..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Egoistlerin en güzel yanı başkaları hakkında konuşmuyor olmaları. -Lucille S. Harper
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Politika > Cemal Zöngür
4 Ocak 2020
Alevilere, Kürtlere, Sosyalist ve Demokratlara Çağrı  
Temel Düşünce Olarak Din ve Maddiyat Üzerine Yapılan Siyaset, İnsani Gerçekleri Yok Etmektir.

Cemal Zöngür


İlk başta uyarılması gerekenler, Alevi olup korkak ve basit hesaplarla mevcut rejimim arkasından gidenler şunu unutmasınlar ki, devletin ordusu ne onları ne de kendilerini koruyamayacaktır. Bunun tarihteki en büyük örneğini, dünya imparatorluğu olduğu iddia edilen Osmanlı'nın, Birinci Dünya Savaşı'ında nasıl mezara göüldüğü kanıtıdır.


:AFH:


Bölgede yaşanan olaylar kısa bir zaman sonra, İran ve Türkiye'yi de içerisine alarak, 21. yüzyıl gerçekliğine uygun şekillendirecektir. Her iki rejim sonunu görüp paniklemiş durumda. Çünkü emperyalistlerin kendilerine biçtiği yüzyıllık ömür dolmuştur. Çoğrafi starateji bakımından İran, Türkiye, Orta Doğu'nun kaderini belirleyecek özellikleri taşıdığı halde, ikisi de Sünni ve Şii Arap İslam yobazılığıyla, dünyanın en yalancı edilgen ülkesi olmuşlardır. Tarihi olaylar somut analiz edilirse, emperyalistlerin nasıl bir rolleri olduğu rahatlıkla anlaşılır. Aynı şekilde emperyalistler ikisini de kendilerine göre yeniden şekillendirecekler. İran ve Türkiye yönetimleri ne kadar şov yapsalarda, büyük bir alt üst oluştan kendilerini kurtaramayacaklar.

İki tüccar rejim, İslam'ın yeminli katilleri gibi Alevi, Kürt ve solculara saldırmaktan başka şey akıllarına gelmiyor. Rejimin bu tutumunu fırsat bilen insanlık, kültür, düşünce ve yol düşükünü Şiici Aleviler, Sünni Arap hayranları, sistemin yalağından beslenmeyi marifet sayıyorlar. Durum bu kadar ciddi tüm demokrat, solcu, Alevi ve Kürtler uyanık olup, 1919 hezimetini bir daha yaşamamalılar.

Bölgede yaşanacakların şakası yok; dağ gibi büyüyen sorunlar dalga dalga her şeyi etkileyip değiştiriyor. İnsanlıktan yana olanlar akıllı davranıp öz savunmasını oluşturursa, bu değişimi lehlerine çevirebilirler. 1923 ve sonrasında olduğu gibi sahte Alevi, sahte laik, sahte demokrat ve İslam'a sarılmaya devam edilirse, yok olunacağı bilmeliler. Adeta Anadolu ve Orta Doğu'da 1500 ve 1915'li yıllar yeniden tekerrür etmekte.

İlk başta uyarılması gerekenler, Alevi olup korkak ve basit hesaplarla mevcut rejimim arkasından gidenler şunu unutmasınlar ki, devletin ordusu ne onları ne de kendilerini koruyamayacaktır. Bunun tarihteki en büyük örneğini, dünya imparatorluğu olduğu iddia edilen Osmanlı'nın, Birinci Dünya Savaşı'ında nasıl mezara göüldüğü kanıtıdır. Irak, Libya, Suriye vb. ülkelerde yaşananlar, İran ve Türkiye'ye doğru hızla ilerlemekte.

İki ülkede yaşanacaklar her şeyden önce yüzyıllardır yok sayılan Kürt sorunu, Alevilik ve demokratikleşmenin çözüm yolunu açarken, öz savunma güçlerini birleştirenler başarılı olacaktır. İfade edilen sorunlar çözülmediği sürece, Türkiye ve İran'da kimse rahat, huzurlu yaşayamayacaktır. Bunu gören rejim güçleri, daikkat edilirse son zamanlarda Aleviler ve Kürtler üzerinde saldırılarını daha da sıklaştırmıştır.

Gerici yapının son çırpınışını, devletin kendi kurumlarına ve görevlendirdiği güçlere güvenmemesi. Siyasi partilerin devlete, halkın devlete ve adalete güveninin kalmadığı bir ülkede, hiç kimsenin geleceği garanti olmadığı gibii, Alevi ve Kürtlerin hiç değil. Öz savunması olmayanları çok büyük bir tehlike bekliyor. Kimse kafasını kuma sokmasın, keskin bir viraja girilmiş durumda. Bu ne bir kıyamet tallalığıdır, ne de insanları korkutmaktır. Her demokrat ve yurtseverin görevidir bu tür uyarılar. Çünkü bizleri haklı çıkaran yüzlerce katliam örnekleri mevcut. Müslüman Devşirme Türk ve Farsların, Mezopotamya ve de Anadolu'da hakimiyet kurduğu günden bu zamana kadar şu olaylar, bizim ifade ettiklerimizin hafif kaldığını gösteriyor.

Rejim sonunun geldiğini gördüğünden, bazı satılık Alevi ve Kürtleri tarafına çekerek devrimci, demokratların üzerine kışkırtıp, geçmişte elde ettiği sonucu yeniden kazanma peşinde. Bu sahte laik, sahte demokrat ve İslamcılar, ihanetlerinden hâlâ vazgeçmiş değiller.

1235 ve 1240 yıllarında Sünni ve Şii karışımı Anadolu Devşirme Selçuklu'nuun, Baba İshak ve Hünkar Bektaşı Veli'nin temsil ettiği Kızılbaşlara yaptığı katliam.
Sünni dönme devşirme Osmanlı'nın,1390'da Musa Çelebi çevresindeki Kızılbaşlara yapılan katliam.
1411 Şey Bedrettin ve çevresindeki Kızılbaşlara uygulanan katliam.
1517 ve 1518'de Celalilere yapılan katliam.
1527'de Kalender Çelebi ve etrafındaki Kızılbaşlara uygulanan katliam.
1550'li yıllarda Pir Sultan Abdal'a ve çevresindeki Kızılbaşlara yapılan katliam.

Dönme Devşirme Arap Osmanlı'nın devamı niteliğindeki yapı, 1919'da Sivas, 1920'de Erzincan,1925'de Diyarbakır, 19272de Ağrı, 1920'den 1938'e sürdürülen Dersim katliamlarını unutmak veya inkar etmek, insan olmaktan çıkmaktır.

Ve 1970'li yıllarda Amasya, Çorum, Malatya, Maraş Kızılbaşlarına yapılan katliamlar. 1980, 1988, 1993, 1994 ve 2000'lerde Alevi, Kürt, ve sosyalistler üzerindeki katliamlar, her on yıla yayılacak şekilde sürdürülmekte. Daha düne kadar kapıları işaretlenen Alevilerin yaşadıkları psikolojik katliamı görmeyip, sahte laiklik ve Şii İslam'a hayranlık duyan düşkün Aleviler şunu unutmasınlar. Öncesinde olduğu gibi yarın yaşanılması kaçınılmaz olan alt üst oluşta, ilk önce özünü inkar eden yol düşkünleri, İslam tarafından en aşağılık şekilde kullanılıp satılacaklardır. Bunun tarihdeki örnekleri şöyledir.

Alevi olup halkına düşmanlaşan ilk kişiliksizler, 1400 ve 1500'lü yıllarda Hünkar Bektaşı Veli'nin torunlarından Mehmet Çelebi, Hızır Paşa, 1919'da Mustafa Kemal'in yanında yeralan Mehmet Cemalettin Çelebi, (Ulusoylar) Dersimli Diyap Ağa ve Rayber gibileri. Bugün ise İzettin Doğan, Doğu Perinçek, Hamza Aksüt, Cemal Şener, Rıza Zelyurt gibi binlerce maddiyat yol düşkünü kişileri saymak mümkün. Aklı başında olan Aleviler, demokratlar ve Kürtler, insanlık düşkünü kişilere ve rejim temsilcilerine inanmamalıdırlar. Mevcut rejim; Alevi, Kürt ve sosyalistleri hep katlederek bugüne gelmiştir. Bu zihniyetin dostluğuna güvenenler doğrudan insanlık düşmanıdır.

Tarihsel gerçekler bu şeklde olup, Şii ve Sünni İslamcı yobazların katlaimalarına bir kez daha maruz kalmamak için, herkes öz savunmasını oluşturmak zorunda. Büyük bir sorun yokmuş gibi davrananlar, ya tamamen asimile olacak veya katliamlarla tarihten silinecekler. İslam'a bulaşmış Şii ve Sünni her anlayış, İslami yozluğu tartışmasız herkese kabul ettirene kadar katliamlarını sürdüreceği bilinmelidir. Örgütlü ve güçbirliği yapmayan Alevi, Kürt ve Emekçilerin yeni oluşacak düzende yaşama şansı yoktur. Her şey son noktasına gelmiş bulunuyor. Bugüne kadar medya vs. çeşitli ptatformlarda yeterli teorik bilgilendirmeler yapılmıştır. Artık öz savunmacı pratiğe geçme zamanıdır. Bir gün bile geç kalınmamalı.


Cemal Zöngür
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politika kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkiye Solunun Sorgu ve Özeleştiri Kültürü Üzerine
Halktan Para Dilenerek Büyük Devlet Olmanın Hafifliği
İsrail - Filistin Düşmanlığının Tarihçesi
Gelin Siyasal İslam'ı Birlikte Tartışalım
15 Temmuz 2016 Darbesinin Esas Planlayıcısı Kimdir?
Türkiye Sosyalistleri ve Burjuvazi Artık Konuşmasın (1)
Türkiye'nin Temelsiz Siyaseti ve Carablus Çıkmazı
Amerika, Suriye'den Neden Çekildi?
Mahalli Seçimler ve İlkesizlikler
İşid'in Sonu, Kürt Referandumu ve Bölgenin Gelecek Yüzyılı

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Alevilik İle Sosyalizm Arasındaki Düşünsel Fark ve Bütünleşme Sorunu
Kapitalist Düzende, Komünist Yaşam Mümkün Mü?
Ana Tanrıçalar, Hz. İbrahim'in Tek Tanrı Masalına Nasıl İnandılar?
Her Şeye Muktedir Tanrı ve Kapitalizm Ölüm Döşeğinde
Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Tablosu
Hayvan İle İnsanın Birbirinden Ayrılışı - 3 -
Sosyalist Devlet Başkanları ve Politikalarının Analizi
Coronanın Hatırlattıkları, Dünyanın Geleceği
Karakterin Oturma Sorunu
Alevilik; İslam Dışı Din Değilse Pozitif Felsefe Midir?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Alevilerin Kapılarına Saldıranların Açık Kimliği [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (1) [Deneme]
Hz. Ali ve Ehlibeyt Alevi Midir? [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (3) [Deneme]
Lider mi Toplumu Şekillendirir; Toplum Mu Lideri? [Deneme]
"Türkleri Yeniden Tanımak" Araştırma Kitabımı Yazma Nedenim : [Deneme]
Tbmm'de Yedi Maddelik Anayasa Değişikliği Neyi Çözer? [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (2) [Deneme]
İşte Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Karnesi..! [Deneme]
İslamiyet Yeniliğe Açık Bir Din Midir? [Deneme]


Cemal Zöngür kimdir?

Ben Cemal Zöngür, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Sosyoloji, Tarih ve Siyaset üzerine araştırmalar yapmaktayım. Yayınlanmış bir kitabımın dışında çeşitli gazetelerde yüzden fazla makalelerimde yayınlanmıştır. Ve iki kitap dosyam yayına hazır durumdadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Tam bağımsız Tarih ve Siyaset üzerine yazan her Yazar


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Cemal Zöngür, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.