyete Başlıyorum
Ben Bir 444 Uzmanıyım Bundan Sonra
Peynir Gemisine Müdahaleler
Ayak Baş Parmağımın Marifetleri
Selamın Manitu
Kulak Memesi Kıvamının Gayrı Resmi Tarihi
Vinç Operatörü

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ay Em Ef Biraderler
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
İnsanlık İçin Küçük Sizin İçin Büyük Bir Adım
Emrin Olur
Maaşını Soruyorum Söylemiyor
Serbest Meslek
Enflasyonun Düşmesi Bana Hiç Yaramadı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Oysa Bizim [Şiir]
Biz Çocuktuk [Şiir]
İlk Yazdığım Şiir Şöyle Başlıyordu [Şiir]
Darbeli Matkap [Şiir]
Sigaranın Kendisini İçtiği Adam [Şiir]
Her Şeyin Bedelini Ödemeli Şairler [Şiir]
Bilen Bilir Bana Sormayın Dostlar [Şiir]
Bu Sokaklar Bu Kadar Hüzünlü Değildi Eskiden [Şiir]
Bir Kardeşi Olmalı İnsanın [Şiir]
Çocukken Ben [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ahmet Zeytinci, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.