..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dengeli bir rejimde yemeğin yeri çok önemli. -Fran Lebowitz
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Ahmet Zeytinci
7 Mart 2020
İnsan Var İnsan Var  
Ahmet Zeytinci
Ne demiş Rus Edebiyatının zirve isimlerinden Lev Tolstoy ’’Bir insan acı duyarsa canlıdır, başkasının acısını duyarsa insandır.’’ Hangimiz duyuyoruz başkalarının acılarını? Zor günlerden geçiyoruz, kaç kişinin gece yatağa yattığı zaman şu devirde olan bitenlerden dolayı uykusu kaçıyor? Civan gibi evlatlarımız toprağa düşüyor. Bir dolu masum insan Akdeniz’in, Ege’nin sularında denizin derinliklerinde kaybolup gidiyor... Hangimizin yürekleri titriyor? Hangimizi için yaşananalar bir gazete haberinden farklı şeyler?


:BDF:
’’İnsanları tanımak mı istiyorsun? Bilmeden yaptığın bir hatayı ve maddi olarak işlerinin şaşmasını bekle.’’

Zekeriya Efiloğlu’nun ’’Kendine Bir İyilik Yap.’’ adlı kitabından alıntıdır...

Yukarıda ki cümleler değerli dostum, arkadaşım, Zekeriya Efiloğlu’na aittir... Ben de ona istinaden İnsan var, İnsan var dedim başlığa... Hani bir şarkıda da var ya ’’İyi gün dostları siz şöyle durun, gerçek dostlar beni yerden yere vurun.’’ diye de devam eder gider... Cebimizde para pul varken, dostumuz da, akrabalarımızda, sırtımızı sıvazlarlar, övgü dolu sözler sarf ederler... Oysa ki bizimle beraber ağlayacak dostlara daha çok ihtiyacımız var...

Ne demiş Rus Edebiyatının zirve isimlerinden Lev Tolstoy ’’Bir insan acı duyarsa canlıdır, başkasının acısını duyarsa insandır.’’ Hangimiz duyuyoruz başkalarının acılarını? Zor günlerden geçiyoruz, kaç kişinin gece yatağa yattığı zaman şu devirde olan bitenlerden dolayı uykusu kaçıyor? Civan gibi evlatlarımız toprağa düşüyor. Bir dolu masum insan Akdeniz’in, Ege’nin sularında denizin derinliklerinde kaybolup gidiyor... Hangimizin yürekleri titriyor? Hangimizi için yaşananalar bir gazete haberinden farklı şeyler?

Vefa artık sadece İstanbul’da bir semt adı ve bir spor kulübü ismi olmanın ötesine geçemiyor... Nerede o eskinin kadir bilir, değer bilir insanları? Nerede o ahilik geleneğini sürdürmeye çalışan, çalışkan dürüst, esnaf güruhu? Yoksa, yoksa durun söylemeyin sakın, onlar ’’O güzel atlara binip de gittiler.’’ demeyin, ne olur demeyin...

Kibir ve böbürlenme hastalığımızı ne zaman kimler tedavi edecek? Dünya bir oyalanma yeri Yunus Emre’nin de ’’Mal da yalan mülk de yalan var biraz da sen oyalan.’’dizelerinde belirttiği gibi... ’’ Nasıl da unutuyoruz elimizin altındakilerin geçici sahipleri olduğumuzu... Milyarlarca insan geldi geçti buralardan. Şimdi sadece iki metrekarelik toprak parçaları var... Ruhları Alemi Berzah’da ahireti bekliyor...

Okuyun, ama mutlaka okuyun ki kamil insana ancak böyle ulaşırsınız, ama yine de oldum dememek lazım. Hazreti Mevlana da ’’Hamdım piştim yandım.’’ diye ne güzel söylemiş. Demek ki piştikten sonrada aşk ateşi ile yanmak gerekiyor... Unutmayın ki ’’Yananı da Allah görür.’’

Kalp Gözünüz yeter ki açık olsun. Hani diyor ya bir şarkısında rahmetli Barış Manço ’’Kalpten kalbe giden bir yol vardır görülmez.’’ Kalbinizin yollarını açık tutarsanız, sizin de başka başka kalplere yol almanız daha kolaylaşacaktır... Na firavun kaldı, ne Haman, ne Sultan Süleyman’a kaldı dünya ne de ırgat Süleyman’a... Kimselere kalmasın, kimse de ah almasın... Yolumuz da belli yönümüzde... Son nefeste gülebilme ümidini hiç yitirmeyelim....Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kan Kan ile Yıkanmaz
Bazen Müthiş Acı Verir İnsan Okumak ve Yazmak
Benim de İçimden Neler Geçiyor
Her Ne Kadar Misafir Misafiri Sevmese de
Bir Türk Neden Emniyet Kemeri Takmaz
Yuvayı Dişi Kuş Yapar Hangi Kuş Yıkar
Çiptir Git Be İnsanoğlu
Krizi Atlattığımız Zaman Yapacaklarım
Dünya Barışına Katkı Böyle Sağlanır
Savaşın da Bir Namusu ve Ahlakı Vardır

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Geçti Bor'un Pazarı Sür Mercedes'i Niğde'ye
Gülnaz Şırınga'dan İğne Olacaklara Tavsiyeler
Açılın Demokrasi Geliyor
Sam Amcanın Haşarı Yeğenleri
Vidaların İsyanı
Zırt Pırt
Büyük Aşk Nasıl Yaşanır
Buradan Cin Aliye Sesleniyorum
Sevgi Üzerine Bir Kaç Cümle - 13 -
İllaki İntihar Edecekseniz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yanar Ha Yanar Yüreğim [Şiir]
Fakirlik Zor Zanaat Be Dostum [Şiir]
Biz Bir Yudum Sevgi ile Doyuyoruz [Şiir]
Yolunu Şaşıran Bir Mermi [Şiir]
Kimsenin Elimizi Tutası Yok [Şiir]
Yüreğimize İliştirdik [Şiir]
Sevmek İçin Bahaneler Yaratırım [Şiir]
Ne de Güzeldi Masallar [Şiir]
Açlık Sınırı [Şiir]
Canlı Tarihti Bunlar [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.