..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hala çevrende bulabileceğin güzellikleri bir düşün ve mutlu ol. -Anne Frank
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
1 Aralık 2019
Anlamak Gerek 21  
Bayram Kaya
Farklı kullanım ve farklı tüketim değeri olan ürünlerin karşılıklı takası da üretim hareketiydi. Böylece kolektif birim zamanlı olan kolektif artık zamanın üreten ilişkiye dönüşen yansıması; gruplar arasında da dolaşıma (tedavüle) çıkan yeni bir yansımaydı. Grup biriktirmiyor bir başka grup için değiştirilebilir emekleri üretiyordu.


:HB:
Ortaya konan yeni güç birliği içinde, kişisi akıl dahilinde akıl edilemeyen; ön görülemeyen yeni yansımalar, aynı süredurumu onlarca kes onlarca parçalı durumun tepki koyuşu yapmıştı.

Parçalı kılınan kolektif süre durumlar içinde yapılan sağlamalar da av tekil sağlama içindeki gibi bir gün sürse bile; kolektif sağlama bir günlük süre içinde bütün temel referansları karşılar. Üstelik kolektif süre durum entegresi tüm bunları daha kısa sürede ortaya koyar.

Bir günü kendisini savunmanın kaçma kovalama süreci içinde geçen tekil kişi, o gün av yapamamıştır. Yavru bakımıyla yavru güvenliğini tesadüfe bırakmıştır. Kolektif tepkili etkinlik, kişi tepkili etkinlikle benzerdi. Biri daha az sürede daha çok ve birçok parçalı iş ortaya kor. Kişi tepkili süre daha uzun ve bir tek parçalı bir süredir. Kolektif birim süreli etkinlik, aynı anda ve tüm kolektife göre birçok etkinlikti.

Kişi tepkili etkinlik sadece o kişiye göre bir tek etkinlikti. Parçalı kolektif etkinlik ile kişisi etkinliğin ikisi de bir gün süren etkinlikler olsalar da her iki etkinlikler nicel süre etkinliği olukla eşit değildiler. Tekil kişimiz tehditle karşılaşmadan; kendisini savunma durumunda olmadan, gün boyu süren bir beslenme süreci içinde olsun.

Kolektif etkinliğin de gün boyu süren bir etkinliği olsun. Tekil etkinlik içinde sadece o tekil kişi doyar. Oysa kolektif etkinlik içinde birçok kişi doyar. Ve kolektif etkinlik içinde aynı anda, aynı gün boyu etkinlik içinde birçok kişinin güvenliği sağlanır. Geride kalanların bakımı, eğitimi yapılır.

Gün boyu süren kişisi etkinlikler zarfında kişi kendisini yavaşlatacak durumlarla baş başadır. Örneğin, tekil kişi ya yavruyu geride bırakacaktı. Ya yavruyu sırtlayacaktı. Yavruyu sırtlama da geride bırakma da kişiyi yavaşlatır. Biri düşünce olarak yavaşlatır. Birisi de fizik sel olarak ve somut biçimde kişinin eylemlerini kısıtlayacaktı.
Kişi birçok referans durumun birçok potansiyel basıncı altında olmakla aynı andadır. Ama kişi kolektif bir yapı içinde olmadan çoklu referanslar kişisi zaman içinde kolay kolay ve aynı anda gerçekleşemezler.

Eş birim süre içinde gerçekleşen tekil süre ile kolektif süreyi kıyaslayalım. Kolektif zaman birçok parçalı süre olması nedenle, mutlaka ve aynı anda birçok etkinlik içinde ve birçok referansların sağlatması olacaktır. Bu tür sağlatma ile kolektif alanın içi çok hızlıdır. Yani kolektif etkinlik aynı anda ertelenmeyen birçok temel referansı eksen alan bir gerçekleşmedir.

Oysa kişisi etkinlikler de bir tür referansa dayalı olmakla genellikle tek tek gerçekleşen etkinliktirler. Siz bu etkinliğin birini yaparken diğer etkinlikleri aynı anda yapamazsınız. İkinci olaraktan da tek kişili tepki etkinlik süresince gerçekleşen kolektif etkinlik sağlaması miktarca da eşit değildi.

Kolektif birim zaman içinde yapılan sağlatmalar, kişi sağlatmalı süre duruma göre sanki göz kapatıp göz açma kadar kısa süre olmuştur. Kişisi tutumun uzun süren çabasına göre kolektif iş birliği kişiye göz yumup göz açma kadar kısa olan süre durumdur. Senkronlu iş birliği olan kolektif birim zaman, süreç içine "kolektif bir artık boş zamanı" eklemiştir.

Bu kolektif birim zamanlı artık zaman, gelecekteki sürdürülebilir bir üretim koşullarını oluşmanın birinci ve tek ileri süreciydi. Sürdürülebilir bir üretim sürecinin birinci koşulu kolektif birim zamandı. Kolektif artık zamandı. Artık zaman içinde yapılacak olan boş zaman etkinliğine bağlı buluşla bağdaş olan, üreten ilişkiydi.

Üreten ilişki içinde temel referansa göre zorunlu olan ve biliş sel öngörülü oluşlara karşılık depo enerjili birikme dışında; gelir getirici, kâr olucu hiç bir birikme yoktu. Depo enerji olan birikim davranışsal, biliş sel senkronlu ve zorunlu birikmeler de kolektif tabanlı ve kolektif birikmeydi.

Depo enerji köleci sistem üzerinde şimdinin seçilmişlerine finansmandı. Teşvikti. Kâr payıydı! İhaleydi. Vergi indirimiydi vs.

Bu birikmeler bir kişinin diğer kişilere karşı ezme, ezilme yapacağı birikmeleri değildi. Aksine kolektif başlayan sürecin kolektif olarak devem etmesi; devamlılığı için birikmeydi. Sürdürülebilir bir iç üretimin ikinci adımı, üreten grupların, üreten gruplar arası üretim ilişkilerini takas etmeleriydi.

Yani sürdürülebilirlik kendi içinde yarın yenden ve yeniden üretimdi. Kendi dışında da üreten birçok grupların, birbirine göre olan birbirinin ihtiyacı içinde buğday ve dokuma gibi farklı iki ürünün farkı iki ve birçok kullanımlarına dek farklı tüketim değerini veren giriştirici yansımalarıydı.

Farklı kullanım ve farklı tüketim değeri olan ürünlerin karşılıklı takası da üretim hareketiydi. Böylece kolektif birim zamanlı olan kolektif artık zamanın üreten ilişkiye dönüşen yansıması; gruplar arasında da dolaşıma (tedavüle) çıkan yeni bir yansımaydı. Grup biriktirmiyor bir başka grup için değiştirilebilir emekleri üretiyordu.

Bu süreç şimdiki gibi acımasız, vahşi ve barbar bir arz talep soygunu olan kâr ya da kazanç güdüsünü süreçliyen hile ve tuzaklar da değildi. Arz ve talep gibi hileler için üretim yapılmıyordu. Karşı tarafı tüketime zorlayan kâr, kazanç sömürülü güdü hiç yoktu. Zorunlu tüketim olan emeğe karşı zorunlu tüketim olan emekler vardı.

Bu tür takas içinde artan, biriken, kâr olan, kazanç getirmekle tasarruf olan ölü emekler hiç yoktu. Otuz kişilik üreten bir totem grup 5 ton arpa üretip; bu beş ton arpayla bir yıl yaşamını sürdürüyorsa, bu grup durup dururken10 ton arpa üretip biriktirmez.

Bunu iki nedenle yapar. Fazla ürün çürümekle, haşere istilası olmakla üreten grubun tüketimi olmayacağı için kullanım ve tüketime girmeyen fazladan bir boş boşuna enerji harcanması olacağından grup fazla ürün üretmez.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
Anlamak Gerek 71
Anlamak Gerek 45
Anlamak Gerek 43
Anlamak Gerek 32
Tarihsel 2
Anlamak Gerek 58
Anlamak Gerek 64
Anlamak Gerek 70
İttifaklardan Ne Anlamalıyız 3
Anlamak Gerek 55

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Anlamak Gerek 26
Anlamak Gerek 38
Hatırlama 1
Mal mı, İnsan mı?
Mamon'du Belirme 1
Sahiplik İmanı 1
Bağ Enerjisi 1
Denge ve Dengesizlik Süreçleri 24
Tarihi Olan İlahi Adalet1
Müruru Zaman 14

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aslına Yüz [Şiir]
Coğrafyan Fiziğin İle Ya Fiziğin [Şiir]
Vah ki Vah [Şiir]
Yıkılışa Direniş Direnişe Yıkılış [Şiir]
İsis Dersem Çık Ereşkigal Dersem... [Şiir]
Görmez Şey [Şiir]
Mevsimsel [Şiir]
ve Leddâllîn, Amin [Şiir]
Tekil Tikel Tükel [Şiir]
Mavi Yare [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Dünyayı yaşantılaşan çabalar içinde duygunun önemi hiç yitmezse de, payı giderek azalmaktadır. Sosyo toplum bazlı, genel bir açılımla başlayan çalışmalarım da; bilim felsefesi içinde olunma gayreti güdüldü. Bu nedenle yazıların tarisel, sosyo toplumsal evrimli ve türlü doğa bilim verileri güdülü çalışma olmasına gayret edildi. Genel felsefem içinde bir bilgi; ne kadar çok bağıntısıyla söylüyorsanız, o bilgi o kadar bilinir bilgidir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Bayram Kaya, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.