..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Müzik söylenemeyeni, ama sessiz de kalınamayanı anlatıyor. -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
21 Ocak 2020
Anlamak Gerek 71  
Bayram Kaya
İşte tarihsel gerçekliğin seyredişi olan gerçek hikayesi olan filim burada kopuyordu. Burada El aksiyonu devreye giriyordu. Kolektif birim zamanlı kolektif bir artık güç donanımı olmadan, nimetlerden yararlanmak ta (!) ne rızk vardı. Ne rızk veren vardı. Bunlar ancak kolektif bir güçle olasıydı. Kolektif hareketin iş bölüşümü içindeki kolektif birim zamanı size ilk depo enerjiyi vermişti.


:DEE:
İşte tarihsel gerçekliğin seyredişi olan gerçek hikayesi olan filim burada kopuyordu. Burada El aksiyonu devreye giriyordu. Kolektif birim zamanlı kolektif bir artık güç donanımı olmadan, nimetlerden yararlanmak ta (!) ne rızk vardı. Ne rızk veren vardı. Bunlar ancak kolektif bir güçle olasıydı. Kolektif hareketin iş bölüşümü içindeki kolektif birim zamanı size ilk depo enerjiyi vermişti.

El kolektif gücü, kolektif birim zamanı ve kolektif artık zaman süreci kolektif oluşu anmadan, hatta kolektif oluşa lanetler okuyarak; kolektif gücü, kolektif aklı kendi gücüm kendi aklım diye ilk başa koyuyordu. Kolektiflik dendi mi (ortaklık, paydaşlı dendi mi) nevri dönüyordu. Kendi deyimiyle yer, gök sarsılıyordu.

Doğa tümel bir güç ya da enerjiydi. Tümel güç, tümel enerji kendi üzerine kendi nicelikle iç etkilerle bir akıl ve akımlıktı. Akımlık bin bir tür bir belirim ile bin bir tür açı yön ve bin bir tür bir yol tutmanın iç hacim seli, patlayıp çatlamasını dışa vurdu.

Yol, yön, yer tutuş olan akıl; patlayıp çatlamayla dışa vurulan belirmenin dağılan saçılan olgu ve olayalar süreci içindeydi. Parçalanan olgu olay ve güç akışı içinde olanı parça olayların sürtünme, firen etkisiyle dışa serdi. Böylece parça olay ve akıl da dıştan kendi üzerine kendi etkimeyi oluştu. Kolektif etki bu parça zamanlı olgu olaylar akışlı akıl sentezi ile kolektif birim zaman üzerinde kolektif aklı, oluşacaktı.

İlah somut ve üreten kolektif gücün ürünüydü. İlahın bizzat kendisi iş ve çalışma ile bir şeyler üretiyordu. El ise ortaya konmuş ilahi kolektif gücü kafasına göre korkutarak, vaat ederek, tuzağa düşürerek, üretmeden, üreten iradeye sahip bir gücü olmadan, kişisi sahiplikle paylaştırmanın mana gücüydü. El kendi için; El tuzak kuranların en hayırlısıdır, diyordu.

Eğer El kolektif gücü anarak, kolektif gücü kutsamakla ve kolektif gücü yüceltip ilk başa korsa; El kendisinin fosa çıkacağını iyi biliyordu. Ama insanları kontrol edecek bir iman ve inanç cazibesi ortaya koymak için kolektif gücün bir ürünü olan nimetleri vermeyi en başa koyuyordu. Fakat ne yerdeki nimetler ne gökteki nimetlerin hiçbiri kolektif (ortak paylaşılın) güç olmadan, kendi kendisine yararlanılacak bir nimet olamıyordu.

Yer kavramı aşağı toprak olması kadar bir ittifakın merkezden çevreye doğru açılan ufku ile ganimeti emperyalist ülkü üzerinde giderek tüm yeryüzüydü. Diğer üretim yapan ve sömürülecek olan diğer grup ve ittifaklarla alemdi, alemlerdi. Şimdiki söylemle, dünyanı tümü bile değildi.

İttifak içindeki Enuma Eliş anlatımlarındaki göğün yukarı yer toprakları üreten meslek grubu kişiler ve onların geçimlik ürünü olan nimetler olmak dışında başkaca hiçbir Güneş, yıldız gibi uzay zaman sal anlamı yoktu. Gök; Dumuzi, İnanna, Enkidum tanımlı çobanlardan oluşan ilahi gruptu. Yer de Ur, Eridu, Lagaş gibi Gılgamış tanımlı ittifak olan çiftçi ilah gruptu.

Bu nedenle İnanna veya Dumuzi gökten (yukarı yer topraklarında) yere doğru Ur'a, Eridu’ya, Nippur’a iniyordu (aşağı yer toprağı olan tapınağa ittifak buluşmasına doğru geliyordu).

İştar ittifak buluşması için göğe (yukarı yer topraklarına) çıkıyordu. Gök denen yerlerde olanların her biri bir gruptu, her biri bir alemdi köleci yapı ile her biri bir monarşin yapılardı.

Ön ittifaklı ilk inşa anlatımlı lafzın içindeki yaratılış destanı, Enuma Eliş; İttifakı ilişkilerin sonucunu veren anlatımlarla ortaya konmuştu. Somut gerçek yaşanmış ve yaşanmakta olan bir anlatımdı. El in söylemi olan yaratılış destanı ise, ittifakı yaratılış destanında yapılan dejenerasyonlar yerine konan kişi sahipli bir iradenin kolektif irade yerine konmasıydı. El ’in söylemi kolektif inşa üzerine olan bir iştah ve söylemdi.

El kolektif inşanın malını mülkünü özelleştiren bir sömürünün mantığıydı. Sömürü mantığını sürdürebilmek için kafa putları ortaya koydu. Yoktan yaratma gücünün büyüsünü ortaya koydu. Kişiler büyüleyici söylemleri, kendi yoksulluğuyla birleştirmesini yaptığı kafa putu simülasyonları içinde kişiler daha da büyüleniyordu.

Bu nedenle bize yaptırılan simülasyonlar kaderlere boyun eğmeyi anlatan bir yaratılışın simülasyon söylemleriydi. Buradaki yer gök enuma Eliş söyleminden gelen yer gök anlatısı olmakla anlaşılması yorumlanması El’ söylemine göre olan simülasyonlardı.

Nimet olarak verilme söylemini gerçeği gözetmekle biraz daha egzajere edelim. Geçmişin insanı kendisine nimet olukla verilen akıllı telefonu, uçmayı bilgisayarı, araba kullanmayı, kalp nakli olunması gibi her tür nimetlerden yararlanmayı bilmeden yararlanamadan gelip, gittiler.

Bunları düşünemeden bilmeden yaşayıp gittiler. El ’in nimetimi anın, size verdiğim nimeti güzel güzel kullanın sözü nerede kalmıştı. Demek ki her şey ne onlar içinde ne de gelecekte olası olacak nimetlerle bizler için değildi. Bırakın uzak ve yakın geçmişi bundan 50, 100, 200 sene sonraki ve bundan 50, 100, 200 sene öncesinde yaşayanlar için de nimet değildi.

Kütükler üzerinde kütüğü kaydıran taşıma anlayışı, bu kaydırma işini derli toplu söyleyişle nimet olukla bilmese de bu eylem hem sürtünme yüzeyini azaltan eylemdi. Hem de dairesel veya döngüsel hareketi düz çizgi hareketine çeviren eylemdi.

Başka başka bağıntılarla var olan be eylemseli durumlar içindeki bu kolektif akıl, kolektif olgu ve olayların entegre bağıntıları, güya birdenbire ilham ve birdenbire bilme içinde bir araya getirilmişti. İşte tekerlek bu tür kolektif depo enerjili icbarlarıyla vardı.

Değilse haydin bir tekerlek icat edelim, sonra da açıklamasını yaparız dememişlerdi. Sürtünme yüzeyi neden, tekerlek sonuçtu. Günümüz dini inancın içindeki nimet anlayışı milyarlarca yıl hiç ortamda olmamakla birlikte, gelişen kolektif aklın deneysel sonucu olan tekerlek, nimet türü söylem içinde sistemin en başına alınmıştı.

Bize en başta nimet olarak verilmiştiler! Ama bu nimet, otomobil nimetiyle birlikte şunun şurasında 127 yıl önceden beri nimet bir yararlanmaydı! Hani ilk kes de bir seferde tüm her şey gibi nimetlerde birden verilen bir yaratılmaydı? Ne yazık ki otomobil gibi biçer döğer gibi kullanım mağara çağı kişilerine de nimet olması gerekirken bu olanaklar o hemcinslerin hayalinde bile olamamıştıSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tarihsel 2
El Bel Baal 2
Tarihsel 1
İrade 1
Anlamak Gerek 43
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 2)
Anlamak Gerek 45
Anlamak Gerek 32
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 2
Anlamak Gerek 58

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hatırlama 1
Sahiplik İmanı 1
Mal mı, İnsan mı?
Mamon'du Belirme 1
Anlamak Gerek 26
Anlamak Gerek 38
Bağ Enerjisi 1
Müruru Zaman 14
Denge ve Dengesizlik Süreçleri 24
Tarihi Olan İlahi Adalet1

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aslına Yüz [Şiir]
Vah ki Vah [Şiir]
İsis Dersem Çık Ereşkigal Dersem... [Şiir]
Görmez Şey [Şiir]
Mevsimsel [Şiir]
Tekil Tikel Tükel [Şiir]
ve Leddâllîn, Amin [Şiir]
Yıkılışa Direniş Direnişe Yıkılış [Şiir]
Mavi Yare [Şiir]
Meşrep 3 [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Dünyayı yaşantılaşan çabalar içinde duygunun önemi hiç yitmezse de, payı giderek azalmaktadır. Sosyo toplum bazlı, genel bir açılımla başlayan çalışmalarım da; bilim felsefesi içinde olunma gayreti güdüldü. Bu nedenle yazıların tarisel, sosyo toplumsal evrimli ve türlü doğa bilim verileri güdülü çalışma olmasına gayret edildi. Genel felsefem içinde bir bilgi; ne kadar çok bağıntısıyla söylüyorsanız, o bilgi o kadar bilinir bilgidir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Bayram Kaya, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.